Kde nalézt v dnešní době klid? Mezi stromy a keři v arboretu

17.10.2021 07:26:08 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Kde nalézt v dnešní době klid? Mezi stromy a keři v arboretu

Není snadné si v současném přetechnizovaném světě, který se otáčí ve velice rychlém tempu, zachovat duševní klid a tolik potřebný nadhled. Napomoci k tomu může pobyt v přírodě, klidu a tichu, mezi úhlednou kompozicí keřů a stromů. V Libereckém kraji lze zavítat hned do několika arboret - speciálních zahrad zaměřených na pěstování dřevin.

„A že je v nich na co se dívat! Jen člověk s sebou musí mít atlas dřevin. Nebývají to typické turistické cíle, ale pro milovníky přírody a zahrad se jedná o skutečný ráj. A teď na podzim se vám za návštěvu stromy odmění hrou široké palety barev," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Arboretum Bukovina

Na Hruboskalské plošině, při Zlaté stezce Českého ráje, se nalézá Arboretum Bukovina. Založil jej někdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem již kolem roku 1860. Jeho základem je 35 druhů stromů především ze Severní Ameriky. Jde o jednu z nejstarších sbírek dřevin a jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. V arboretu se nachází historický altán z druhé poloviny devatenáctého století, postavený ve švýcarském stylu, ve kterém se nalézá expozice a sezónní informační středisko Správy CHKO. Součástí areálu je také vyhlídka Kamenný stůl.

Arboretum Bulovka

Holandští manželé zakoupili na přelomu milénia dům se zahradou v Bulovce na Frýdlantsku. V roce 2002 se rozhodli přeměnit a přetvořit divokou zahradu o rozloze 4,5 hektaru na arboretum. Pro hranice pozemku vybrali stromy, které by přirozeně splynuly s okolní přírodou, stranou areálu vysázeli specifický druh borovice a unikátní kolekce jehličnanů. Vybudovali a osázeli růžovou zahradu v typickém holandském stylu, ohraničenou červeným a zeleným bukovým živým plotem, přičemž celou část růžové zahrady rozdělili podle barevných odstínů růží a různých druhů bylin. Arboretum je otevřeno denně a je volně přístupno od úsvitu do západu slunce.

Malé arboretum na Černé Studnici

Podniku Lesy ČR se během posledních let podařilo obnovit malé arboretum z roku 1925 u rozhledny Černá Studnice, které zcela zpustlo po druhé světové válce. Lesníci pracovali na obnově takzvané Květeny vlasti od roku 2001. V té době začali v prostoru arboreta sázet dřeviny, které odtamtud během let zmizely.

Obrazem: Víkend otevřených dveří v Arboretu Jablonec Arboretum v Jablonci nad Nisou

V sobotu 2. a neděli 3. října probíhal Víkend otevřených dveří v Arboretu Jablonec nad Nisou. V nedávno dokončeném arboretu jsou vidět hodiny a hodiny láskyplné péče a úsilí, takový malý zázrak na místě, kde dříve byla zarostlá džungle. Návštěvník Arboreta má neskutečný pocit relaxace, klidu a pohody na tomto nádherně upraveném místě, skoro uprostřed města. Článek s fotografiemi

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Víkend otevřených dveří v Arboretu Jablonec

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Pivní stezka představí legendární i skryté půvaby Lužických hor
Horská služba bude cvičit lavinové záchranáře v Bosně
Neoznačení chodci a cyklisté se vystavují velkému nebezpečí
V Jablonci vypraví unikátní mobilní očkovací tým

Nejčtenější články

01.12.: Dvě auta se srazila na sněhu v Bratříkově
03.12.: U Kauflandu v Turnovské ulici v Jablonci se rozsvítily semafory
01.12.: Youtubeři dobývají Liberecký kraj. Kluci z Prahy vyrazili do Krkonoš

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace