Jakobín odstartoval Město plné tónů se vší noblesou

06.05.2022 13:05:33 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jakobín odstartoval Město plné tónů se vší noblesou

Doplněny fotografie! Dokonalou lahůdku si pro své příznivce připravilo Městské divadlo Jablonec nad Nisou. V rámci tradičního letního festivalu Město plné tónů na úvod 9. ročníku přizval sousední Divadlo F. X. Šaldy z Liberce. To do našeho secesního stánku přivezlo jednu z nejznámějších a nejkrásnějších oper Antonína Dvořáka Jakobín.

A byla to šťastná volba. Pod režijním vedením Kateřiny Duškové, v hudebním nastudování Martina Doubravského jež je dirigentem Orchestru DFXŠ a se sborem DFXŠ se sbormistryní Annou Novotnou - Peškovou se v hlavních rolích objevili Pavel Vančura coby Hrabě Vilém z Harasova, Jiří Rajniš ml. jako Bohuš z Harasova, Věra Poláchová v roli Julie, Filipem se stal Zdeněk Plech a Jiří Dušan Růžička, Terinku ztvárnila Lenka Pavlovič, Bendou se stal Jan Ježek, do Adolfa z Harasova se vcítil Jiří Rajniš st., Lotinkou žila Blanka Černá a dětmi Bohuše a Julie Sofie Mičjarová a Klaudie Olekšáková. Prostor dostaly i děti z DPS Severáček pod vedením Silie Langrové, které představení krásně okořenily.

Dvořákova opera Jakobín<br />Autor: Archiv Městského divadla Jablonec nad Nisou Houslové sólo patřilo Yuriy Horbachukovi. Záměrně jsem z obsazení nevynechala jediné jméno, jelikož zážitek z jejich Jakobína byl tak dokonalý, že by bylo škoda někoho nezmínit. Prvotřídní výkony doslova nasály atmosféru Dvořákovy melodičnosti a pěvci jakoby se napili tekuté harmonie, která z nich během produkce doslova prýštila. Úspornou scénu Pavla Koděry výrazně doplňovaly velice povedené kostýmy Romana Šolce, jenž na sebe, vedle výkonů protagonistů, dokázaly strhnout pozornost. České operní klasice nechybělo v libereckém podání vůbec nic, všichni byli excelentní, emotivní i doslova živočišní ve svých rolích. Není divu, že nám všechna tři dějství utekla jako voda a závěrečných opon bylo bezpočet.

Jakobín se sice neobjevuje v nastudování českých divadel tak často jako třeba Rusalka, ale pokud si chcete doslova vychutnat každý tón i emoci s Dvořákem spojenou, je právě toto nastudování tím pravým ořechovým. Jak v úvodu uvedl Pavel Žur, byl Dvořákův Jakobín opravdu překrásným úvodem do letošního festivalu, který po dvou letech opět rozezní jablonecká zákoutí a prostranství krásnou, kvalitní a rozmanitou hudbou. Děkujeme, bylo to bravurní.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v květnu
Krampol a Kluková s hosty v divadle prozradili, k čemu je podprsenka
Když je Slepice na zádech, divadlo brečí smíchy
Smigmator odstartoval tour v Jablonci a zpíval, až z něho krev stříkala
Českou operu Jakobín představí liberecké divadlo v Jablonci
Smigmator opět potěší své oblíbené jablonecké publikum
Královny divadlo rozesmály humorem a nadchly hereckými výkony
Matka Smutná, hymna Ukrajiny aneb O večeru, který diváky rozplakal
Revizor vyprodal divadlo a uchvátil publikum
Jablonecké divadlo ovládly Tři grácie z umakartu
Lež přinesla dilema a kus představení po děkovačce
Lobkowicz trio nabídlo zážitek par excellence
Vrabčáci vybojovali Zlaté pásmo
Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v dubnu
Obrazem: Tanec srdcem 2022

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu

Nejčtenější články

05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu
05.12.: V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace