Jablonec požádal o dotaci na cisternu pro dobrovolné hasiče
24.02.2025 17:55:44 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Statutární město Jablonec nad Nisou aktuálně realizuje tři projekty na pořízení nových cisteren pro jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDHO) v Kokoníně, Proseči nad Nisou a Jabloneckých Pasekách. Dodání cisteren je smluvně stanovené na jaro roku 2026.
JSDHO Jablonecké Paseky je dvouvýjezdová jednotka, která musí být vybavená dvěma cisternami. Tu současnou nahradí v roce 2026 nová, avšak i druhé vozidlo CAS Tatra T815-2 z roku 2006 už vyžaduje stále častější a finančně nákladné opravy. Pořízením nové cisterny se zvýší spolehlivost techniky, bezpečnost zasahujících hasičů a udržitelný provoz jednotky.
„Proto město podalo žádost o dotaci v rámci programu Investiční účelové dotace pro jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí, kterou vyhlásilo Ministerstvo vnitra - Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (MV - GŘ HZS ČR). Maximální výše dotace může dosáhnout 5 milionů korun," řekla Jitka Fantová z oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu s tím, že v kladném případě bude možné požádat o další finanční podporu z rozpočtu Libereckého kraje ve výši 1,5 milionu Kč. Celková výše možných dotačních prostředků by tak činila až 6,5 mil. Kč. Předpokládané náklady na pořízení nové cisterny jsou odhadnuté na 10,5 milionu Kč, novou cisternu by pak hasiči v Pasekách mohli mít v roce 2027 nebo 2028.
„Tato investice je důležitým krokem ke zlepšení vybavenosti jabloneckých dobrovolných hasičů, a tím i zvýšení ochrany obyvatel města a jeho okolí v případě požárů, přírodních katastrof a dalších mimořádných událostí," uzavřela Fantová.
Změny v zákoně mění formu příspěvku
Statutární město Jablonec nad Nisou plánuje v roce 2025 pro dobrovolné hasiče (JSDH) Jablonecké Paseky, Kokonín a Proseč nad Nisou finančních dary. K tomuto rozhodnutí vedly změny v zákoníku práce.
„Uvědomujeme si, jak jsou dobrovolní hasiči pro bezpečnost obyvatel a ochranu majetku důležití, proto jsme se rozhodli uvolnit určitý obnos z rozpočtu města formou darů," konstatoval jablonecký primátor Miloš Vele.
Dosud město přispívalo na činnost jednotek prostřednictvím dohod o provedení práce. Změny v zákoníku práce, které zavedly administrativní náročnost včetně evidence pracovní doby, přestávek, směn a nároku na dovolenou, však vedly ke změně. „Nově město poskytne jednotlivým členům JSDH finanční dar za jejich aktivní činnost při hašení požárů, zásazích při živelních pohromách a dalších mimořádných událostech. Dar bude poskytnutý na základě darovací smlouvy a jeho využití bude plně v kompetenci obdarovaného," vysvětlil Vratislav Pavlín, vedoucí oddělení krizového řízení.
„Dobrovolní hasiči odvádějí v našem městě záslužnou práci a zaslouží si naši úctu i konkrétní formu podpory. Věřím, že tato změna nejen zjednoduší administrativu, ale především motivuje hasiče k dalším aktivitám ve prospěch našich občanů," uvedl primátor Vele.
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený
Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Nejnovější články
Řidiči na Jablonecku nezvládli jízdu na zasněžených vozovkách
Podstávkové domy se i letos představí veřejnosti
Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v lednu
Kultura v Železném Brodě v lednu
Krajští hygienici kontrolovali adventní trhy
Nejčtenější články
10.01.: Velkoobjemový odpad mohou odvézt až od domu
10.01.: Řidička při vyhýbání chodci v Albrechticích přejela do protisměru
11.01.: Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v lednu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.