Harrachov: Kvůli Crystalexu padlo trestní oznámení

04.05.2012 12:28:50 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Harrachov: Kvůli Crystalexu padlo trestní oznámení

Stomilionový dluh by město nemělo platit, všechno tehdy nebylo podle zákona. Takový je důvod, proč bývalý tajemník Harrachova Ivan Neubert podal trestní oznámení kvůli táhnoucí se kauze privatizace Crystalexu, která proběhla v roce 1993.

Celou privatizací by se teď měla zabývat policie a Městské státní zastupitelství v Praze. Neubert sepsal oznámení, k němuž zařadil úplně nové dokumenty, již v říjnu loňského roku. Pak se ale potýkal s těžkou nemocí a oznámení tak mohl podat až nyní, po svém zotavení.

„Laicky se domnívám, že město nemá platit. Privatizace sklárny proběhla podivně, dluh tam záhadným způsobem najednou přešel na město," řekl Našemu Jablonecku bývalý úředník radnice, který ve funkci tajemníka působil od dubna 1999 do listopadu 2010. Teď chce, aby se soudy kauzou zabývaly důkladněji.

Související články:

Harrachovští zastupitelé se dohodli na společném postupu 

Krize v Harrachově. Opozice žádá mimořádné volby 

Harrachov je v šoku. Prohrál spor a musí platit 90 milionů 

Připomeňme, že město má podle loňského rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zaplatit dluh firmě J. F. World Brokers ve výši téměř 100 milionů korun. Případem se ještě zabývá Nejvyšší soud, na který se Harrachov obrátil se svým dovoláním.

Neubert se po svém nástupu do funkce tajemníka začal případem zabývat. A postupně nabyl dojmu, že mohlo v souvislosti s privatizací státního podniku Crystalex, který upadl do likvidace, dojít ke spáchání trestných činů.

Mělo jít o podvodné jednání skupiny osob

„Domnívám se, že se mohlo jednat o podvodné jednání skupiny osob," uvedl v trestním oznámení. Podvodné jednání mělo spočívat ve vylákání úvěru s krátkodobou splatností z Agrobanky ve prospěch Crystalexu.

„Osoby, i ty z Agrobanky, podle mě musely vědět, že se úvěr nesplatí a že majetek, kterým bude úvěr zajištěn, bude v rámci privatizačních projektů vyveden a úvěr převezme třetí osoba," vysvětlil Neubert.

Svůj podíl na kauze mělo mít i tehdejší vedení města, tedy starosta Ivan Hendrych a městská rada. Zastupitelstvo totiž tehdy podle právníků Harrachova žádné převzetí dluhu neschválilo a starosta překročil své pravomoci, když dokument podepsal. Právě proto Harrachov od počátku sporu nárok firmy J. F. World Brokers zpochybňuje.

„Starosta města, ač věděl, že na to Harrachov nemá, se zavázal splatit dluhy jiného, a to bez předchozího mandátu zastupitelstva," píše bývalý tajemník v trestním oznámení.

Exekuce městu zatím nehrozí

Současná starostka Harrachova Eva Zbrojová nechtěla podání trestního oznámení komentovat. „Je to záležitost orgánů činných v trestním řízení, nebudu se vyjadřovat," reagovala.

Za velmi zajímavé čtení považuje nové dokumenty opoziční zastupitel Miloslav Rýdl. „Je dobré si to přečíst, člověk si pak udělá obrázek, co se v tomto státě dělo kolem privatizací," řekl Našemu Jablonecku.

Jisté je, že kauza se potáhne ještě dlouhou dobu, Nejvyšší soud se totiž k projednání sporu zřejmě nedostane dříve, než za rok. Pro město je dobré alespoň to, že mu do té doby nehrozí exekuce. „Proběhlo jednání našich právníků s právníky firmy. Tam jsme se domluvili, že než rozhodne soud, exekuce neproběhne. Ulevilo se nám. Nevím, jak bychom to zvládli," poznamenala Zbrojová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté
Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural

Nejčtenější články

04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
04.12.: Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace