Jablonecká perle aneb to nejlepší z Jablonce

15.08.2023 19:17:44 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká perle aneb to nejlepší z Jablonce

V sobotu 26. srpna se bude konat od 10 do 22 hodin na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou nový festival Jablonecká perle, který propojí sklářské a bižuterní tradice s gastronomií, hudbou i pestrými trhy.

„Zbrusu nový kulturní festival, který propojí sklářské a bižuterní tradice s gastronomií, hudbou i pestrými trhy, je věnovaný všem obyvatelům Jablonce nad Nisou, Libereckého kraje i celého příhraničního regionu. Název odkazuje na jabloneckou sklářsko-bižuterní tradici (skleněné perle) i na zajímavé počiny z oblasti umění, gastronomie či hudby - to jsou zase ty perly," zve na kulturní jabloneckou novinku Jakub Gerš, ředitel městské společnosti Kultura Jablonec, a dodává: „Dobrovolnou vstupenkou na akci je malá perlička, skleněný knoflík či kousek bižuterie. Za odevzdání „střípku jablonecké historie" obdrží návštěvníci originální pamětní list. Z nasbírané bižuterie posléze vznikne umělecké dílo."

Kvalitní hudba a bohatý program

Výraznou částí festivalu je kvalitní hudba a bohatý program, který bude od 10.00 do 15.00 hodin na malém pódiu patřit především dětem. Představí se Čáry kluk, Ruda Hancvencl a jeho Nafukovací pohádky. V 10.30, 12.30 a 14.00 hodin rozezní varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova varhaník Hans Lau. Na hlavním podiu od 13.00 do 22.00 hod. vystoupí Gerald Clark (JAR), Doladíme, Superhero Killers, Ruda Hancvencl, Wild Flame (UK/PL) a hlavní hosté Sebastian a MYDY. A kdo nebude ještě unavený, může zajít do letního kina, kde se bude od 22.00 hodin promítat film Skleněný pokoj.

Moderní gastronomie

A když je dobře na duši, mělo by být podobně i v žaludku. Proto organizátoři mysleli i na bohaté občerstvení. „Je libo něco slaného nebo sladkého? A k tomu káva nebo originální jablonecký chmelový mok? V gastro sekci vám Jablonecká Perle přinese to nejlepší od místních pekařů, cukrářů, kuchařů, sládků i baristů," slibuje Gerš s tím, že své stánky na Horním náměstí otevřou: ãbstrakt coffee, Bistro Široká, Grill Brothers, Kávovan Nagetusch, Kitl, Koláčkova pekárna, Mass.na, Minipivovar O.Skar, My Little Bakery, Petra café wine, Pivovar Volt, Pralinqa, Q Burger Bar, SOŠ Jablonec, Základna a Pestré trhy.

Jablonecká Perle však nebude jen o sklářích a výrobcích bižuterie. Na Horním náměstí se objeví také vybraní prodejci, které můžete znát z Tatrhů: Ateliér Nožka, Bohochic, Bone Apetit, Crazyhand made, Emiimio, Ele Pele, Fimošnice, Hank, Kateřina Krausová, Katka Rachmetov, Keramika Nika, Kreativní svět Anety Půhonné, L⁰Makronky + Kousek Tebe, Levandulovna, Lucie Kutilová, MaMandala, Macioza, Matějova dřevotvorba, Medová královna, Moje Brazílie, Orighanny, Péťa Holka, Příběh na kousku papíru, Ricpic, Sdružení Tulipan, Sklářská dílna v Záhoří, Seš kus a Zezem.

Oživení tradic

Přední jablonecké firmy ukáží sklářsko-bižuterní tradici v moderním hávu. Návštěvníci budou moci nahlédnout do tajemství proměny skla v úžasné šperky se společnostmi G&B beads, Perlex, Preciosa Ornela a Ralton, které jsou zároveň partnery akce.

„Chceme dát výrazně najevo, že jsme jedním ze zásadních center Křišťálového údolí. Upozornit na to, že naše Paříž severu, jak se Jablonci přezdívalo, byla světovým centrem výroby a obchodu s bižuterií a díky tomu můžeme dodnes obdivovat třeba i bohatou architekturu našeho města. Nejen z tohoto důvodu se festival uskuteční na Horním náměstí, které je jedním z míst, jemuž chceme vdechnout nový život," přibližuje jablonecká náměstkyně primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Spolupráce s veřejností

Kancelář architektury spolu se strategickým oddělením města ve svém stánku představí, jak se plánuje město, tedy procesy od zadávání soutěží po realizaci záměrů a nadcházející participační akce. Návštěvníci budou mít také možnost shlédnout panely o historii Horního náměstí a pomoci identifikovat základní problémy této lokality pro budoucí architektonickou soutěž. Dále jsou připravené informace k participativní soutěži Vyšperkuj Jablonec a v neposlední řadě také dotazník Jak vnímáte dopady změny klimatu v Jablonci nad Nisou.

„Jablonec nad Nisou je město plné příběhů a Jablonecká Perle je místem, kde tyto příběhy ožijí. Naší ambicí je zprostředkovat návštěvníkům zážitek prostřednictvím kreativity a talentu s respektem k historii a tradicím," sdělila závěrem Hamplová.

Kompletní harmonogram i veškeré další informace jsou k dispozici na webu www.jabloneckaperle.cz a na sociálních sítích https://www.facebook.com/jabloneckaperle a https://www.instagram.com/jabloneckaperle/.

Charitativní přesah

Organizátoři festivalu Jablonecká Perle se spojili s Nadací Preciosa a společně podpoří projekt Tančím o život. „Oslovili jsme všechny prodejce, aby něco věnovali do velkého losování, na které si zájemci koupí lístek. Ve hře je deset cen a peníze, které utržíme za prodej lístků do losování, věnujeme Nadaci Preciosa, která jimi podpoří projekt Tančím o život," uzavírá Jakub Gerš.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.

Jablonecké uzavírky v září

Kvůli opravě zemních smyček se od 11. září na pět dnů úplně uzavře část ulice Mincovní, a to před křižovatkou s ulicí Turnovská. Projet budou moci pouze autobusy. Od 18. září do 20. října se bude rekonstruovat plynovod v ulicích V Aleji a v Pivovarské. Je třeba zde počítat s částečnými uzavírkami. Částečnou uzavírku v ulici Pražská od křižovatky s ulicí Střelecká po objekt s č.p. 86 si vyžádá rekonstrukce plynovodu včetně přípojky. Práce začnou 18. září a potrvají do 20. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

36. ročník RED BULL DOLOMITENMANN 2023
Výlet z Brodu na Frýdštejn ukáže Zrcadlovou kozu i Bartošovu pec
Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod
Na ledě jsme si všichni rovni, říká hokejová medailistka z Ameriky
Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023

Nejčtenější články

19.09.: 61. derby: Ten bod je docela zlatý
20.09.: Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
21.09.: Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace