Hamrska nejsou ani oficiální částí města, přesto fungují jako samostatná vesnice

01.10.2011 09:56:02 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Zprávy | Obce: Velké Hamry

Hamrska nejsou ani oficiální částí města, přesto fungují jako samostatná vesnice

Město Velké Hamry s necelými 2 900 obyvateli se oficiálně skládá ze dvou katastrálních částí, kterými jsou Velké Hamry a Bohdalovice. „Ve skutečnosti tvoří Velké Hamry části tři. V údolí řeky Kamenice leží Velké Hamry I. Na jednom kopci jsou Bohdalovice a na protější stráni se rozkládají Velké Hamry II, tedy Hamrska," vysvětlil starosta Jaroslav Najman.

„V minulosti patřilo k obživě obyvatel Hamrsek zpracování muchovské žuly. Hamrští kamenáři dodali většinu materiálu k výstavbě významných budov v Hamrech i okolních městech. Také při stavbě Národního divadla a Zemského muzea v Praze použili jako základní kameny  hamrskou žulu," připomněla Libuše Drvotová, devadesátiletá pamětnice a bývalá kronikářka Velkých Hamrů.

Přestože Hamrska nejsou oficiálně vedena ani jako část obce, zachovaly si v rámci Velkých Hamrů vlastní identitu, založenou na silném patriotismu. „Můj pocit je, jako by Hamršťáci ani pod Hamry patřit nechtěli," připustil hamrovský starosta.

Také občané Bohdalovic drží pohromadě a dokážou se zasadit o zvelebení své obce. „Když je potřeba něco udělat, lidé se sejdou na brigádě. Je to v dnešní době docela vzácný jev, aby někdo šel udělat něco zadarmo a ve svém volném čase," pochválil Jaroslav Najman.

Na Hamrskách mají školu, obchod s potravinami, sokolovnu a kapli. Zatímco architektonickou dominantu Hamrů tvoří kostel svatého Václava z roku 1925, Hamrskům dominuje románská kaple svaté Anny. „Tu slavnostně vysvětili už v roce 1894. O pět let později zřídili vedle kaple i vlastní hřbitov. Výrazné rozšíření a nové vysvěcení kaple pak proběhlo v roce 1903. Od roku 1921 kapli používá církev Československá, která ji o rok později převzala od obce do nájmu," doplnila Libuše Drvotová. Naopak zajímavostí hamrovského kostela postaveného podle projektu architekta Alberta Vosátky je, že jej stavěli zřejmě jako poslední novogotický kostel v Čechách.

Pamětní knihu hamrskou začal v roce 1969 psát Jaroslav Patrman. Byla pokračováním Knihy památní pro katastrální obec Hornohamerskou z roku 1850. „Kroniku jsem měla kdysi možnost si prohlédnout. Bohužel, po Patrmanově smrti všechno zmizelo. Doslechla jsem se, že hamrskou kroniku viděli na nějaké burze," prozradila Libuše Drvotová. „Měli jsme i velmi pěkně psanou starou kroniku hamrské školy. V době rozkvětu komunismu ji odvezli do Jablonce do archivu a už jsme ji neviděli. Takže Jarka Patrman pak propagoval názor, kroniky zásadně nedávat z ruky. A přesto jsme bez kroniky obce," doplnil Josef Trdla.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války

Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností

Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou
Obrazem: Koncert Smržováčku na Noci kostelů
Harrachov ožije ve dnech 23. až 25. května 2025 krásnými veterány!

Nejčtenější články

22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
22.05.: VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace