IQlandia a iQpark slaví páté výročí! Návštěvníkům nadělí iQfablab

07.04.2019 14:42:54 | Autor: Lenka Gecková | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

IQlandia a iQpark slaví páté výročí! Návštěvníkům nadělí iQfablab

Přes 2 miliony návštěvníků, 42 tisíc badatelských aktivit, 3 tisíce workshopů a téměř tisícovka živých vystoupení v Planetáriu! To jsou čísla libereckého science centra iQlandia, které na konci března slaví páté narozeniny.

K oslavám se přidává i patnáctiletý iQpark, vůbec první science centrum v zemi a nově samostatná expozice iQlandie. A co vědecké zařízení nadělí turistům? Těšit se mohou na narozeninové party, nový provoz iQfablab - chytrou dílnu digitálního věku, interaktivní výstavu „Už vím proč" v iQparku a další exponáty.

„Za patnáct let se nám v Liberci podařilo vybudovat science centrum srovnatelné s těmi v západní Evropě, Americe nebo Asii. Dokázali jsme zařadit návštěvu centra, jeho programů nebo Planetária do běžného programu rodin a škol. Lidé mají o vědu větší zájem, což mě těší," říká Pavel Coufal, ředitel společnosti iQlandia, o. p. s. Science centrum popularizuje zábavným způsobem přírodovědné obory, v iQlandii najdou lidé přes čtyři stovky interaktivních exponátů, v iQparku jich je přes dvě stě.

Obtisk v iQlandii<br />Autor: Archiv IQlandia Liberec Exponáty Made in Liberec

IQpark vznikl již v roce 2004, iQlandia pak otevřela brány prvním návštěvníkům 28. března 2014. „Při budování expozic, ať už v iQparku, nebo iQlandii, jsme se nejdříve inspirovali my ve světě, postupně se však role vyměnily, dnes se zástupci cizích center učí od nás. Sami dokonce některé exponáty vyrábíme, můžete je vidět po celé Evropě - například Obtisk těla," dodává ředitel. Česká science centra jsou podporována zejména z regionálních rozpočtů. „V Liberci se postupně situace lepší, nedávno jsme od Kraje i Města získali prostředky na programy pro školy. Nicméně stále hledáme společnou cestu," doplňuje Pavel Coufal.

Už 16. května otevře společnost ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci iQfablab - chytrou dílnu digitálního věku, která bude vybavena 3D tiskárnami, vinyl cuttery nebo třeba lasery a určena bude nejenom veřejnosti, ale především školním skupinám. „Tím ale pro letošek nekončíme. V iQlandii nově představíme exponáty z oblasti high tech, jako třeba rozpoznávání emocí, věku, tváře či hlasu. Chybět nebudou vychytávky, které vysvětlí principy, jako je lom světla, štěpení atomů či přeměny energie. V iQparku bude postupně vznikat interaktivní výstava ´Už vím proč´," poznamenává ředitel. V iQlandii se za dobu fungování proměnilo zhruba 50 % exponátů, původní iQpark byste již dnes nepoznali.

Science centrum jako doplněk výuky

Tematické science show, laborky nebo pracovní listy - to vše nabízí iQlandia školám z celé ČR. „Neustále spolupracujeme s pedagogy. Vytváříme exponáty, které jednoduchou formou vysvětlují to, co pomocí učebnic ve škole vysvětlit nejde. To samé platí o odborných programech a badatelských aktivitách. Rádi bychom jednou docílili toho, aby školy mohly mít u nás návštěvu zdarma," upřesňuje Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání.

Za posledních pět let přivítalo liberecké science centrum na tisíce školních skupin. Programy se svými třídami pravidelně navštěvuje i Mgr. Ludmila Moravcová, učitelka fyziky a zástupkyně ředitelky liberecké ZŠ Sokolovská. „Vždy jsem se snažila žákům nabídnout alternativní formu výuky, iQlandii tak navštěvujeme od prvopočátku. Programy pro děti, zejména laborky, jsou metodicky dobře připravené, kreativní a nabízejí možnost práce s pomůckami, kterými škola standardně nedisponuje," poznamenává kantorka. I ostatní učitelé si iQlandii chválí - kromě programu například originální prostředí nebo profesionální přístup lektorů.

Ředitel iQlandie Pavel Coufal<br />Autor: Archiv IQlandia Liberec Oslavy i plány

Oslavy obou kulatých výročí potrvají po celý zbytek roku a obzvlášť během dubna jsou pro návštěvníky připraveny speciální akce. „Chceme, abych si narozeninovou party užilo co nejvíce lidí. Ty tak čeká každou dubnovou sobotu ochutnávka makromolekulární kuchyně, speciální hra s originálními stanovišti nebo možnost vyfotografovat se s naším maskotem KosmiQem," upřesňuje Petr Desenský.

A jaké jsou plány iQlandie, která jednoznačně patří mezi symboly cestovního ruchu Libereckého kraje, do budoucna? „Hodláme nadále rozvíjet svoji úlohu, tedy poskytovat školám, rodinám a dalším zájemcům prostor pro neformální vzdělávání," uzavírá Pavel Coufal.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecká iQcentra přivítala v roce 2018 přes půl milionu návštěvníků
Tým liberecké iQlandie popularizoval vědu na festivalu v Číně
Do liberecké iQlandie zavítalo v roce 2017 opět přes 400 tisíc lidí
Libereckou iQlandii navštívilo za tři roky 1,3 milionu lidí
iQlandia 2016: Více návštěvníků, zaměstnanců i partnerů

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Lednový Valdštejn si lidé užívají

Lednový Valdštejn si lidé užívají Hrad Valdštejn ani v lednu nezavřel své brány. Za poslední dva víkendy, kdy bylo otevřeno od 13.00 do 15.30, si svátečně vyzdobený areál prohlédlo přes tisíc návštěvníků. Při příznivém počasí správci rádi otevřou ještě následující víkend 22. a 23. ledna. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Ztratila se kočka Jolie

Nejčtenější články

18.01.: V Jablonci se mění dopravní značení na zimní variantu
19.01.: Anonym oznámil bombu v liberecké firmě
18.01.: Řidičku pod vlivem drog usvědčil čerstvý sníh

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace