Jak se turisté z našeho regionu vraceli z Austrálie a Zélandu do Čech

16.04.2020 20:09:10 | Autor: Rudolf Kožený a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Tanvald,Liberecký kraj

Jak se turisté z našeho regionu vraceli z Austrálie a Zélandu do Čech

Poslední plánovaný repatriační let dopravil v úterý 14. dubna do Prahy 329 Čechů a 35 dalších Evropanů, bylo mezi nimi i několik turistů z Libereckého kraje - konkrétně z Jablonce nad Nisou, Tanvaldu a Žernova u Rovenska pod Troskami, jejichž delší komentáře vám přinášíme.

Do Soulu letěla dvě letadla, jedno z Aucklandu a jedno ze Sydney, a všichni cestující pak v Soulu nastoupili do jednoho letadla Jumbo B748. Na organizaci této české evakuační akce se podílela také korejská ambasáda v Praze. Ceny komerčních letů z Austrálie totiž vystřelily nad 100 tisíc korun a staly se pro české turisty těžko dostupnými, ale hlavně se přestalo téměř úplně létat.

Všichni z našeho regionu shodně děkují Generální konzulce Haně Flanderové a jejímu týmu a pochvalují si sounáležitost s dalšími cestujícími. Pro všechny to byla cestovatelská Challenge navíc, jak poznamenala Marie Tulachová z Žernova: „Když jsem se v únoru přesunovala na Nový Zéland, netušila jsem, jaké dobrodružství se z toho nakonec vyklube."

Jan Jakub pochází z Tanvaldu, ale poslední tři roky se věnuje cestování:

Přesun českých občanů z Austrálie a Nového Zélandu zpátky domů<br />Autor: Jan Jakub Letěli jsme z jižního ostrova Nového Zélandu a konkrétně z města Christchurch. Celková doba přesunu od výchozího města až do karantény, byla cca 42 hodin. Z Libereckého kraje bylo repatriováno pět občanů. Čtyři z Nového Zélandu a tuším pouze jedna paní z Austrálie. Byly celkem tři letadla, jedno odlétalo ze severního ostrova z Aucklandu k nám do Chrischuch, tam se osádka spojila a letělo se do jižní Koreji, do Soulu. Tam letělo i letadlo z Austrálie. V Soulu byly cca 2 hodiny čas na přestup a pokračovalo se rovnou do Prahy. 

V Praze kdo neměl zajištěný odvoz, rozvážela občany do místa karantény zdarma Policie ČR. Každý pasažér si hradil cca 1/4 celkového rozpočtu repatriace, a to 700 euro/ osobu. O celé situaci jsme od začátku příprav české občany informovali na naší facebook skupině: CESTUJ BEZPEČNĚ. Jedná se o náš již tři roky aktivní projekt, ve kterém informujeme a edukujeme občany České republiky o bezpečnosti nejen na cestách.

CESTUJ BEZPEČNĚ je vzdělávací projekt pro přípravu českých občanů na cesty nejen do zahraničí. Komunita lidí, kteří společnými silami šíří informace o zodpovědném a bezpečném cestování. Diváky seznamují s dovednostmi pro přežití v přírodě, první pomoc, ochranu přírody a bezpečnost na cestách. To vše prostřednictvím YouTube kanálu youtube.com/TRAVELHELPERSCZ a mnoho denních Informací skrze facebook skupinu: CESTUJ BEZPEČNĚ

Ondřej Tuček, Jablonec nad Nisou:

Přesun českých občanů z Austrálie a Nového Zélandu zpátky domů<br />Autor: Ondřej Tuček Letadlo Korean Air B787 Dreamliner letělo ze Soulu do Aucklandu. Z Aucklandu letělo se 105 cestujícími (Češi, Belgičani a Slováci) po přibližně dvou hodinách přistoupilo 164 cestujících na let z Christchurch do Soulu letiště ICN. Let trval asi 11 hodin. V Soulu jsme se potkali s cestujícími repatriačního letu ze Sydney (196 cestujících celkem - Češi, Slováci a také Korejci). Cestující ze Zélandu se zdrželi v Soulu asi jen necelé 3 hodiny. Prošli jsme tam ale také kontrolou a měřením teploty. Cestující ze Sydney čekali v Soulu podstatně déle - 6 nebo 8 hodin tuším říkali.

Ze Soulu do Prahy 747kou letělo 364 cestujících - Češi, Slováci, Belgičani a Švýcaři. Let trval 10 hodin. Osud cizinců pak v Praze nevím, ale Čechy rozvezla policie nebo si pro ně přijeli rodinní příslušníci. Na letišti v Praze nám ještě jednou změřili teplotu a dostali jsme informace o nařízené karanténě. Dnes jsem se z hygienické stanice dozvěděl, že testy na tu nemoc nám budou dělat, pouze pokud někdo z cestujících bude mít příznaky během těch 14 dnů v karanténě. Velmi si všichni vážíme pomoci MZV, Korean Air a především paní Generální konzulce Haně Flanderové a jejímu týmu v Sydney, kteří s cestujícími neustále komunikovali.

Cestující přispívali částkou 700 euro za osobu. Těch 700 Eur byl příspěvek na letadlo, nikoliv celkové náklady za cestu. Do Česka se vraceli se jak turisté, tak i účastníci populárního programu Working Holiday na Novém Zélandu. A myslím, že mnoho z nás, ne-li všichni, jsme měli zařízené i komerční lety, ať už Emirates, Etihad nebo Quatar. Tyto lety byly samozřejmě zrušené a většinou lidi dostali místo letenky voucher na 12 měsíců.

Marie Tulachová, Žernov u Rovenska pod Troskami:

Přesun českých občanů z Austrálie a Nového Zélandu zpátky domů<br />Autor: Marie Tulachová Když jsem se v únoru přesunovala na Nový Zéland, netušila jsem, jaké dobrodružství se z toho nakonec vyklube. Návrat jsem plánovala na 27. 3., ale 21. 3. ale byla moje zpáteční letenka leteckou společností stornována a o dva dny později ostrovní stát vyhlásil druhý stupeň ochrany s následným přechodem na stupeň 4 a úplné uzavření. To znamenalo zastavení jakékoliv veřejné dopravy, okamžité uzavření všech hotelů, ubytovacích zařízení i veškerých turistických atrakcí. V chodu zůstaly pouze tzv. Essential services - tedy činnosti nutné k chodu země (zemědělství, potravinářství, apod.). Tím odpadla možnost práce a výdělku většině lidí, kteří sem přijeli pracovat. Nezbylo tedy než se pokusit vrátit zpět.

Po dlouhém a náročném vyjednávání se generální konzulce Haně Flanderové a jejímu týmu podařilo zajistit repatriační let pro nás, co jsme tu zůstali. Letenky od pár posledních společností se teď už pohybovaly mezi 8-12 000 NZD (120 - 180 000 Kč), takže pro většinu lidí se staly finančně nedostupné. Repatriace nebyla zdarma, jak některé zdroje v Česku uváděly. Cena 700 Eur na osobu ovšem byla výborná, pro mnoho lidí jediná šance, jak se dostat domů.

Datum byl určen na 13. 4., odlet z Aucklandu přes Christchurch do Soulu a následně Praha. Podařilo se dokonce vyjednat povolení k vnitrostátním leteckým přesunům na tyto dvě letiště. Budova letiště v Auckland byla uzavřená, dovnitř nás začali pouštět v půl páté, čtyři hodiny před plánovaným odletem. Na letiště byl vpuštěn jen ten, kdo měl platnou letenku. Většina Čechů v rouškách, pracovníci všichni. Odbavení probíhalo standardně - odevzdání velkých zavazadel, potom pasová kontrola a rentgeny. Nestandardní bylo jen měření teploty, a to na každé zastávce před nástupem.


Na palubě letadla Korean Air se nás ujal milý a ochotný personál a přeletěli jsme na Jižní ostrov do Christchurch pro další část pasažérů. Z letadla jsme museli vystoupit a počkat zhruba dvě hodiny do odletu. Byli jsme v oddělené části letiště sami.

Čtyřicet minut po půlnoci jsme startovali z Christchurch a vydali se na skoro 12 hodin dlouhou cestu do Soulu. Přibližně ve stejném čase startovalo i letadlo s Čechy z Austrálie, s nimi jsme se měli setkat v Koreji.

Letiště Incheon/ Soul uzavřené nebylo, ale i přesto jsme tu byli skoro sami. Obchody stále otevřené, ale nikde nikdo, takový trochu přízračný svět, bez lidí. Po dvou hodinách jsme nastupovali do letadla do Prahy. Přiletěl pro nás Jumbo B748. Asi tu není moc často vidět, mnoho zaměstnanců letiště si obra fotilo.

Ve 12.45 jsme startovali na deset hodin dlouhou cestu přes Eurasii do Prahy. Cesta tímto letadlem byla zážitek - jako když přesednete z osobního auta do kamionu. V Praze jsme přistáli na čas a ujali se nás pracovníci hygienické stanice a policie. Všichni jsme vyplnili formuláře a převzali poučení o karanténě. Pro ty, kdo měli samostatně zařízený odvoz, tím cesta končila, ostatní rozvezla policie a sanitky na adresy karantény.

Po celou dobu řešení tohoto problému neuvěřitelně fungovala česká a slovenská komunita v Austrálii i na Novém Zélandu. Lidé si pomáhali, spousta problémů se vyřešila díky pomoci od ostatních, co zde dlouhodobě žijí. Moc příjemný pocit!

Závěrem bych chtěla ještě jednou vyzdvihnout práci neuvěřitelné paní Hanky Flanderové a jejího týmu z generálního konzulátu v Sydney. Bez nich by tohle nikdy nedopadlo. Díky!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Covid 19 už v kraji dostalo 186 lidí, dva nové případy na Jablonecku
Vláda chce do 8. června postupně rozvolnit opatření
Vláda vyhlásila stav nouze: Nesmí se cestovat, zákaz akcí nad 30 osob

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci
Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským
Smržovské kulturní a zábavné akce v březnu

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace