Harrachov: Kvůli Crystalexu padlo trestní oznámení

04.05.2012 12:28:50 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Harrachov: Kvůli Crystalexu padlo trestní oznámení

Stomilionový dluh by město nemělo platit, všechno tehdy nebylo podle zákona. Takový je důvod, proč bývalý tajemník Harrachova Ivan Neubert podal trestní oznámení kvůli táhnoucí se kauze privatizace Crystalexu, která proběhla v roce 1993.

Celou privatizací by se teď měla zabývat policie a Městské státní zastupitelství v Praze. Neubert sepsal oznámení, k němuž zařadil úplně nové dokumenty, již v říjnu loňského roku. Pak se ale potýkal s těžkou nemocí a oznámení tak mohl podat až nyní, po svém zotavení.

„Laicky se domnívám, že město nemá platit. Privatizace sklárny proběhla podivně, dluh tam záhadným způsobem najednou přešel na město," řekl Našemu Jablonecku bývalý úředník radnice, který ve funkci tajemníka působil od dubna 1999 do listopadu 2010. Teď chce, aby se soudy kauzou zabývaly důkladněji.

Související články:

Harrachovští zastupitelé se dohodli na společném postupu 

Krize v Harrachově. Opozice žádá mimořádné volby 

Harrachov je v šoku. Prohrál spor a musí platit 90 milionů 

Připomeňme, že město má podle loňského rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zaplatit dluh firmě J. F. World Brokers ve výši téměř 100 milionů korun. Případem se ještě zabývá Nejvyšší soud, na který se Harrachov obrátil se svým dovoláním.

Neubert se po svém nástupu do funkce tajemníka začal případem zabývat. A postupně nabyl dojmu, že mohlo v souvislosti s privatizací státního podniku Crystalex, který upadl do likvidace, dojít ke spáchání trestných činů.

Mělo jít o podvodné jednání skupiny osob

„Domnívám se, že se mohlo jednat o podvodné jednání skupiny osob," uvedl v trestním oznámení. Podvodné jednání mělo spočívat ve vylákání úvěru s krátkodobou splatností z Agrobanky ve prospěch Crystalexu.

„Osoby, i ty z Agrobanky, podle mě musely vědět, že se úvěr nesplatí a že majetek, kterým bude úvěr zajištěn, bude v rámci privatizačních projektů vyveden a úvěr převezme třetí osoba," vysvětlil Neubert.

Svůj podíl na kauze mělo mít i tehdejší vedení města, tedy starosta Ivan Hendrych a městská rada. Zastupitelstvo totiž tehdy podle právníků Harrachova žádné převzetí dluhu neschválilo a starosta překročil své pravomoci, když dokument podepsal. Právě proto Harrachov od počátku sporu nárok firmy J. F. World Brokers zpochybňuje.

„Starosta města, ač věděl, že na to Harrachov nemá, se zavázal splatit dluhy jiného, a to bez předchozího mandátu zastupitelstva," píše bývalý tajemník v trestním oznámení.

Exekuce městu zatím nehrozí

Současná starostka Harrachova Eva Zbrojová nechtěla podání trestního oznámení komentovat. „Je to záležitost orgánů činných v trestním řízení, nebudu se vyjadřovat," reagovala.

Za velmi zajímavé čtení považuje nové dokumenty opoziční zastupitel Miloslav Rýdl. „Je dobré si to přečíst, člověk si pak udělá obrázek, co se v tomto státě dělo kolem privatizací," řekl Našemu Jablonecku.

Jisté je, že kauza se potáhne ještě dlouhou dobu, Nejvyšší soud se totiž k projednání sporu zřejmě nedostane dříve, než za rok. Pro město je dobré alespoň to, že mu do té doby nehrozí exekuce. „Proběhlo jednání našich právníků s právníky firmy. Tam jsme se domluvili, že než rozhodne soud, exekuce neproběhne. Ulevilo se nám. Nevím, jak bychom to zvládli," poznamenala Zbrojová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
V Lučanech to řidič pořádně rozjel
Podstávkové domy otevřou své dveře. Od Šluknovska až po Frýdlantsko
Na jihu dělba bodů
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

20.05.: V Lučanech to řidič pořádně rozjel
18.05.: Město Jablonec rozdalo necelou třicítku Cen pro nadané
18.05.: Kam za sportem a zábavou v kraji od 17. do 19. května

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace