Jablonečtí strážníci zachránili život muže v obchodním centru

13.12.2019 17:05:05 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonečtí strážníci zachránili život muže v obchodním centru

Do necelých dvou minut od oznámení byla hlídka jablonecké městské policie u staršího muže, který v pátek kolem poledne zkolaboval v OC Central. S pomoci přístroje AED (Automatizovaný externí defibrilátor) zahájili strážníci resuscitaci, v níž se pak střídali se záchranáři, kteří poté muže převezli na kardiologické oddělení liberecké krajské nemocnice.

Defibrilátor mají strážníci MP ve výbavě výjezdového vozidla od 23. října. Díky včasnému zákroku strážníků muž bude žít.

Hlídka vyjela na žádost operátora do OC Central a tam našla staršího muže ležícího na zádech. Jeden strážník začal okamžitě s nepřímou srdeční masáží, druhý zkontroloval průchodnost dýchacích cest a odstranil zubní náhradu. Členka další hlídky MP přilepila na hrudník postiženého elektrody přístroje AED. „V tu chvíli na místo dorazili liberečtí záchranáři, elektrody připojili na svůj přístroj a pokračovali v restituci. My jsme pak održovali odstup lidí od postiženého a usměrňovali výjezd z garáží obchodního centra kvůli neukázněným a bezohledným řidičům," komentovala situaci strážnice Sirovátková.

„Zásah hlídky městské policie byl skutečně rychlý, do dvou minut od přijetí oznámení byla zahájená resuscitace pacienta, čímž se zvýšila jeho vyhlídka na přežití," děkoval bezprostředně po zásahu MP Jablonec Petr Matějíček, garant AED pro Liberecký kraj.

„Opravdu děkujeme za včasnou pomoc při zásahu u muže, který v obchodním centru zkolaboval. Je to jasný důkaz toho, že projekt AED má smysl a zachraňuje díky své včasnosti lidské životy," konstatoval mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev s tím, že pokud je defibrilace provedena do 3-5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50-75 %. „Rychlý přístup k AED tak představuje šanci včasného provedení defibrilace před příjezdem záchranné služby," dodal Georgiev.

MP Jablonec se zapojila do projektu AED

„Zakoupili jsme přístroj AED z vlastních zdrojů, abychom tak rozšířili možnosti našich strážníků při záchraně lidského života," sdělil už letos v říjnu ředitel MP Roman Šípek. Přístroj za 40 tis. korun koupila jablonecká MP v červenci. Je shodný s těmi, které používají ostatní složky IZS zapojené do projektu. „Tím je zabezpečená vzájemná kompatibilita mezi jednotlivými složkami přímo na místě zásahu, což se prokázalo i dnes v OC Central," připomněl Šípek.

„Defibrilátory jsou vybavené složky IZS - Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Horská služba atd. Díky AED bylo v rámci Libereckého kraje zachráněno již několik lidských životů," uvedl Georgiev.

Defibrilátor je lékařský přístroj k defibrilaci pacienta při kardiopulmonální resuscitaci, který elektrickým výbojem obnoví správnou činnost srdce. V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu - komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hlídka městské policie poskytla první pomoc muži v bezvědomí
Jablonečtí strážníci získali další prostředek na záchranu životů
Přístroje AED jsou nově na Knajpě a na Hřebínku
Liberecký kraj poskytne tři miliony na další defibrilátory
Hasiči zachraňují životy pomocí defibrilátorů AED
Hasiči převzali na krajském úřadě celkem 36 defibrilátorů

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Vedoucí TJ Pěnčín přehrál pátou Chrastavu
Obrazem: V divizním derby zvítězily Velké Hamry
Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů
Volejbalisté Malé Skály v kvalifikaci vyzvali MFF UK Praha
Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
12.04.: Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace