Harrachov má další potíže, úředníci vyšetřují smlouvu s právníkem

18.10.2011 15:32:57 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Harrachov má další potíže, úředníci vyšetřují smlouvu s právníkem

Jako by problémy horského střediska spojené s privatizační kauzou Crystalexu nebraly konce. Nejnověji se může Harrachov obávat pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten totiž prověřuje smlouvu města s právníkem Tomášem Vašíčkem, která byla loni uzavřena bez veřejného výběrového řízení.

Po městu chtěla zaplatit stomilionovou pohledávku firma J. F. World Brokers, právník Vašíček ale uspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu. Podle dohody pak měl Harrachov za jeho služby zaplatit 10 procent z ušetřené částky, tedy něco přes 10 milionů korun. Pokud by soudní spor nevyhrál, nedostal by podle smlouvy ani korunu.

„Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jde především o výši odměny, která je nestandardní," uvedla starostka Harrachova Eva Zbrojová.

Smlouvu s právníkem uzavřelo v květnu 2010 ještě bývalé vedení horského střediska. Podle bývalého starosty a současného lídra opozice Tomáše Ploce tehdy nebyl na veřejnou soutěž čas, dovolání k nejvyššímu soudu muselo proběhnout během tří měsíců.

Související články:

V Harrachově to vře, opozice svolala zastupitelstvo

Miliony kraj Harrachovu nepůjčí  

Harrachov ostře škrtá - propouští a šetří 

Harrachov nemusí platit 90 milionů, Nejvyšší soud rozhodl 

Město věří, že pokutu platit nebude, předjímat rozhodnutí úřadu však nechce. „Nevím, jak přesně vypadá zákon o veřejných zakázkách. Je tam nějaká výjimka týkající se časové tísně, ovšem pokud úřad sezná, že město pochybilo, nic s tím neuděláme," řekla Našemu Jablonecku Zbrojová.

Harrachov už Vašíčkovi zaplatil tři miliony korun a na listopad chystá splátku dalšího milionu. To vše za cenu drastických úspor. Zbylých šest milionů si město chce půjčit. „Kontaktovali jsme firmu z Jablonce nad Nisou, která má za úkol sehnat pro nás vhodný úvěr. Počítám, že na začátku prosince by mělo dojít k podepsání úvěru a splacení dluhu panu Vašíčkovi," informovala starostka ostatní zastupitele na říjnovém zasedání.

Právě na tomto zasedání zastupitelstvo schválilo nového právního zástupce. Tomáš Vašíček totiž podal ke konci srpna výpověď. Podle Zbrojové přestal mít zájem město zastupovat. Opoziční zastupitelé ovšem oponují. Vedení města mu prý nedalo možnost v práci dále pokračovat.

Ať je to jak chce, u Vrchního soudu, který znovu zasedá v listopadu, bude Harrachov zastupovat nový právník. „Schválili jsme do této pozice paní doktorku Staňkovou. Byli čtyři uchazeči, z nichž ona dala nejvýhodnější nabídku," podotkla Eva Zbrojová.

Vyrovnání s Tomášem Vašíčkem mezitím nabralo nečekaný směr. Právník totiž nečekaně podstoupil pohledávku firmě Auditas S. A., která sídlí v Lucemburku. „Abych řekla pravdu, ještě jsem se s něčím takovým nesetkala. Je to zvláštní. Myslím, že se to nedělá, takhle na poslední chvíli," řekla na zastupitelstvu.

Opoziční zastupitel Miloslav Rýdl v tomto kroku ovšem vidí očištění od pomluv. „Pan Vašíček tím vyvrátil pomluvy, podle kterých si ty peníze rozdělil s panem Plocem. Teď totiž dostane maximálně 20 až 30 procent," upozornil na zasedání, které se konalo 12. října.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace