Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku

01.06.2020 17:08:55 | Autor: Lucie Hložková | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku

K požárům dopravních prostředků vyjíždějí hasiči v Libereckém kraji pravidelně. Jen za letošní rok řešili hasiči již 40 případů, kdy vozidlo vzplálo a ocitlo se v plamenech. V loňském roce to přitom bylo 97 případů za celý rok.

Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří technické závady zejména na elektroinstalaci, palivové soustavě a výfukovém potrubí nebo úmyslné zapálení. V situaci, kdy si všimneme, že s vozidlem není něco v pořádku nebo že dokonce začíná celé hořet, existují základní pravidla, jak se v těchto situacích zachovat a postupovat.

Začne-li se za jízdy kouřit z motorového prostoru vozidla nebo ucítíme-li zápach spáleniny, vozidlo okamžitě zastavíme. Pokud nám to situace umožňuje, nezastavujeme v místech, kde by požár mohl způsobit další škody (v blízkosti jiných vozidel, budov, benzínových čerpacích stanic, plastových kontejnerů a popelnic). Na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla se snažíme zastavit v odstavném pruhu, nebo co neblíže k němu. Po zastavení vozidla vypneme motor a automobil rychle opustíme.

Než však z vozidla vystoupíme, pokud to situace dovolí, oblékáme si reflexní vestu. Nezapomeneme z vozu pomoci dětem, starším osobám, případně zvířatům. Zůstaneme v dostatečné vzdálenosti mimo vozovku, pokud možno za svodidly. Z důvodu bezpečnosti necháme u vozidla zařazen rychlostní stupeň. Při zatažené ruční brzdě může dojít k jejímu přehoření a samovolnému rozjetí vozidla z kopce. Poté ihned zavoláme hasiče na čísle 150 nebo 112.

V případě, že se rozhodneme požár hasit hasicím přístrojem z výbavy vozidla, je třeba postupovat velmi opatrně. K hořícímu vozidlu přistupujeme ze směru po větru. Hasicím přístrojem je třeba hasit pouze přes mezeru mírně otevřené kapoty i z důvodu větší účinnosti hasebního prášku. Při otevření kapoty motorového prostoru by došlo k rychlému přístupu vzduchu, který by podpořil hoření. Hasicí přístroj můžeme použít pouze na začínající požár. Pozor na popáleniny od rozpálené kapoty.

Pokud už z vozu šlehají plameny a nenacházejí se v něm žádné osoby, tak se k vozu nepřibližujeme. Mohlo by dojít ke zranění. Hašení většího požáru přenecháme hasičům, kteří jsou vybaveni vhodnou technikou a především ochrannými pomůckami. Nejvhodnější hasicí přístroj pro osobní vozidla je práškový, který můžeme zakoupit ve většině prodejen s autodíly a autodoplňky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Jirkově hořelo osobní auto
Hasiči zasahovali u požáru nákladního auta v Horské Kamenici
Hasiči během noci likvidovali požár stodoly a dvou osobních aut

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace