Jablonecká speciální výslechová místnost je čtvrtá v kraji

13.01.2016 11:08:12 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká speciální výslechová místnost je čtvrtá v kraji

V úterý 12. ledna si policisté Oddělení Služby kriminální policie a vyšetřování jabloneckého Územního odboru Policie ČR slavnostně převzali speciální výslechovou místnost pro zvlášť zranitelné oběti trestné činnosti. Za přispění dotace Ministerstva vnitra z Programu prevence kriminality ji vybudovalo statutární město Jablonec nad Nisou.

Speciální výslechová místnost vznikla v policejní budově na jablonecké třídě 5. května. Celému regionu slouží už od listopadu loňského roku, ale policie si ji slavnostně přebrala v prvních dnech roku nového. „Místnost je připravená zvláště pro děti, proto má výrazný vzhled přátelského prostředí školky. Je samozřejmě vybavená také moderní technikou, která je však schovaná tak, aby ji oběť nevnímala a nebyla jí stresovaná," řekl vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu František Chlouba s tím, že projekt se realizoval po dobu zhruba čtyř měsíců a vyšel na 332 000 korun, přičemž dotace z Ministerstva vnitra činila 288 000 korun.

Nová výslechová místnost jabloneckého Územního odboru Policie ČR<br />Autor: Archiv Policie ČR „Děti a ženy jsou nejvíce zranitelní, je dobře, že umíme udělat projekty, které mohou zmírnit jejich traumata. Zároveň je tato místnost dalším stavebním kamenem spolupráce mezi městem a Policií ČR v prevenci kriminality," uvedl před symbolickým přestřižením pásky primátor Jablonce Petr Beitl.

Speciální výslechová místnost nabízí vlídné prostředí pro výslechy obětí násilných nebo sexuálních deliktů. Jde zejména o zneužívané děti, ale také ženy či týrané seniory. „Trestní řízení vyžaduje např. u výslechů dětí přítomnost více osob z řad státních zástupců, advokátů, pracovníků OSPODu, Probační a mediační služby a dalších. Přítomnost většího množství osob v jedné místnosti však často narušovala navázání důvěryhodného vztahu mezi vyslýchajícím a obětí mnohdy závažného trestného činu. Nově vybudované příjemné prostředí a technické zázemí nám umožňuje provést tyto úkony precizněji, ale přitom šetrněji s ohledem na psychiku vyslýchaných osob," vysvětlil důležitost výslechové místnosti vedoucí Územního odboru Policie ČR v Jablonci nad Nisou plk. Petr Šikola s tím, že díky instalované záznamové technice budou takto provedené úkony následně sloužit jako nezvratné důkazy v řízení před soudem.

„Jsem velmi rád, že speciální výslechová místnost v Jablonci vznikla. Jako advokát jsem byl mnohokrát přítomný těmto náročným výslechům a vím, jak stresující a těžké pro oběť jsou. Proto tuto novou možnost vítám a zároveň doufám, že jí nebude třeba k výslechům hodně často. Praxe je však tragická a neúprosná," konstatoval náměstek primátora Pavel Svoboda.

Speciální výslechové místnosti

Nová výslechová místnost jabloneckého Územního odboru Policie ČR<br />Autor: Archiv Policie ČR První speciální výslechové místnosti vznikly v roce 2006 v Ostravě (Dětský domov dětí do tří let) a v Praze (tehdejší Správa hl. m. Prahy). Od roku 2007 vznik dalších systematicky podporuje Ministerstvo vnitra - tehdy jich vzniklo celkem 40. V současné chvíli jich je v celé republice 59, ta jablonecká je 60 a celkové náklady na jejich zřízení dosáhly 10 milionů korun.

„Jejich vytížení sledujeme prostřednictvím evidenčního listu. Údaje za rok 2015 ještě nemáme zpracované, ale v roce 2014 proběhlo v 52 speciálních výslechových místnostech 1909 úkonů, z nich 1017 se týkalo dětských obětí, 21 domácího násilí, 24 znásilnění a několik z nich byly také pohovory OSPOD," vypočítala statistické údaje Iva Fürbacherová, referentka lidských práv z Oddělení preventivních programů, dobrovolnické služby a lidských práv Ministerstva vnitra.

V Libereckém kraji byly podobné místnosti otevřeny v loňském roce otevřeny už tři, a to v České Lípě, v Semilech a v liberecké Pastýřské ulici. Slouží pro výslechy dětí, obětí domácího násilí, znásilnění, sexuálních deliktů, seniorů a handicapovaných. Probíhají zde také rekognice (zvláštní způsob dokazování), znalecká zkoumání, pohovory atd.

Jablonecké projekty s podporou Programu prevence kriminality

Dotaci na zřízení speciální výslechové místnosti získalo statutární město Jablonec nad Nisou z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra. Také na letošní rok chystá oddělení krizového řízení další žádosti na preventivní projekty. Evergreenem jsou Bezpečné stáří a letní tábory pro děti ohrožené sociálním vyloučením. „Předložit chceme také projekty na asistenty prevence kriminality, romský mentoring a na doplnění městského kamerového systému o další dva body," podotkl Chlouba.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberec je nově na mapě evropské železnice
Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace