Jablonec si připomněl česko-německé Vánoce

06.12.2022 09:06:23 | Autor: Helena Kočová, Petra Laurin, Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec si připomněl česko-německé Vánoce

„Tolik lidí a takové pozitivní energie, až to mě překvapilo,“ hodnotil letošní vítání adventu u Domu česko-německého porozumění Roman Hampacher, pastor, který přijel z Poděbrad, aby si s jabloneckým sborem Gospel Yetu zazpíval u rozsvíceného vánočního stromu.

Vánoce se v celém Jablonci letos nesly v česko-německému duchu. Díky iniciativě Okresní hospodářské komory a spolupráci desítek pořadatelů mohli česko-německé Vánoce poznat všemi smysly i návštěvníci dalších kaváren a restaurací. Přidaly se i hotely Rehavital a Petřín, pivovar Volt, nebo výrobci skla a bižuterie. Jen v Rýnovicích se sešlo přes 300 lidí.

„Šlo o pilotní akci, která připomněla bohaté kulturní dědictví Jablonce nad Nisou," doplnila ředitelka jablonecké hospodářské komory a KHK Libereckého kraje Iva Linderová. Smyslem slavností bylo vylepšit pohled místních lidí na společnou minulost Čechů a Němců v regionu. „Chceme inspirovat k vytváření společného prostoru pro život. Stejně jak se o to snažily generace našich předků," vysvětlila ředitelka.

Riegrův dům česko-německého porozumění přispěl do mozaiky 2. prosince dvěma besedami s pamětníky, příslušníky německé menšiny. Christa Petrásková upekla ochutnávku cukroví, které se objevovalo na svátečních stolech v jabloneckých domácnostech v době války. „Na jeho výrobu stačily jen tři suroviny, trochu mouky a lógr a voda. U nás doma si na něm pochutnal jen pes," prozradila. Petr Herkommer zase vzpomínal, jak rodina připravená na odsun měla všechen svůj majetek půl roku sbalený s proclených dřevěných bednách a kdykoli potřebovala kousek čistého prádla, musela celní pečeť opatrně odejmout a zase ji na bednu v neporušeném stavu vrátit. „Ani si neuvědomujeme, jak se nyní máme všichni dobře," shodli se pamětníci.

V Domě česko-německého se samozřejmě také při oslavě česko-německých Vánoc tradičně vyráběly ozdoby se skla, dárečky z vlny a také zpívalo. Nechyběl ani anděl a bílý kůň. Slavnost přilákala i drobné prodejce. „Těší nás, že už nejsme v Jablonci sami, kdo usiluje o česko-německé porozumění," dodala za Riegrův dům Petra Laurin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rozsvícení vánočního stromu v Jablonci provázela skvělá atmosféra
Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Jablonci 2022

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 36 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Středověká romantika aneb rytíř na nádvoří Severočeského muzea
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jenom poločas na Slavii nestačil

Nejčtenější články

29.01.: Policie hledá svědky dopravní nehody ve Smržovce
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
28.01.: Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace