Hrady a zámky v květnu: Bezděz představí model hradu ze 13. století

01.05.2019 10:56:39 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Hrady a zámky v květnu: Bezděz představí model hradu ze 13. století

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu mají o květnových státních svátcích otevřeno, na některých objektech bude tento den ještě ozvláštněn doprovodnou akcí či zvýhodněným vstupným.

Na hradě Bezděz bude v Templářském paláci doplněna expozice o archeologických nálezech z kleneb paláce, představen bude také model hradu, který zachycuje podobu Bezdězu z konce 13. století. Právě ve středu 1. května bude archeologická expozice i model hradu představen veřejnosti, v 11 hodin bude o vzniku modelu návštěvníkům vyprávět jeho autor Vojtěch Dvořák.

Na hradě a zámku Frýdlant bude o 1. do 31. května obohacena prohlídková trasa o portréty, erby a veduty majitelů panství v rámci projektu Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech, a to bez změny vstupného. Na zámku Lemberk bude po oba sváteční dny zpřístupněna věž, neboť zámek Lemberk je také nositelem projektu připomínající šlechtický rod Gallasů a Clam-Gallasů. K vidění je zde také výstava věnovaná tomuto rodu a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945. Po celou sezonu platí možnost zlevněného vstupného pro návštěvníky, kteří se na pokladně hradu Grabštejn či zámku Lemberk prokáží vstupenkou z druhého jmenovaného objektu, či z hradu a zámku Frýdlant. Použité vstupenky budou označeny suchou pečetí s logem roku Gallasů a Clam-Gallasů a stanou se tak sběratelským unikátem.

Zámek Slatiňany, pokoj princezny Charlotty<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Model hradu BezdězSnížené vstupné dospělým návštěvníkům poskytne v oba sváteční dny správa zámku Náchod, a to na základním prohlídkovém okruhu.

 Zámek Slatiňany přivítá první návštěvníky ve středu 1. května. Posunutí zahájení sezony bylo způsobeno stavebními pracemi v rámci projektu IROP - Slatiňany - šlechtická škola v přírodě. Návštěvníky čekají nově instalované prostory - došlo k opravě dřevomorkou zničeného stropu, což umožnilo navrátit vybavení do pokoje prince Vincenta. Jeho pokoj společně s dětskou učebnou a pokojem princezny Charlotty se veřejnosti představí úplně poprvé.

Zámek má také novou fasádu, barevnost odpovídá historickým průzkumům a původní podobě zámku (okrová), novou barevnost postupně získávají také balkony, ploty i brána do nádvoří. Nové návštěvnické centrum zlepší zázemí pro turisty. Zatím uzavřený zůstává zámecký park, a to z důvodu probíhajících prací (opravy drobných staveb, cest apod.), a také z důvodu kácení, neboť vyschlé stromy byly napadeny dřevokazným hmyzem a musí tak být pod dohledem odborníků pokáceny. Kompozice parku zůstane zachována výsadbou nových dřevin, keřů a květin.

Templářský palác na Bezdězu<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově. Model hradu BezdězLiberecký kraj

• 1. 5.: státní hrad Bezděz - Otevření nové expozice v Templářském paláci. Můžete se těšit na: nově instalovaný model hradu (podoba z konce 13. stol.), prezentaci archeologických nálezů z kleneb paláce, ukázku mučicích nástrojů, repliku královského trůnu, odlitky mince, přípravu a výrobu Zlaté mince hradu Bezděz a na velké barevné ručně malované erby majitelů hradu Bezděz. Ve středu 1. května 2019 od 11,00 hod. proběhne prezentace nového modelu hradu Bezděz s autory modelu. Model hradu vytvořila firma Dvořák Systems, autor Vojtěch Novák.
• 1. 5.: státní zámek Lemberk - Svatozdislavský benefiční koncert - 19. ročník. Tradiční charitativní komponovaný pořad plný hudby a poezie pořádaný k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka. Výtěžek koncertu bude věnován Nadačnímu fondu Mathilda, podporujícímu osoby s těžkým zrakovým postižením. Začátek: 14.00 hodin, Společenský sál zámku.
• 1. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin.
• 4. 5.: státní zámek Sychrov - Koncert: Oblíbená hudba Clam-Gallasů a Rohanů. Koncert z děl oblíbených autorů Clam-Gallasů a Rohanů - hudební tradice obou rodů. Na programu budou díla L. van Beethovena, W. A. Mozarta, A. Dvořáka, Z. Fibicha, V. Nováka. Účinkují: soprán Zdena Kloubová, klavírní doprovod Marie Wiesnerová, průvodní slovo Miloš Kadlec
• 4. 5.: státní hrad Trosky - Sokolnické ukázky.
• 4. 5.: státní zámek Sychrov - IX. Svatební den na zámku Sychrov. Pro všechny (nevěsty, ženichy a svatební organizátory), kteří plánují svatební obřad na zámku Sychrov, proběhne tzv. svatební den, kdy si budete moci prohlédnout zámecké prostory slavnostně nazdobené a připravené pro obřad. Přijeďte a rozhodněte se, zda bude právě zámek Sychrov tím místem, kde si chcete říct své "ANO". Od 10 do 18 hodin.
• 5. - 31. 5.: státní hrad a zámek Frýdlant - Výstava v Rytířském sále. Rytířský sál bude doplněn o další portréty Gallasů a Clam-Gallasů, veduty a erby majitelů - obohacení základní prohlídkové trasy bez změny vstupného.
• 8. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění středověké věže. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.00 hodin.
• 11. 5.: státní zámek Hrubý Rohozec - Cesta kolem světa s Willy Fogem. Zábavný rodinný den v parku.
• 16. 5.: státní hrad a zámek Frýdlant - Historická podoba hradu ve vizualizaci a Globicova mapa panství. V roce 2018 proběhla v podzemních a suterénních prostorách hradu a zámku geofyzikální měření s cílem zjistit vývoj stavebních etap objektu. Prezentace dílčích výsledků v kontextu Globicovy mapy Frýdlantského panství z roku 1660.
• 18. - 19. 5.: státní zámek Zákupy - Tvoříme duší. XIV. ročník tradičního prezentačního setkání umělců se zdravotním postižením, spojený přímo se zákupským zámkem, pořádá Artefaktum, z. s. Akce se koná na nádvoří zámku a je doprovázena bohatým kulturním programem (hudební a taneční vystoupení, prodej rukodělných výrobků chráněných dílen).
• 25. 5.: státní hrad Bezděz - Noc hradních kaplí aneb Keltský večer. Od 19 hodin vystoupí skupina MalemIrish (irská a ostrovní muzika), od 20 hodin hudební pásmo s průvodním slovem Kodex o Václavu IV. Připomeňme si 600. výročí smrti římského a českého krále, syna Karla IV. Od 22,00 ohňová show skupina ZLO. Kaple nasvícená svíčkami, výhled z věže do noční krajiny. Baterky s sebou!
• 25. 5.: státní zámek Zákupy - Císařské slavnosti. Výročí 130 let od úmrtí korunního prince Rudolfa.
• 25. - 26. 5.: státní zámek Lemberk - Zdislavská pouť - Zpřístupnění Zdislaviny světničky. Speciální prohlídky Zdislaviny světničky jakožto poutního místa, které nechal František Clam-Gallas ve 20. letech 20. století zrekonstruovat. Současně bude možnost a prostor pro modlitbu a rozjímání. Světnička bude zdarma otevřena po celý den od 9.00 do 17.00 hodin. V těchto dnech bude rovněž zpřístupněna zámecká středověká věž s krásnou vyhlídkou po okolí.
• 25. - 26. 5.: státní zámek Sychrov - Pohádkový park. Víkend pro rodiče s dětmi - procházka zámeckým parkem, kdy na stanovištích čekají pohádkové bytosti a děti musí plnit úkoly a sbírat razítka. Každé dítě dostane na závěr Glejt pana knížete a odměnu!
• 30. 5.: státní hrad a zámek Frýdlant - Hudební večer na téma „Hudba doby Gallasů a Clam-Gallasů" (I.)
• 30. 5.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednáška Lemberk v proměnách času. Přednáší Mgr. Vladimír Tregl. Přednáška se koná v Krajské vědecké knihovně v Liberci od 18 hodin.
• do 31. 10.: státní zámek Lemberk - Zámek Lemberk po roce 1918. Výstava věnovaná Clam-Gallasům a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945.

Královéhradecký kraj

• 1. a 8. 5.: státní zámek Náchod - Prohlídky reprezentačních pokojů Piccolominiů se sníženým vstupným pro všechny návštěvníky. Od 9 do 16 hodin.
• 3. - 5. 5.: státní zámek Ratibořice - Soirée u vévodkyně za svitu svící. Nevšední večerní prohlídky zámku, který bude osvětlen pouze světlem svíček. Během procházky zámeckými interiéry se dovíte mnohé o tom, jak probíhal večer na zámku, zjistíte, jak a čím se svítilo a čeká Vás i jedno milé překvapení.
• 4. 5.: státní zámek Náchod - Mše svatá.
V zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie. Od 16 hodin. Vstup zdarma.
• 5. 5.: státní zámek Náchod - Prohlídka kaple. Od 13 hodin.
• 8. 5.: státní zámek Opočno - Dětská míle. Běžecké závody pro děti i rodiče v zámeckém parku.
• 8. - 12. 5.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Květiny z časů královny Viktorie - květinová výstava. Druhý ročník květinové výstavy v rámci základního okruhu.
• 19. 5.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Svatební den. Prezentační den pro zájemce o svatbu na zámku, prohlídky svatebních prostor v doprovodu konzultantky.
• 24. 5.: hospitál Kuks - Noc kostelů. Kostel Nejsvětější Trojice v hospitálu Kuks bude přístupný v rámci zvláštní komentované prohlídky kombinované s koncertem chrámového sboru. Netradiční prohlídka kostela vedená Mgr. Milanem Horákem začíná v 18:00. Během prohlídky budou výjimečně k vidění i kněžská roucha, monstrance, věčná světla a relikviář s ostatkem sv. Jana z Boha - zakladatelem řádu milosrdných bratří.
• 25. 5.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Hrádkem křížem krážem. Speciální komentované prohlídky s nahlédnutím do běžně nepřístupných prostor zámku.

Pardubický kraj

• 24. 5. - 30. 6.: státní hrad Kunětická hora - Letní divadelní scéna VČD Pardubice. Divadelní představení Kráska a zvíře a Král jelenem pod širým nebem na rondelu pod věží.
• 27. 5. - 31. 5.: státní hrad Kunětická hora - Jak se peče písnička. Pohádkový program pro objednané MŠ z tvůrčí dílny Marka Dobrodinského.
• do 29. 9.: státní zámek Litomyšl - Výstava Balet s rodokmenem. Panelová výstava (ve spolupráci s Národním divadlem) propojuje zámek v Litomyšli s nejstarším baletním titulem Marná opatrnost, který má nečekanou souvislost na vzácné zámecké divadlo z r. 1797. V arkádách v přízemí - bezbariérová, vstup volný.
• do 28. 10.: státní zámek Litomyšl - Zámecká fotografická soutěž na téma Renesanční inspirace zámku v Litomyšli. 5. ročník zámecké fotografické soutěže o volné vstupenky na rok 2020, publikace a drobné ceny od státního zámku a Národního památkového ústavu. Akce k výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj dal peníze i na obnovu bývalé přádelny v Bílém Potoce
Liberecký kraj přispěl i na obnovu zámku v Doksech
Na hradech a zámcích už mají velikonoční výzdobu
Liberecký kraj finančně podpořil obnovu fresek na hradě Houska
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka
Na hradech a zámcích zahajují sezonu o posledním březnovém víkendu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs
Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace