Jak probíhal 17. listopad 2014 v Jablonci

18.11.2014 10:33:05 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jak probíhal 17. listopad 2014 v Jablonci

Výročí 17. listopadu si lidé v Jablonci nad Nisou připomněli pietním aktem, výstavou i divadelním představením.

Vzpomínkového setkání u Pomníku bojovníkům za svobodu vlasti a obětem bezpráví v parku v ulici Generála Mrázka se navzdory počasí zúčastnilo několik desítek lidí. Oslavy pak pokračovaly v městském divadle, kde Jablonecké kulturní a informační centrum připravilo Jablonecké asanace - výběr z výstavy Jablonec reálně socialistický. Od 19 hodin se konalo divadelní představení hry Václava Havla Asanace v podání divadla Na zábradlí.

Primátor Petr Beitl ocenil velkou účast občanů a zdůraznil historický význam 17. listopadu: „Je třeba nezapomínat na dějiny, poučit se z nich a předávat historické zkušenosti příštím generacím." Zmínil, že ani dnešním studentům není současná situace lhostejná a mluvil o setkání s nimi nad tématem školství, které proběhlo minulý týden v městské knihovně.

Petr Beitl spolu se svými kolegy náměstky Soňou Paukrtovou, Milošem Vele a Petrem Vobořilem uctil památku bojovníků za svobodu a demokracii položením věnce a zapálením svíček. Ty k pomníku pokládali i přítomní hosté. Na závěr slavnostního aktu zazněla nejen státní hymna České republiky, ale i píseň, jež se stala symbolem sametové revoluce, Modlitba pro Martu v podání žákyň jablonecké ZUŠ Hany Herkommerové a Anežky Gráttové.

V den 25. výročí sametové revoluce přišlo i do kostela sv. Anny během odpoledne téměř 200 lidí a využilo tak poslední možnost zhlédnout výstavu Jablonec reálně socialistický. U příležitosti vzpomínky na rok 1989 mnozí návštěvníci také zapálili svíčku u národní vlajky.

Divadelní hra Asanace tematicky ukončila celoroční projekt Jabloneckého kulturního a informačního centra 25. ro©ků bez opony, v němž se představil Blue Effect, Hudba Praha, Milan Knížák, Supergroup, Vltava či Plastici. S Jiřím Černým a kapelou Nautica se vzpomínalo na Karla Kryla a s Františkem Čuňasem Stárkem zase na underground.

17. listopadu si připomínáme dvě významná výročí. 75 let uplynulo od roku 1939, který je spojen s protesty proti německé okupaci, zatýkáním českých studentů a zavíráním českých vysokých škol. 17. listopad je od roku 1941 znám jako Mezinárodní den studentstva.

I druhé výročí je úzce spojeno se studenty. Byly to právě studentské protesty, jež v roce 1989 daly vzniknout sametové revoluci, která přinesla do tehdejšího Československa demokracii. Od té doby uplynulo již 25 let.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den boje za svobodu a demokracii připomene slavnostní program
Výstava v kostele připomene dobu socialismu v Jablonci

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyjížděli v noci kvůli bouřce hlavně v Pojizeří

V průběhu první poloviny noci ze středy na čtvrtek 30. června zasahovali hasiči v souvislosti s počasím hlavně v Pojizeří. V devíti případech zde byly jednotky povolány k popadaným stromům a jednou k odčerpání vody ze sklepa. Více podrobností

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
Zubačka slaví 120 let, přijedou i speciální vlaky
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
Cyklo, voda, lezení, brusle. Prostě pohyb na tanvaldské sportovce

Nejčtenější články

28.06.: Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
01.07.: Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
30.06.: Červnové střípky z městské policie: rvačka psů i vážně zraněná žena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace