Hodina Země zve k ochraně klimatu dalším ročníkem happeningu
23.03.2022 10:45:28 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
V sobotu 26. března 2022 se koná Hodina Země, největší celosvětový happening na záchranu klimatu. Během akce na hodinu zhasnou veřejná osvětlení v obcích, řada památek a dominant, připojí se i domácnosti. Hodina Země připomíná, že změna klimatu se týká nás všech a je nutné ji řešit i v současné tíživé době. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.
Do kampaně se zapojují města a obce, instituce i jednotlivci. Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země (www.hodinazeme.cz). Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených.
„I přes hluboký soucit s účastníky válečného konfliktu je potřeba si připomenout, že pro naši udržitelnou budoucnost je zcela zásadní řešit souběžně i změnu klimatu, která bohužel na vyřešení situace nepočká. Klimatický rozvrat, způsobený zejména používáním fosilních paliv, nezadržitelně pokračuje. Symbolickým propojením světa v Hodině Země dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet," vysvětlila důvody pořádání Hodiny Země organizátorka Hana Machů.
Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. V tomto procesu je velmi významná role obcí. Spočívá v přípravě strategických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách - při výstavbě, rekonstrukcích i provozu.
„Nejde ale jen o klima. Cenu, kterou platíme za svou závislost na fosilních palivech, dokládá i současný ukrajinský konflikt. Platby za ropu a fosilní plyn totiž nezřídka končí právě v rukou diktátorů či autoritářských režimů. Snadno se tak mohou stát zdrojem financování útlaku či války, jak v těchto dnech vidíme doslova ‘za humny´ právě na případu ruské agrese vůči Ukrajině. Řešení? Energetické úspory a lokální, obnovitelné a decentralizované zdroje energie. Odměnou za rychlou transformaci nám bude nejen stabilnější a přívětivější klima, ale i bezpečnější svět," řekla Jitka Martínková z Klimatické koalice.
Do Hodiny Země 2021 se loni, i v době pandemie, zapojilo 145 obcí, včetně 17 statutárních měst, dále 110 firem a organizací a 6 památek. Přihlásilo se rekordních skoro 3000 jednotlivců, z nichž si 1230 stanovilo svůj klimatický závazek, celková roční úspora ze všech závazků je skoro 3300 tun CO2.
Co je hodina Země?
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená WWF. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Akci každoročně v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.
Související články
Jablonec se připojí k Hodině Země
Budova kraje se zahalí do tmy a upozorní na změny klimatu
Hodina Země zve k ochraně klimatu. Není už na co čekat
Jablonec zhasne na čtyřech místech
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Zemřel Imrich Bugár, dlouholetý manažer turnovského mítinku
Atletickým fanouškům přinášíme smutnou zprávu, že ve středu 8. dubna zemřel diskař Imrich Bugár, dlouholetý manažer atletického Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Zanedlouho - 14. dubna by přitom oslavil 71 let. Více podrobností
Hasiči – lezci zachránili u Semil paraglidistu i zraněného ferratistu
V úterý 24. března odpoledne měli hasiči - lezci z centrálních hasičských stanic Semily a Liberec velmi napilno. Semilští lezci na dvou různých místech zachránili dvě osoby - paraglidistu v nesnázích a zraněného muže na ferratě u Semil, tam zachraňovali společně s libereckými kolegy. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Velikonoční pomlázka probíhala i za volantem
Víkend MP: porucha v centru, napadení i pátrání po hledané osobě
Přišel, viděl a skóroval - Okeke!
Nový jablonecký projekt má posílit stabilitu městských lesů
Probíhá rekonstrukce plynovodu v jablonecké ulici Na Hranici
Nejčtenější články
11.04.: Policie hledá svědky nehody na cyklostezce v Malé Skále
12.04.: Kultura v Železném Brodě v dubnu
12.04.: Severočeské muzeum v Liberci otevřelo zrekonstruovanou knihovnu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.