Horská služba bilancuje zimu 2025
07.04.2025 20:09:32 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jizerské hory,Liberecký kraj
V počtu výjezdů horských záchranářů se statisticky dostává letošní zimní sezona na úroveň zimních sezon v předcovidovém období. Přes sedm tisíc zásahů, které provedli záchranáři v součtu všech oblastí Horské služby, odráží zvýšený zájem turistů o české hory. Na vysoké návštěvnosti se podílely také výborné lyžařské podmínky s velkým množstvím slunečných dní.
Více než dva tisíce zásahů bylo ve spolupráci s pozemními posádkami zdravotnických záchranných služeb a cca ve sto čtyřiceti případech byl do spolupráce zapojen některý z vrtulníků leteckých záchranných služeb. „Složité zásahy se nevyhnuly záchranářům v žádné z oblastí našich hor. Náročnost zásahů, které provádíme je velmi různorodá. Některé jsou složité z hlediska zabezpečení stavu pacienta, jiné jsou spojeny se složitým vyprošťováním a transportem z terénu, některé složitým pátráním po pacientovi. To vše zvládáme díky velké profesionalitě našich záchranářů a neustálému vylepšování znalostí nejen v rámci doškolení, ale také při zásazích ve spolupráci se zdravotnickými záchrannými službami. Praxe je tou nejlepší školou a pokud spolupracujete s profesionály, jakými zdravotníci ze záchranných služeb jsou, tak se vaše dovednosti a znalosti posouvají o to více," vysvětlil ústřední náčelník HSČR René Mašín.
Zima pro horské záchranáře ještě nekončí. „ Oficiální zimní sezona nám trvá až do konce dubna, ale vzhledem k vývoji počasí a nastupujícím letním aktivitám v horách je tento výčet zásahů objektivním zhodnocením čistě lyžařské sezóny a plné zimní turistiky. V průběhu zimy jsme několikrát apelovali na vybavení turistů, na bezpečnost na sjezdových tratích, a především na ohleduplnost vůči ostatním návštěvníkům hor. Zajisté se budeme těmto tématům a připomínání zásad věnovat i v dalších zimních sezónách, do kterých přejeme všem milovníkům hor, aby byly minimálně tak krásné, jako ta letošní," uzavřel hodnocení zimy a činnosti Horské služby její mluvčí Marek Fryš.
Související články
Zima v Jizerských horách potěší sjezdaře, běžkaře, sáňkaře i ledolezce
Bílé vánoce očima záchranářů
Vánoční svátky opět prověřily záchranáře ve všech horách
Horská služba vydala třetí díl komiksu. Tentokrát o sáňkování
Vychází kniha Laviny v Česku
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Starý porost musí ustoupit nové generaci
Koncem týdne zahájí statutární město Jablonec nad Nisou těžbu dřevní hmoty v městském lese v ulici U Lesního divadla na Horní Proseči. „Kácíme zde 110 let starý smrkový porost. Jde o mýtní část lesa, která je už podrostlá mladými smrky a buky. Aby mohla nová generace stromů růst, musí starý porost ustoupit," uvádí Michal Šarbort z jabloneckého magistrátu. Těžba probíhá v souladu s platným lesním hospodářským plánem a nejedná se o holoseč. „Volíme výběrný způsob, který šetrně uvolňuje prostor pro přirozenou obnovu. Těžba potrvá do února příštího roku," doplňuje městský lesní hospodář.
Nejnovější články
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
Nejčtenější články
02.12.: Městská policie posílila dohled na konečné tramvaje
02.12.: Jablonečtí hasiči zachránili člověka i zvířata při požáru jeho domu
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.