Hornictví v Krkonoších: měsíční krajina i Jan Šverma

20.04.2023 21:06:04 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Hornictví v Krkonoších: měsíční krajina i Jan Šverma

Významnou roli v historii Krkonoš hrálo hornictví, kde nastal velký rozmach dolování v 16. století. K nejvýznamnějším dolům patřily ty v Herlíkovicích, ve Svatém Petru nad Špindlerovým Mlýnem, v Horní Rokytnici, Obřím dole a dnešním Černém dole. Těžilo se především železo, měď, arzen, stříbro a zlato. Důlní podnikání ochromila válka mezi lety 1618 až 1648. Obnovení hornické činnosti v 18. a 19. století už tak intenzivní nebylo; kromě Obřího dolu.

„V současnosti jsou naše nejvyšší hory vnímány jako území jednoho z našich národních parků, tedy jako z přírodovědeckého hlediska výjimečné území a samozřejmě také jako turistický a lyžařský cíl. Mají však také bohatou hospodářskou historii, včetně hornické," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Krkonošské městečko Harrachov je známé především jako horské sportovní a rekreační středisko. Už 300 let se zde drží sklářská tradice a vybudováno zde bylo i muzeum skla. Za sebou má také hornickou minulost, kterou si lze připomenout přímo v Hornickém muzeu. Součástí je i přibližně kilometr dlouhá prohlídková štola vybudovaná za účelem odvážení rud na vozících taženými akumulátorovými lokomotivami. Další štoly, které jsou k vidění na patře, jsou o něco menší. Návštěvníci nejsou odkázání jako praví horníci jen na světlo na helmě, pohybují se v osvětlených prostorech vysypaných štěrkem.

Důl pod Sněžnou, nejodlehlejší část Obřího dolu v Krkonoších, v 50. letech bývala zakázanou zónou. Mezi roky 1951 až 1959 horníci měnili tuto oblast v měsíční krajinu. Na ploše zhruba jednoho hektaru se nacházelo téměř deset let pracoviště zajišťující činnost v nitru Sněžky. Den co den do podzemí vjížděly vlaky, které vyvážely rudu.

Hornický skanzen v Žacléři vznikl v areálu bývalého černouhelného hlubinného dolu. Těžba černého uhlí je na Žacléřsku písemně dokumentována od roku 1570. Průmyslová hlubinná těžba byla intenzivně zahájena ve třicátých letech 19. století otevřením svislých jam Jiří, Františka, Marie, Julie a Eliška s těžními parními stroji. Tyto jámy daly vzniknout samostatným dolům, které byly sloučeny v jeden důl Jan Šverma po roce 1945. Z důvodu velké nákladnosti byla těžba dolu Jan Šverma ukončena a v podzemí dolu zůstalo evidováno přibližně 75 milionů tun černého uhlí. Důl je jako jediný v České republice postupně likvidován pomocí zaplnění všech volných prostor stavební hmotou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Od RAF přes LIAZ ke Kaipanu. Kraj má pestrou automobilovou minulost
Fenomén, který nepřežil. Vzestup a pád Libereckých výstavních trhů

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.

Jablonecké uzavírky v září

Kvůli opravě zemních smyček se od 11. září na pět dnů úplně uzavře část ulice Mincovní, a to před křižovatkou s ulicí Turnovská. Projet budou moci pouze autobusy. Od 18. září do 20. října se bude rekonstruovat plynovod v ulicích V Aleji a v Pivovarské. Je třeba zde počítat s částečnými uzavírkami. Částečnou uzavírku v ulici Pražská od křižovatky s ulicí Střelecká po objekt s č.p. 86 si vyžádá rekonstrukce plynovodu včetně přípojky. Práce začnou 18. září a potrvají do 20. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výlet z Brodu na Frýdštejn ukáže Zrcadlovou kozu i Bartošovu pec
Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod
Na ledě jsme si všichni rovni, říká hokejová medailistka z Ameriky
Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
V jablonecké Galerii N otevřou dvě výstavy

Nejčtenější články

19.09.: 61. derby: Ten bod je docela zlatý
20.09.: Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
19.09.: Dvě zlaté medaile Daniela Novotného

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace