Jablonec zahájí rok jako tradičně 2019 rozpočtovým provizoriem

26.12.2018 18:07:23 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec zahájí rok jako tradičně 2019 rozpočtovým provizoriem

Rozpočet města Jablonce nad Nisou na rok 2019 budou zastupitelé schvalovat až v únoru. Do této doby bude město hospodařit dle pravidel rozpočtového provizoria. I když je tento způsob podle zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů zcela v pořádku a v Jablonci obvyklý už 25 let, je snahou vedení města postupně v následujících letech zkrátit délku rozpočtového provizoria tak, aby se podařilo schválit rozpočet následujícího roku už v prosinci.

Rozpočtové provizorium je doba do schválení rozpočtu na rok 2019. Na tuto dobu jsou přesně stanoveny maximální výše měsíčních neinvestičních výdajů pro jednotlivé odbory magistrátu. Magistrát a městská policie tak po dobu rozpočtového provizoria může celkem utratit maximálně 70 milionů na neinvestiční výdaje měsíčně. Tento limit vychází z upraveného rozpočtu roku 2018 a ze skutečného čerpání v lednu a únoru roku 2017 a 2018. Od loňského roku pravidla rozpočtového provizoria obsahují maximální měsíční limity neinvestičních výdajů pro příspěvkové organizace a společnosti napojené na rozpočet města.

Investiční výdaje budou čerpány dle uzavřených smluv a nové investiční akce nebudou do doby schválení rozpočtu 2019 zahajovány, ale je možné hradit investiční výdaje finančně kryté rozpočtem 2018.

Rozpočet 2019 se připravuje

Rozpočet města na rok 2019 koncem ledna projedná finanční výbor, pak bude jeho návrh zveřejněn 15 dní na úřední desce a následně bude v únoru předložen ke schválení zastupitelstvu města.

„V současné době je rozpočet na příští rok rozpracovaný, proběhlo 1. čtení, byly stanoveny výdajové limity jak pro rozpočet města, tak pro rozpočty příspěvkových organizací a probíhá balancování rozpočtu s cílem zajistit chod města i jeho organizací a společností. Nyní probíhá sběr účetních dat na zachycení veškerých účetních operací ke zpracování účetní uzávěrky roku 2018. Po konci roku 2018 zapojíme skutečné výsledky hospodaření do rozpočtu roku 2019. Data vztahující se k roku 2018 můžeme zpracovat až po 31. 12.," dodává vedoucí odboru ekonomiky Renata Vítová.

Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v pl. znění v § 13 stanoví, že pokud nebude rozpočet města schválen před 1. lednem rozpočtového roku, řídí se jeho rozpočtové hospodaření v době do schválení rozpočtu pravidly rozpočtového provizoria. Rozpočtové příjmy a výdaje uskutečněné v době rozpočtového provizoria se stávají příjmy a výdaji rozpočtu po jeho schválení.

Dlouhodobým cílem nového vedení města je snížit množství rozpočtových opatření schvalovaných v průběhu roku a postupně v následujících letech zkracovat období rozpočtového provizoria tak, aby se do konce tohoto volebního období podařilo schválit rozpočet následujícího roku už v prosinci.

Rozpočet na rok 2019 bude rozklikávací

Jablonec nad Nisou nově nabídne na svých webových stránkách rozklikávací rozpočet. Každý občan si tak bude moci jednotlivé položky městského rozpočtu rozkliknout až do poslední faktury. Dosud Jablonec nad rámec zákonných povinností na webu prezentoval své hospodaření na transparentních účtech, na nichž byly vidět toky peněz, týdně se zveřejňovaly uhrazené výdaje nad 20 tisíc a měsíčně přehledy o hospodaření města.

Výhodami klikacího rozpočtu jsou jednoduché a intuitivní ovládání, přehledně zpracované příjmy a výdaje rozpočtu a v neposlední řadě rozpad rozpočtu až na úroveň jednotlivých položek.

„Rozklikávací rozpočet je nástroj využívající ekonomická data z účetního a rozpočtového softwaru v grafické podobě. Městy je využíván ke zvýšení transparentnosti hospodaření města a pro přiblížení rozpočtu a jeho plnění občanům města," vysvětluje radní Jarmila Valešová, která se o zavedení rozklikávacího rozpočtu zasadila.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.

Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou se dočasně stěhuje

V následujících dnech začne stavební rekonstrukce objektu Policie České republiky Územního odboru v Jablonci nad Nisou v ulici 28. října 10, ve kterém měli své zázemí kriminalisté z Oddělení obecné kriminality. Z tohoto důvodu budou kriminalisté Oddělení obecné kriminality dočasně po dobu trvání stavební rekonstrukce působit od 15. září 2022 v budově Policie České republiky Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května 60.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka
V krajské knihovně připravují Elektrohrátky
Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.
V Rokytnici nad Jizerou pořádají Svatomichaelskou pouť
Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Nejčtenější články

27.09.: Řidička nezvládla projet zatáčku pod Dolní Černou Studnicí
29.09.: V Jablonci bude vést město čtyřkoalice
29.09.: Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace