Harrachov má další potíže, úředníci vyšetřují smlouvu s právníkem

18.10.2011 15:32:57 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Harrachov má další potíže, úředníci vyšetřují smlouvu s právníkem

Jako by problémy horského střediska spojené s privatizační kauzou Crystalexu nebraly konce. Nejnověji se může Harrachov obávat pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten totiž prověřuje smlouvu města s právníkem Tomášem Vašíčkem, která byla loni uzavřena bez veřejného výběrového řízení.

Po městu chtěla zaplatit stomilionovou pohledávku firma J. F. World Brokers, právník Vašíček ale uspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu. Podle dohody pak měl Harrachov za jeho služby zaplatit 10 procent z ušetřené částky, tedy něco přes 10 milionů korun. Pokud by soudní spor nevyhrál, nedostal by podle smlouvy ani korunu.

„Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jde především o výši odměny, která je nestandardní," uvedla starostka Harrachova Eva Zbrojová.

Smlouvu s právníkem uzavřelo v květnu 2010 ještě bývalé vedení horského střediska. Podle bývalého starosty a současného lídra opozice Tomáše Ploce tehdy nebyl na veřejnou soutěž čas, dovolání k nejvyššímu soudu muselo proběhnout během tří měsíců.

Související články:

V Harrachově to vře, opozice svolala zastupitelstvo

Miliony kraj Harrachovu nepůjčí  

Harrachov ostře škrtá - propouští a šetří 

Harrachov nemusí platit 90 milionů, Nejvyšší soud rozhodl 

Město věří, že pokutu platit nebude, předjímat rozhodnutí úřadu však nechce. „Nevím, jak přesně vypadá zákon o veřejných zakázkách. Je tam nějaká výjimka týkající se časové tísně, ovšem pokud úřad sezná, že město pochybilo, nic s tím neuděláme," řekla Našemu Jablonecku Zbrojová.

Harrachov už Vašíčkovi zaplatil tři miliony korun a na listopad chystá splátku dalšího milionu. To vše za cenu drastických úspor. Zbylých šest milionů si město chce půjčit. „Kontaktovali jsme firmu z Jablonce nad Nisou, která má za úkol sehnat pro nás vhodný úvěr. Počítám, že na začátku prosince by mělo dojít k podepsání úvěru a splacení dluhu panu Vašíčkovi," informovala starostka ostatní zastupitele na říjnovém zasedání.

Právě na tomto zasedání zastupitelstvo schválilo nového právního zástupce. Tomáš Vašíček totiž podal ke konci srpna výpověď. Podle Zbrojové přestal mít zájem město zastupovat. Opoziční zastupitelé ovšem oponují. Vedení města mu prý nedalo možnost v práci dále pokračovat.

Ať je to jak chce, u Vrchního soudu, který znovu zasedá v listopadu, bude Harrachov zastupovat nový právník. „Schválili jsme do této pozice paní doktorku Staňkovou. Byli čtyři uchazeči, z nichž ona dala nejvýhodnější nabídku," podotkla Eva Zbrojová.

Vyrovnání s Tomášem Vašíčkem mezitím nabralo nečekaný směr. Právník totiž nečekaně podstoupil pohledávku firmě Auditas S. A., která sídlí v Lucemburku. „Abych řekla pravdu, ještě jsem se s něčím takovým nesetkala. Je to zvláštní. Myslím, že se to nedělá, takhle na poslední chvíli," řekla na zastupitelstvu.

Opoziční zastupitel Miloslav Rýdl v tomto kroku ovšem vidí očištění od pomluv. „Pan Vašíček tím vyvrátil pomluvy, podle kterých si ty peníze rozdělil s panem Plocem. Teď totiž dostane maximálně 20 až 30 procent," upozornil na zasedání, které se konalo 12. října.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
Vánoční strom a betlém rozsvítili i v Loužnici
Zítřek se nekoná divadlo nezaplnil, nabídl ovšem intenzivní zážitek
Výstavu betlémů a pohlednic Jiřího Škopka pořádají v Hejnicích
Naučná stezka horského spolku provede ještědskými vápenci

Nejčtenější články

01.12.: Autobusová linka z Jablonce vede až na Maliník, vznikla tam otočka
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
01.12.: FOTO: Hvězdy nad Ještědem svítily podvanácté

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace