Jablonecko možná přijde o nové vlaky, kraj se zlobí na stát
26.11.2010 18:16:57 | Autor: Marek Kuntoš | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Moderní nízkopodlažní vlaky by měly od konce příštího roku nasadit České dráhy na Jizerskohorskou železnici na Jablonecku. Vedení kraje se ale zlobí na stát kvůli minimálním investicím do železnice a hrozí, že smlouvu vypoví.
„Pokud nebudou splněny všechny vysoutěžené podmínky, necítím se být výsledky soutěže zavázán," řekl Našemu Jablonecku krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp.
Jednou z podmínek soutěže bylo, že vlaky budou na trase z Liberce přes Jablonec a Tanvald jezdit v půlhodinovém taktu. To však bez opravy trati není možné. V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury přitom pro příští rok pro Liberecký kraj není vyčleněna ani koruna.
"Pro případ, že by k opravě trati nedošlo, necháváme u společnosti Korid LK (koordinátor veřejné dopravy - pozn. red.) posoudit, zda by nebylo zatím lepší přepravovat cestující raději kloubovými autobusy," řekl Martin Sepp. To by znamenalo, že by si kraj přepravu cestujících po železnici neobjednal.
Podle náměstka se ale jedná o krajní možnost. „Chceme se domluvit, aby stát přestal náš kraj zanedbávat," dodal Sepp.
Svá slova dokládá i čísly. Ročně stát investuje do železnic zhruba 25 až 30 miliard korun. V kontrastu s tím v letech 2005 - 2010 na území Libereckého kraje proinvestoval jen 615 milionů korun. Podle počtu obyvatel by byla odpovídající částka patnáctkrát vyšší.
"V oblasti železnice si připadáme, jako bychom ani nebyli součástí České republiky. Za situaci je odpovědné ministerstvo dopravy. Na naše časté apely však dostáváme jen vyhýbavé odpovědi," dodal Sepp.
Situaci na železnici v kraji považuje za neudržitelnou. Lidé přestávají vlakem jezdit, zboží se přepravuje spíš po silnici. Na většině úseků se jezdí rychlostí jako před více než sto lety, kdy byly tratě postaveny. Ale často je rychlost ještě nižší. Například od léta musí vlaky jezdit přes některé přejezdy v Proseči nad Nisou jen dvacetikilometrovou rychlostí.
Investiční prostředky do železniční infrastruktury v jednotlivých krajích v letech 2005 - 2013 (výtah z plánů SFDI)
Celkem 2005 - 2013 | ||
Kraje | Kč [mil.] | % |
Celkem | 35 853,0 | |
Liberecký | 614,7 | 0,3% |
Ústecký | 3 488,3 | 1,5% |
Karlovarský | 7 204,1 | 3,1% |
Plzeňský | 24 801,5 | 10,5% |
Jihočeský | 19 953,1 | 8,5% |
Středočeský | 19 989,9 | 8,5% |
Praha | 32 826,8 | 13,9% |
Pardubický | 6 472,8 | 2,7% |
Královehradecký | 795,7 | 0,3% |
Vysočina | 862,3 | 0,4% |
Jihomoravský | 9 922,3 | 4,2% |
Olomoucký | 18 827,0 | 8,0% |
Zlínský | 4 783,1 | 2,0% |
Moravskoslezský | 20 019,8 | 8,5% |
Bez územní alokace | 65 295,1 | 27,7% |
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci
Ministr životního prostředí Igor Červený po vzájemné dohodě odvolal z funkce ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Správu KRNAP vedl Robin Böhnisch od ledna 2018. Do jejího čela nastoupil s ambicí propojovat odbornou ochranu přírody s otevřenou komunikací směrem k obcím, partnerům i veřejnosti. Během svého působení organizaci směřoval k moderní, odborně silné a datově podložené instituci. Podílel se na přípravě i prosazení klíčových strategických dokumentů. Více podrobbností na Našem Pojizeří
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
Kraj vyhlašuje soutěž na novou vizuální identitu
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Šenýr Bijoux představil korunku Rising Star pro Miss 2026
Jarní divadelní prázdniny v Josefově Dole uzavře italská komedie
Vlajka pro Tibet opět visí na krajském úřadu
Nejčtenější články
08.03.: Obrazem: Rallye Jizera přilákala stovky diváků
08.03.: Obrazem: Hobby horsing v jablonecké hale
08.03.: Dorostenecká rekordmanka byla druhou nejrychlejší ženou
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.