Gorilí den připravili v liberecké zoo

24.05.2012 22:13:11 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Gorilí den připravili v liberecké zoo

Shinda a Tadao. Dvojice vzácných goril nížinných pobývá od listopadu v liberecké zoo. Jejich čas se však v dočasném libereckém azylu krátí. I proto uchystala zoo na sobotu 26. května od 10 do 13 hodin speciální gorilí den.

"Gorily jsou v Liberci poprvé v historii a také patrně naposledy," zdůraznil hlavní zoolog liberecké zoo Luboš Melichar. Přijely ze Dvora Králové, kde jim přestavují pavilon, a protože je liberecká zoo nejblíže, poskytla jim půlroční azyl. "Nový pavilon chtějí otevřít na vrchol sezony, což je o prázdninách. Takže u nás budou maximálně do konce června," upřesnil.

I když do domovské zahrady se vrátí jen samec Tadao. Samice Shinda zamíří do Ruska.

Pro trvalé držení těchto majestátních primátů nemají v liberecké zoologické zahradě odpovídající podmínky. Sobotní akce je proto svým způsobem rozloučením s dvojicí goril. "Jde zároveň o benefiční akci ve prospěch našeho mezinárodního projektu KambaTiBaAka. Pomáháme jím domorodým obyvatelům oblasti Dzanga-Sangha ve Středoafrické republice - BaAkům, kteří prodejem svých tradičních etnopředmětů - náhrdelníků kamba - získávají peníze na základní lékařskou péči," vysvětlil Ivan Langr, mluvčí zoo. Zdraví BaAkové jsou přitom zcela zásadní pro ochranu goril nížinných, které ve stejné oblasti žijí, protože se tím na ně nepřenášejí infekční choroby.

Celý den připravili jako stylizovanou procházku Dzanga-Sanghou. "V horní části zoo se lidé seznámí s „domorodci", tedy lektory zoo, kteří vysvětlí vše o projektu a předvedou, z čeho se náhrdelníky vyrábějí a jaké jsou jejich druhy. Zájemci si mohou předměty zakoupit za tradiční cenu, za něž je prodáváme i v našem e-shopu, tedy za 91 korun. V dolní části zoo pak na návštěvníky čekají naše gorily," objasnil. Chybět nebude výstava fotografií, tradiční baacké polyfonní rytmy, které jsou dnes dědictvím UNESCO. Gorilí tanec předvedou tanečnice zumby v 11.30.

Další velkou atrakcí liberecké zoo jsou bílí tygři, kteří se možná brzy rozrostou. "Samice Surya Bára je březí, otcem je samec Paris, koťata čekáme koncem června," upozornil Melichar. Zvláštní odrůdu tygra indického chovají v liberecké zoo od roku 1994. Odchovat mláďata se jim podařilo pouze jednou, v roce 2002, kdy se narodila trojčata Achilles, Afrodita a Artemis.

 


Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace