Historické budovy ožily při Dnech lidové architektury

21.07.2017 08:18:45 | Autor: Marie Šimice, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Historické budovy ožily při Dnech lidové architektury

Již po čtvrté mohli lidé navštívit v rámci Dnů lidové architektury vybrané stavby, které jsou pro náš kraj typické. Během letošního ročníku bylo zdarma zpřístupněno celkem čtrnáct objektů a ve většině z nich byl i doprovodný program.

Na Dny lidové architektury bylo zdarma zpřístupněno více jak deset objektů. Většina z nich běžně slouží jako muzea, která jsou veřejnosti pravidelně přístupná. Letos se proto Liberecký kraj rozhodl, že podpoří oživení staveb doprovodnými programy. Kromě prohlídek objektů, mohli návštěvníci například v Dolních Pertolticích pozorovat, jak se vaří v černé kuchyni nebo jak se praží a mele káva. U bývalého Beranova hostince v Trávníčku si lidé užili historické scénky s hostinským Beranem, vystoupení folklorního souboru Horačky a mohli si zakoupit i zajímavé lokální výrobky z Českodubska. V semilských roubenkách se návštěvníci seznámili s lidovými řemesly, jakými jsou například ruční zpracování ovčího rouna nebo keramická výroba.

Součástí dobového programu byla i zábava pro nejmenší. Postarali se o ni loutkáři, když dětem zahráli oblíbené pohádky. V Janatově mlýně v Buřanech většina příchozích ocenila zejména jeho autenticitu. Mlýn tentokrát nevypadal jako běžné muzeum, ale plně ožil. Návštěvníky prováděli průvodci v dobových kostýmech a lidé mohli vidět v provozu i místní malou vodní elektrárnu, mlýnské složení a míchačky na těsto. Velký zájem byl i o audiovizuální program ukazující historické i současné fotografie ze mlýna a z posledního pečení v roce 1988.

Do Dnů lidové architektury se zapojily i další objekty. Zdarma mohli lidé vidět také Víseckou rychtu v Kravařích, Památník K. H. Máchy v Doksech, Frýdlantský betlém, Führichův dům v Chrastavě, Bičíkův statek v Příšovicích a Běliště v Železném Brodě.

Nabídka objektů tradičně zapojených do akce Dny lidové architektury se letos rozšířila o další dva výjimečné objekty. Tím prvním byl areál domácí brusičské dílny skla v Harrachově z 18. století, takzvaná Harcubova chalupa, kterou dostalo na konci roku 2016 do správy Severočeské muzeum v Liberci. Objektem provázel ředitel Severočeského muzea a přišli si ho prohlédnout i sami místní obyvatelé, kteří zavzpomínali na rodinu Harcubových. Druhým nově zapojeným a v letošním roce zrekonstruovaným objektem byla takzvaná Liščí bouda na Kristiánově, kterou spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Dny lidové architektury u bývalého Beranova hostince v Trávníčku<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Přála bych si, aby se dařilo památky lidové architektury rekonstruovat a vracet jim původní podobu. Bývají to nákladné rekonstrukce a ne vždy na ně majitelé mají prostředky. Příkladem nadšení pro lidovou architekturu a vynikající spolupráce s Libereckým krajem je probíhající rekonstrukce Beranova hostince v Trávníčku, do které se pustili mladí nadšenci ze spolku Dubáci," vyzdvihla Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Při oficiálním zahájení Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, které proběhlo 15. července v Muzeu lidových staveb ve Vysokém Chlumci u Sedlčan, byl Liberecký kraj opakovaně vysoce oceňován za propagaci lidové architektury. Před třemi lety navázal, jako první v republice, na celostátní formát. „Patří za to dík mé předchůdkyni Haně Maierové a kolegům z odboru. Jen mne trochu mrzí, že nám v kraji chybí podobný skanzen, jaký jsem viděla v Chlumci," posteskla si na závěr Vinklátová.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny lidové architektury opět přiblíží lidové stavby Libereckého kraje
Dny lidové architektury ukázaly návštěvníkům vesnické stavby v kraji

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý
Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
Chystají Dětský den s jabloneckým muzeem!
Soutěž Ještěd f Kleci se opět koná od 19. do 22. června

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
18.06.: Jablonečtí policisté hledají svědky nehody v autobuse
18.06.: Deset medailí atletů LIAZU Jablonec z Gigantu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace