Hasiči radí, čemu se vyhnout při silvestrovských oslavách

28.12.2017 18:29:23 | Autor: Pavlína Bílková | Rubrika: Krimi | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Jablonecko

Hasiči radí, čemu se vyhnout při silvestrovských oslavách

Silvestrovské oslavy s sebou přinášejí zvýšené riziko požárů, a to zejména kvůli používání zábavní pyrotechniky. V tento den jsou častější požáry ve venkovním prostředí, kde hoří keře nebo travní porosty zapálené právě od pyrotechniky. V Libereckém kraji jsou pak časté požáry odpadkových košů, popelnic a kontejnerů.

Každý pyrotechnický předmět je jinak nebezpečný, jeden překvapí působivým světelným efektem, jiný zase výrazným zvukovým projevem, některý obojím. Žádný však nemůžeme považovat za bezpečný! Bezpečný může být pouze způsob, jakým se tyto předměty použijí. Nedoporučuje se v žádném případě odpalovat větší rachejtle na sídlištích a v obydlených lokalitách, bezpečná vzdálenost od výbuchu či třaskavého efektu je totiž 100 metrů!

Velice rizikovou zábavou je také pouštění „balónku štěstí". Lidé si často nepřipouštějí, že taková zábava může snadno způsobit požár. Některé balónky mohou letět až 20 minut a člověk není schopen kontrolovat jejich otevřený oheň. Většina létajících lampionů je opatřena cedulkou s bezpečnostními pokyny. Když si je ale člověk pozorně přečte, zjistí, že je vlastně není možné dodržet, a tudíž balónek pustit.

Požár na střeše paneláku v ulici Luční v Semilech<br />Autor: HZS Libereckého kraje, PS SemilyŽe jsou obavy hasičů z „balónků štěstí" oprávněné, ukazuje i událost, kdy balónek způsobil požár střešní krytiny a izolačního materiálu na šestipatrovém panelovém domě v Semilech. Evakuováno bylo tehdy 18 osob a místo silvestrovských oslav se lidé vydali na cestu ke svým příbuzným nebo čekali v evakuačním autobuse hasičů na ukončení zásahu. Podrobnosti v článku zde

Aby příchod nového roku proběhl bez komplikací, zopakujme si pár rad týkajících se zábavní pyrotechniky:

  • Pyrotechniku nakupujte pouze v kamenných obchodech nebo u stánku umístěného uvnitř nákupního střediska. Důvod je jasný. Ve stánku na ulici je pyrotechnika vystavena vlhkosti, a to může negativně ovlivnit funkčnost a bezpečnost výrobku.
  • Pozornost je třeba věnovat označení výrobků, protože pyrotechnika musí být opatřena českým návodem a dále značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti nebo značkou CE (Conformité Européenne) s uvedenou kategorií nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti výrobek nemá, nekupujte ho.
  • Při použití pak postupujte dle návodu, ideální je připravit si kbelík s vodou, pracovní rukavice i ochranné brýle. Nikdy neodpalujte zábavnou pyrotechniku v blízkosti hořlavých materiálů a vozidel.
  • Po skončení ohňostroje výrobek a okolí zalijte vodou. Předejdete tím vznícení zbytků papírových těles.
  • Při selhání pyrotechniky dbejte zvýšené opatrnosti, držte se návodu a po dobu určenou se k výrobku nepřibližujte. Někteří výrobci ho doporučují rozmočit 24h ve vodě nebo zakopat do země.

 

Hasiči také připomínají ohlašovací povinnost hospodářským subjektům nebo osobám s odbornou způsobilostí při odpalování ohňostroje s množstvím výbušných látek přesahujících 10 kg (více informací najdete v zákoně č. 206/2015 Sb., §32). Ohlášení musí proběhnout písemně, nejpozději dva pracovní dny před provedením ohňostroje na příslušný obecní úřad a HZS kraje.

Počty událostí za minulá období (31. 12. - 1. 1.):

Rok

2014/2015

2015/2016

2016/2017

Počet událostí celkem

 

29

 

34

 

28

Požáry

12

13

11

Technické pomoci

7

13

8

Dopravní nehody

2

4

5

Zraněno osob

8

0

5

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajští hasiči zasahovali i na Štědrý den, hořelo v Desné i Tanvaldu
Hasiči radí, co máme dodržovat při pálení adventních svíček
Kulturní akce na Jablonecku od adventu až do Nového roku
Krajští hasiči kontrolují osazení vánočních stromů na náměstích

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pravidelná práce strážníků v terénu má smysl

V pondělí 16. února vyrazili okrskáři z Proseče nad Nisou, Pasek a Šumavy i centra do terénu na společnou kontrolu. Zaměřili se také na vybydlený dům v prosečské ulici Vrcholová, odkud přicházely informace o větším počtu lidí bez domova. Trojice strážníků na místě objevila pětici osob bez domova. Všechny zkontrolovali a ověřili jejich totožnost. Při lustraci vyšlo najevo, že po jedné z žen pátrají policisté v celostátním měřítku. Okrskáři proto okamžitě kontaktovali Policii České republiky, která si hledanou ženu převzala k dalším úkonům. Běžná kontrola tak přinesla nečekaný výsledek a potvrdila, že pravidelná práce v terénu má smysl.

Drobné ťuknutí v garážích vyřešila rychlá domluva

Ve středu 11. února v 15:30 upozornil vedoucí ostrahy OC Central pan C. okrskáře Městské policie Jablonec nad Nisou pro centrum na dopravní nehodu v přízemí garáží obchodního domu. Podle jeho slov tam řidič bílého Renaultu nechtěně narazil do zaparkované černé škodovky a poté odjel zaparkovat do druhého patra. Při manévru poškodil u škodovky přední blinkr na straně řidiče. Okrskář kontaktoval majitele poškozeného vozu pana Š. Ten uvedl, že vzhledem k rozsahu a hodnotě škody nechce věc řešit přes pojišťovnu ani Policii ČR. Upřednostnil rychlou dohodu o náhradě škody. Společně se pak vydali k vozu Renault a počkali na jeho řidiče. Ten se k situaci bez okolků přiznal, omluvil se a s majitelem škodovky se domluvil na náhradě škody ve výši 1 500 korun. Celá událost tak skončila klidnou dohodou přímo na místě.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou o víkendu 27. února až 1. března
Atletická halová sezona vyvrcholí o víkendu v Ostravě
Rekord, který čas neporazil
Maryša otráví Vávru v josefodolském divadle
Liberecký kraj koupil Horský hotel a vysílač Ještěd

Nejčtenější články

26.02.: Liberecký kraj koupil Horský hotel a vysílač Ještěd
27.02.: Rekord, který čas neporazil
26.02.: Od března se bude vedení města setkávat s Jablonečany

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace