Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

28.06.2022 11:30:33 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

Jablonec nad Nisou začne nakupovat elektrickou energii a zemní plyn na příští rok na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), a to formou centralizovaného zadávání. Nakupovat energetické komodity může město pro sebe i pro zřizované organizace i po částech.

Na konci tohoto roku končí Jablonci nad Nisou smlouva o sdružených dodávkách elektrické energie se současným dodavatelem Centropol Energy, a.s., a není možné ji prodloužit. Ke stejnému datu končí také smlouva o sdružených dodávkách zemního plynu se současným dodavatelem Pražská plynárenská, a.s. Ani tu nelze prodloužit. Obě komodity chce pro rok 2023 město nakoupit na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK).

„Město se společně s některými dalšími zapojilo do benchmarkingové iniciativy, která zpracovala analýzu ohledně nákupu energií. Z výsledků vyplývá, že většina nakupuje na komoditní burze, přičemž se vždy jedná o Českomoravskou komoditní burzu Kladno, s níž jsou zkušenosti pozitivní," komentoval věc ekonomický náměstek Milan Kouřil.

Nakupovaný objem jednotlivých komodit prostřednictvím burzy nemá zásadní dopad na konečnou cenu. „Mnohem významnější pro výhodný nákup je období, kdy se obchod uskuteční. Cenu pro konečné spotřebitele ovlivňují dva hlavní faktory, a to cena komodity na velkoobchodním trhu a kurz CZK x EUR. K získání dobré ceny na burze je důležitá činnost dohodce, s nímž centrální zadavatel uzavírá smlouvu. Tím je pro Jablonec společnost FIN-servis, a.s.," připomněl náměstek Kouřil s tím, že městský nákup komodit se netýká společnosti Jablonecká energetická (JE) a Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o.

Předpokládaný objem nákupu elektrické energie je 8 211 MWh pro 309 odběrných míst, předpokládaný objem nákupu zemního plynu je 1 220 MWh pro 14 odběrných míst. „V letech 2019-20 město prostřednictvím e-aukce dosáhlo jednotkové ceny 1 490 Kč/MWh u elektrické energie a jednotkové ceny 658 Kč/MWh u zemního plynu. Na roky 2021-22 jsme prostřednictvím nákupu na ČMKBK dosáhli ceny 1 250 Kč/MWh za elektřinu a 420 Kč/MWh za plyn. Poslední uskutečněný nákup na ČMKBK je 6 453 Kč/MWh u elektřiny a 2 900 Kč/MWh u plynu," vypočítal částky městský energetik Vladimír Vltavský.

V současné době již většina dodavatelů nabízí dodávky elektrické energie konečným zákazníkům na příští rok. Menší objemy dodávek je možné realizovat s pevnou cenou, u větších objemů bude nutné zvolit administrativně náročnější cenotvorbu metodou postupné fixace. Dodavatelé zemního plynu stále vyčkávají, jak se vyvine situace na evropském energetickém trhu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od 8. srpna uzavřou ulice Údolní a Lužická v Rychnově

Od pondělí 8. srpna se uzavřou úplně ulice Údolní a Lužická v Rychnově u Jablonce nad Nisou, a to v okolí objektu čp. 940. Uzavírka potrvá do konce října a jejím důvodem je odkanalizování rodinných domů do nové splaškové kanalizace.

Uzavření lůžkové části ORL a ORL pohotovosti v Jablonci

Od čtvrtka 28. 7. do pondělí 8. 8. 2022 bude z provozních důvodů uzavřena lůžková část oddělení ORL, ambulance zůstává ve standardním provozu. S uzavřením lůžkové části souvisí i uzavření ORL pohotovosti. Pacienty s akutními obtížemi ošetří, mimo klasickou pracovní dobu ambulance, v Krajské nemocnici Liberec.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prázdninové Klekání 2022 chystají v Kittelově domě
Nečekaně vysoká porážka béčka Jablonce na úvod ČFL
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero

Nejčtenější články

06.08.: Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
04.08.: Obrazem: Připomenutí výstavy Křehká krása 2021
04.08.: Velké Hamry v Mol cupu přešly na penalty přes Náchod

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace