Harrachov je v šoku. Prohrál spor a musí platit 90 milionů

01.11.2011 15:45:11 | Autor: Aleš Vávra | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Harrachov je v šoku. Prohrál spor a musí platit 90 milionů

Nepříjemným zvratem skončil pro Harrachov spor mezi městem a firmou J. F. World Brokers. Pražský vrchní soud v úterý rozhodl, že horské středisko musí přece jen zaplatit starý úvěr ve výši více než 90 milionů korun. Pro město je tato částka likvidační.

V dubnu přitom vypadalo všechno nadějně. Harrachov tenkrát uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, který rozhodl o tom, že město úvěr splácet nemusí.

Právníci poté předpokládali, že Vrchní soud v Praze bude rozhodnutí Nejvyššího soudu respektovat.

"Mé pocity jsou strašné, nechápu to. Vůbec jsme nepředpokládali, že by Vrchní soud nerespektoval judikaturu Nejvyššího soudu," řekla Našemu Jablonecku šokovaná starostka Harrachova Eva Zbrojová.

Starostka: Je to šikana a likvidace Harrachova

Rozhodnutí Nejvyššího soudu by podle výkladu ústavy mělo být nade všemi ostatními. "Jenže jednotlivé soudy se zase ohánějí nezávislostí," poznamenala starostka, která kromě šoku zažívá také vztek a zklamání. "Je to šikana a likvidace Harrachova. Jsem opravdu velmi rozzlobená."

Související články:

Harrachov má další potíže, úředníci vyšetřují smlouvu s právníkem 

V Harrachově to vře, opozice svolala zastupitelstvo

Miliony kraj Harrachovu nepůjčí  

Harrachov ostře škrtá - propouští a šetří

Městu v případě nezaplacení úvěru hrozí exekuce. Peníze Harrachov nemá, hospodaří s rozpočtem kolem 30 milionů korun a v uplynulých měsících jen za cenu drastických škrtů postupně splácel desetimilionový dluh právníkovi Tomáši Vašíčkovi, který uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

"Opravdu nemáme kde brát, máme sice udělané odhady na mateřskou a základní školu, ty budovy se ale nedají prodat už jen z morálních důvodů. Jestliže stát dopustil, aby to došlo takhle daleko, tak ať se o Harrachov postará sám. Případ se táhne osmnáctým rokem a řešení nikde," poznamenala Zbrojová.

Podají ještě jedno dovolání

Vedení horského střediska se pokusí ještě jednou podat dovolání k Nejvyššímu soudu. "Samozřejmě učiníme všechny kroky, které jsou potřebné. Budeme doufat, že Nejvyšší soud naše dovolání přijme," podotkla starostka, která si nemyslí, že by s rozhodnutím mohla souviset změna právníka. Harrachov totiž u Vrchního soudu již nezastupoval Tomáš Vašíček, s nímž se město nedohodlo na dalších podmínkách.

"Soud nepřipustil žádné nové důkazní materiály, ani ty od pana Vašíčka, takže tím to opravdu nebylo," dodala Eva Zbrojová.

Město musí podle rozhodnutí vrchního soudu zaplatit starý úvěr, který radnice před osmnácti lety převzala z majetku Crystalexu spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem. Původně činila částka 17 milionů, nabíhající úroky ovšem dluh vyšponovaly až za hranici 90 milionů

Původním věřitelem byla Agrobanka, která nicméně zkrachovala, a pohledávku odkoupila právě společnost J. F. World Brokers.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci
Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace