Jak jsme volili do Europarlamentu

10.06.2024 18:38:20 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Jak jsme volili do Europarlamentu

Volby do Evropského parlamentu se konaly v celé České republice v pátek 7. a v sobotu 8. června. Výsledky víceméně potvrdily předvolební průzkumy, když zvítězilo hnutí ANO před SPOLU a do Evropského parlamentu se za Česko dostalo ještě dalších pět stran a hnutí.

Výsledky jsme se dozvěděli až ve 23 hodin v neděli 9. června kvůli uzavření všech volebních místností v Evropě. V Česku zvítězilo hnutí ANO 2011, které se ziskem 26,14% o pět procent a jeden mandát vylepšilo svůj zisk z roku 2019, takže jich má nyní 7. Druhé SPOLU získalo 22,27% hlasů a 6 mandátů.

Do Evropského parlamentu se za Česko dostalo ještě dalších pět stran a hnutí, které mezi sebe rozdělily 8 zbývajících mandátů. Překvapením je zisk nad 10% a hlavně celkové třetí místo Motoristů a Přísahy, ale jejich progres byl patrný už z posledních průzkumů. Čtvrté je seskupení Stačilo! kolem komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné. Zklamáním jsou určitě menší zisky pro Starosty, SPD a Piráty, jenž mají jen polovinu procent a o dva mandáty méně než před pěti lety.

V Libereckém kraji se výsledky mírně liší - hnutí ANO získalo 26,72% hlasů, druhé SPOLU dostalo 17,92%, třetí Starostové 12,74%, čtvrtí Přísaha a Motoristé 11,39%, páté Stačilo! má 8,66%, šesté SPD a Trikolora 6,27% a pětiprocentní hranici ještě těsně překročili Piráti se ziskem 5,42%.

Volby se v Evropské unii konají každých pět let a v současné době má Evropský parlament 751 poslanců, Česko bude v následujících pěti letech reprezentovat 21 zástupců. V Česku se ucházelo o váš hlas v těchto volbách celkem 30 stran a hnutí!

K volbám u nás přišlo 36,45% oprávněných voličů, což je nejvíce za existenci eurovoleb u nás a velký rozdíl oproti dříve běžným 20 procentům. Určitě za to může nástup nových stran, ale také pocit voličů, kteří dosud nevolili, že konečně mohou i v Europarlamentu něco změnit.

Obecně mezi lidmi převládá skepse k evropským institucím, které nereflektovaly názory většiny Evropanů a spustili šílenství zvané Green Deal, jenž má za následek současnou ekonomickou krizi. Stejně bude o důležitých věcech rozhodovat Evropská rada a další instituce, které nikdo nevolí, ale aktuální volby v celé Evropě nástupem protigreendealových stran dávají minimálně vzkaz vládnoucím politikům.

Odpuzující pro voliče jsou také proslulé vysoké odměny pro europoslance, včetně šestimístných důchodů od 63 let, bez ohledu na jejich nárok v Česku. Velká část lidí nechodí k volbám do Evropského parlamentu právě kvůli tomu všemu, ale zřejmě jich tentokrát bylo méně než při všech dosavadních Eurovolbách.

Celostátní výsledky:

1. ANO 2011 26,14% - 7 mandátů
2. SPOLU 22,27% - 6 mandátů
3. Přísaha a Motoristé 10,26% - 2 mandáty
4. Stačilo! 9,56% - 2 mandáty
5. Starostové a osobnosti 8,70% - 2 mandáty
6. Piráti 6,20% - 1 mandát
7. SPD a Trikolora 5,73% - 1 mandát

Bez mandátu:
8. PRO J. R. 2,15%
9. SOCDEM 1,86%
10. Svobodní 1,76%
11. Strana zelených 1,55%

Všechny ostatní strany (celkem kandidovalo 30) měly méně než 0,6%.
Volební účast 36,45% oprávněných voličů.

Jak jste hlasovali ve větších městech Jablonecka (zdroj ČSÚ - volby.cz):

Jablonec nad Nisou

Tanvald

Železný Brod

Desná v Jizerských horách

Další města na Jablonecku

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V pátek 7. a v sobotu 8. června volíme do Evropského parlamentu
Jak jste volili do Europarlamentu v městech Jablonecka

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Potvrzeno: Kozel na Střelnici
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
15.06.: Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
17.06.: Potvrzeno: Kozel na Střelnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace