Háj hrdinů je nejstarším památníkem 1. světové války na Jablonecku

31.10.2019 19:34:18 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Háj hrdinů je nejstarším památníkem 1. světové války na Jablonecku

Háj hrdinů v lese kousek od cesty na Kynast nad Domovem důchodců v Jabloneckých Pasekách je další v řadě drobných památek, o jejichž obnovu se zasloužilo statutární město Jablonec nad Nisou. Finanční náklady na obnovu na sebe tentokrát vzaly Lesy ČR, na jejichž pozemcích se působivé a historicky zajímavé místo nachází. Město Jablonec bylo koordinátorem celé akce a poskytlo pracovníky VPP na úklidové práce.

Od prvních úvah o možnosti obnovit Háj hrdinů uplynuly téměř čtyři roky. „Na podzim 2015 jsme se tím začali zabývat. Místo bylo zarostlé, jen kameny se stopami po pamětních deskách nedbale poházené v porostu dávaly tušit, že tam v minulosti bylo něco víc než les," vzpomněla Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, do jejíž gesce na jabloneckém magistrátu spadá památková péče.

Slavnostní odhalení a požehnání Háje hrdinů v Jabloneckých Pasekách Práce, které zahrnovaly mimo jiné vyčištění celého prostoru od náletů, dohledání a rozmístění jednotlivých kamenů včetně ústředního obelisku, zpracování pamětních desek a další činnosti, trvaly až do jara letošního roku, kdy byla v nově obnoveném Háji hrdinů umístěná informační tabule Jizersko-ještědského horského spolku. Na ní je uvedený i seznam obětí první světové války, jejichž jména se podle archivních záznamů objevovala na zinkových destičkách jednotlivých kamenů.

Mnozí Jablonečané místo znají jako údajný „psí hřbitov", nadšenci místní historie ale vědí, že se jedná o Háj hrdinů. Místo, které ještě během první světové války založil majitel paseckých lázní Bad Schlag Dr. Georg Glettler. „Jedná se o vůbec první památník, který měl připomínat hrdiny 1. světové války na Jablonecku. Odhalení ústředního žulového obelisku proběhlo za velké slávy už v roce 1916," potvrdil regionální badatel, publicista a nadšenec Otokar Simm.

V sousedním sanatoriu se totiž léčili vojáci po návratu z fronty. Někteří svým zraněním podlehli, a právě na jejich počest byl Háj hrdinů zřízený. „Podle některých indicií bylo místo opakovaně upravováno v dobách první republiky a později znovu v čase druhé světové války, kdy pasecké sanatorium opět sloužilo k zotavení raněných z fronty. Po válce jej ovšem potkal osud podobný řadě vojenských památek v českém pohraničí - pro přítomnost symbolů, považovaných na nacistické, bylo zcela rozkotáno, pomníky rozházeny a hlavní obelisk stržen. Místu se pak začalo říkat Psí hřbitov," popisuje pohnutou historii místa ve svém textu vlastivědný badatel Marek Řeháček.

Slavnostně byl obnovený Háj hrdinů symbolicky odhalený ve středu 30. října 2019 za účasti veřejnosti. Požehnání se ujal jablonecký starokatolický farář Karel Koláček.

Na obnově Háje hrdinů v Jabloneckých Pasekách v letech 2015-2019 se podíleli:
• Lesy ČR - finanční partner celé akce
• KZS, s. r. o. - přeskládání kamenných menhirů
• Jan Nikendey - umělecký kovář, autor kříže s dubovou ratolestí na hlavním obelisku
• Kamenosochařství Dvořák - kamenické práce, výroba pamětí desky na hlavním obelisku
• Jiří a Ondřej Dostálovi - písmo, grafika a výběr kamene pro pamětní desku
• Milan Bajer - grafický návrh na informační tabuli
• Otokar Simm - text na infomační tabuli
• Jizersko-ještědský horský spolek - výroba a instalace informační tabule
• Magistrát města Jablonec nad Nisou - technický odbor, odbor stavební a životního prostředí, odd. organizace a personálu a veřejných prací
• městská policie - detekce kovů - pátrání po pamětních deskách
• Christa Petrásková, Petr Louda, Borek Tichý, Lukáš Pleticha, Radoslav Topol, Marek Řeháček - vyhledávání historických informací, konzultace

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Slavnostně odhalí a požehnají Háji hrdinů v Jabloneckých Pasekách
Svatý Jan Nepomucký opět chrání svou část starého Jablonce
Jablonec pokračuje v opravách i svěcení drobných památek
Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.

Další jablonecká uzavírka kvůli havárii plynu

Kvůli havárii plynového vedení v jablonecké ulici SNP včetně křižovatky s ulicí 5. května jsou připravená od pátku 1. března dopravní opatření na některých linkách městské hromadné dopravy. Změny se týkají linek MHD č. 102, 103 a 108. V obou směrech budou od 1. března zrušené zastávky Podhorská a Podhorská, Vikýř. Toto opatření se netýká školní linky č. 132. Náhradní zastávky pro linky č. 102, 103, 108 budou v ulici Bažantí za křižovatkou s ulicí 5. května. Linka č. 102 a 103 v pracovní dny a linka č. 108 o víkendech pojede z autobusového nádraží ulicí 5. května na náhradní zastávku do ulice Bažantí a dále budou linky pokračovat po své standardní trase.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Smržovské kulturní a zábavné akce v březnu
Štěpán Schubert startuje na Mistrovství světa
Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Mistrovství ČR veteránů v jablonecké hale se vydařilo

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: Víkend jablonecké městské policie byl plný alkoholu
27.02.: Primátor Jablonce přijal bronzového cyklistu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace