Jablonecké kulturní léto 2018 na venkovní scéně Eurocentra
07.07.2018 14:04:51 | Autor: Jan Ocilka | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou
Jablonecké kulturní léto navazuje na svou jedenáctiletou tradici koncertů pod širým nebem. Během čtvrtečních prázdninových odpolední se na letní scéně jabloneckého Eurocentra uskuteční sedm koncertů zahraničních skupin, pohybujících se především v žánru world music. Koncerty jsou díky podpoře Města a regionálních podporovatelů ze soukromého sektoru pro veřejnost se vstupem zdarma.
Cyklus otevře 12. 7. první české vystoupení katalánské dívčí skupiny Roba Estesa, která v Čechách sice ještě není příliš známá, avšak na domácí španělské scéně patří mezi headlinery festivalů. Skupina hraje žánr, který nazývá „folk calentó". Jde o směs folku, rumby a stylu cumbia, uslyšíte v ní ale také odkaz flamenca, keltské hudby i současných katalánských skupin.
19. 7. zavítá do Jablonce griotský mistr ve hře na balafon Mamadou Diabate s unikátním šestičlenným projektem Percussion Mania. Mamadou Diabate pochází z tradiční griotské rodiny v etnické skupině Sambala, situované ve státě Burkina Faso. Nástroji se věnuje od svých pěti let. Virtuozita a vybroušená technika dovolují umělci hrát na balafon tak, že zní, jako by se rozehrály tři nástroje současně. Aktuálnímu projektu Percussion Mania dominují dva balafony. Jedná se o svého druhu unikátní formaci, odlišnou do ostatních západoafrických skupin. Hudební dialogy a pompézní duely mezi Mamadou a jeho synovcem Yacoubem Konate pak ještě umocňují možnosti tohoto nástroje, stejně jako sílu africké tradice.
Českou premiéru si zde 26. 7. odbyde také mladé anglické duo Tobias Ben Jacob & Lukas Drinkwater, které rozehrává v autorských folkových písních interakce Tobiasovy intimní kytary a Lukasova mistrovského kontrabasu. Lukas také se svými žertíky vyrovnává spoluhráčovy melancholické nálady a díky synergii muzikantů se náladotvorné a spletité skladby rozjasňují do širšího výrazového spektra. Jejich materiál je spíš písničkářský, než folkový a vlivy se neomezují jen na anglickou tradici, ale zasahuje do jazzu, k východním kořenům a esoterickým zvukům. Tobias a Lukas hráli poprvé před publikem na festivalu v Glastonbury v roce 2014 se sotva nazkoušeným repertoárem. Uvedli se tak dobře, že v roce 2015 následovalo turné a vynikající EP nazvané The Burning Low. Mnohé z jejich energie se podařilo zachytit také na jejich živém albu Live at Hope Hall. V prosinci 2017 pak Tobiasovi vychází debutové album A Polyphonic Life.
Dalším premiérovým a zatím jediným českým vystoupením se 2. 8. stane koncert čtyř virtuozních hudebnic vystupujících pod názvem Ladama Project. Skupina čerpá ze svých čtyř různých zemí a kultur Jižní a Severní Ameriky. Lara Klaus, Daniela Serna, Mafer Bandola a Sara Lucas se potkaly v roce 2014 v rámci prestižního turné OneBeat Program. Mezi hodinami vedení workshopů objevily cestu ke komunikaci a posílení skrz hudbu. Ladama často spojuje podobné světy, avšak rozdílné prvky jako jsou rytmy afrokubánské a afrobrazilské kultury, tradiční nástroje a jejich elektrifikace. Spojením jihoamerických a karibských stylů cumbia, maracatu, onda nueva a joropo se se soulem, R&B a popem získala svůj vlastní zvuk.
Evropští fanoušci americké skupiny Larry & His Flask se po dvou letech dočkali svých oblíbenců, poté co muzakanti z rodinných důvodů museli plánované zaoceánské turné zrušit. Larry & His Flask se v České republice zastaví jen na jednom koncertu, a to 16. 8.
V roce 2003 bratři Jamin a Jesse Marshallovi založili s Gregem Johnsonem v americkém Oregonu punkrockovou skupinu, která se stala základem nynějších Larry and His Flask. Pro skupinu se stal důležitým rok 2008, na jehož sklonku se hudebníci vyměnit elektrické nástroje za akustické. Díky tomu, že se skupina rozrostla o hlasy mandoliny a banja ze spřátelené kapely Zombie Co-Pilot, bylo potřeba změnit i dynamiku skladeb. Žánrově se pak přiblížila americkému tradičnímu bluegrassu, aniž by ztratila punkovou upřímnost a dravost.
Ve čtvrtek 23. 8. zazní amfiteátrem skladby Black Kat & Kittens, jedné z nejunikátnějších kapel na současné bluesové scéně. Trio sídlící v Berlíně kombinuje dřevní blues s gospelem, folkem soulem a africkou tradicí. Její repertoár, tvořený jak tradicionály, tak originálními kompozicemi, posluchače zavede do dob, kdy bylo blues hudbou prostých lidí a vycházelo z nejhlubší duše. Expresivní, dynamický a jedinečný hlas zpěvačky anglické zpěvačky s jamajskými a indickými kořeny Dvory Davis provede posluchače více než stoletou tradicí afroamerické hudební historie. Zpěvačku doprovází polský hráč na harmoniku a bicí nástroje, který se občas přidává i se svými vokály. Posledním členem skupiny je italský kytarista Mauro Pandolfino.
30. 8. akci uzavře skupina Ben Miller Band, která si svou profesionalitou a originalitou získala sympatie velikánů ZZ Top a která s nimi jako předkapela objela dvě evropská turné. Ben Miller Band vznikli v roce 2005 v Joplinu, v americkém Missouri. Aktuální sestavu tvoří zpěvák as kytarista Ben Miller, basista hrající na jednostrunnou podomácku vyrobenou „kbelíkovou basu" a bubeník Scott Leeper, zpěvačka, houslistka, violoncellistka a kytaristka Rachel Ammons, a kytarista, basista a perkusionista Bob Lewis. Skupina kombinuje prvky folku, blues a country. Vlastní zvuk označuje jako „Ozark Stomp", tedy „Ozarcký dusot". Jménem mimo jiné odkazuje na svůj label Mudstomp, v létě v Evropě představí své nové album Choke Cherry Tree.
Koncerty se uskuteční na Letní scéně Eurocentra, v historickém jádru Jablonce nad Nisou. V případě extrémní nepřízně počasí se vystoupení přesunou do přilehlých krytých prostor. Začátky všech koncertů jsou od 17 hodin. Akce je součástí projektu Město plné tónů 2018. Vstup na akci je tradičně pro veřejnost zdarma.
Jablonecké kulturní léto 2018:
12. 7. Roba Estesa (Španělsko)
19. 7. Mamadou Diabate & Percussion Mania (Burkina Faso)
26. 7. Tobias Ben Jacob & Lukas Drinkwater (Velká Británie)
2. 8. Ladama Project (Brazílie/Kolombie/Venezuela/USA)
16. 8. Larry & His Flask (USA)
23. 8. Black Kat & Kittens (Velká Británie/Polsko/Itálie)
30. 8. Ben Miller Band (USA)
Související články
Hudební léto 2018 aneb Přehled koncertů a festivalů na Jablonecku
Když se rozezpívá přehrada
Tóny naplněné město vstupuje do čtvrtého ročníku
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci
Ministr životního prostředí Igor Červený po vzájemné dohodě odvolal z funkce ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Správu KRNAP vedl Robin Böhnisch od ledna 2018. Do jejího čela nastoupil s ambicí propojovat odbornou ochranu přírody s otevřenou komunikací směrem k obcím, partnerům i veřejnosti. Během svého působení organizaci směřoval k moderní, odborně silné a datově podložené instituci. Podílel se na přípravě i prosazení klíčových strategických dokumentů. Více podrobbností na Našem Pojizeří
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
MP Jablonec: Rychlá jízda, řidiči bez řidičáků a opuštěný pes
Moldavská delegace navštívila Liberecký kraj
Vzácného kakadu zachránili jablonečtí hasiči
Kraj vyhlašuje soutěž na novou vizuální identitu
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Nejčtenější články
09.03.: Vlastníci Krajské nemocnice převzali nové akcie sjednoceného subjektu
11.03.: Vzácného kakadu zachránili jablonečtí hasiči
10.03.: Šenýr Bijoux představil korunku Rising Star pro Miss 2026
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.