Jablonecká bižuterie bude k vidění na Bratislavském hradě

07.06.2024 23:20:01 | Autor: Šárka Labusová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecká bižuterie bude k vidění na Bratislavském hradě

Slovenské národné múzeum - Historické múzeum v Bratislavě představí v prostorách Bratislavského hradu výstavu TRENDY.DESIGN.PRODUKCE: BIŽUTERIE A ŠPERK. Propojí dvě kolekce bižuterie a šperků prezentované během minulého roku v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023.

První část výstavy, připravené Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zahrnuje současnou bižuterii od dvanácti firem z jabloneckého regionu. Poprvé byly prezentovány v rámci hlavní výstavy Mezinárodního trienále skla a bižuterie TRENDY. DESIGN. PRODUKCE v létě minulého roku. Na bratislavské repríze budou opět k vidění designové i komerčně úspěšné vzory výrobců skleněné a kovové bižuterie.

Druhou prezentovanou kolekcí jsou autorské práce vytvořené během tematicky zaměřeného Mezinárodního sympozia autorského šperku, jež se v Jablonci nad Nisou uskutečnilo v červnu 2023. Zúčastnilo se ho pět šperkařů ze tří zemí, a to Martin Jošt Pouzar, Martin Verner a Kamila Housová Mizerová z České republiky, Mia Čopíková ze Slovenska a Carolin Denter z Německa. Tématem prací byl vliv výpočetní techniky na člověka. Součástí vystavených šperků jsou počítačové součástky, často kombinované s bižuterními komponenty ze skla a kovů.

Iniciativa k uspořádání výstavy vzešla od Slovenského národného múzea - Historického múzea v Bratislavě. Pro Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou to je v pořadí již druhá možnost představit se v prostorách této významné slovenské muzejní instituce. „Spolupráce mezi SNM - Historickým múzeem v Bratislavě a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se datuje intenzivně od roku 2018 a je podložena memorandem o spolupráci. Zahájena byla výstavou DVA V JEDNOM, u příležitosti oslav 100 let od vzniku společného státu," řekl jeho ředitel Peter Barta.

Výstava na Bratislavském hradě je již o čtvrtou letošní zahraniční prezentací jabloneckého muzea vycházející z posledního ročníku trienále. „Novinky v užitkovém skle byly hned v lednu představeny na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem, aktuálně jsou pak k vidění společně se španělským sklem v bývalé královské sklárně v La Granja (Španělsko). Autorský šperk z výstavy Computer Jewellery jsme v květnu představili v polské Legnici," uvedla ředitelka Milada Valečková.

Vernisáž výstavy se v prostorách Bratislavského hradu uskuteční ve čtvrtek 13. června 2024 od 17 hodin, pro veřejnost bude otevřeno od neděle 16. června do 28. října 2024.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Potvrzeno: Kozel na Střelnici
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
15.06.: Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
17.06.: Potvrzeno: Kozel na Střelnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace