Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině

24.05.2024 23:07:35 | Autor: Tereza Rafoth | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině

Festival Karoliny Světlé pořádá v sobotu 25. května 2024 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině, který zde před deseti lety vybudoval naučnou stezku Po stopách Karoliny Světlé. Zážitek z jednotlivých vystoupení umocňuje prostředí: v malebné podještědské krajině tvořila samotná spisovatelka a zrodily se tu i její literární postavy.

Festival zahajuje happening s názvem Vzácná návštěva ve 12:30 v Hodkách u lavice Obrozenkyň. Šest českých buditelek (Světlá, Němcová, Podlipská, Rettigová, Krásnohorská, Nováková) vyřezaných do opěradla lavice ožije díky ochotnickým herečkám i herečkám Divadla F. X. Šaldy, Markétě Tallerové a Veronice Korytářové. Na happening dorazí také muž svými činy pro ženskou emancipaci nenahraditelný - Vojta Náprstek v podání Jana Jedlinského. „O něčem takovém jsme přemýšlely od samého začátku našich aktivit v Podještědí - jaké by to bylo, kdyby se tyto aktivistky a spisovatelky sešly u jednoho stolu, co všechno by společně vymyslely, změnily či ovlivnily," říká Andrea Fischerová, spoluautorka festivalu.

Za zpěvu a hudby se pak návštěvníci tradičním krojovaným průvodem vydají ke kostelu ve Světlé, kde je čeká bohatý program na téma Karoliny Světlé, jejích literárních postav, Podještědí i síly ženské odvahy: vyprávění Marka Řeháčka nad starými fotografiemi Podještědí, pouliční divadlo "Letkyně" souboru Holektiv inspirované příběhem první české aviatičky B. Laglerové, dobové tance s Bedřichem Smetanou v podání The Wings, jarmareční písně o české próze s úsměvem nazvané „Psát a mít hlad", tanečně-pěvecké vystoupení souboru Horačky o tom, jak „H Ještědě byly žencký dycko samostatnější" a koncert Severáčku, libereckého dětského sboru v kostele sv. Mikuláše s písněmi od gregoriánského chorálu přes Smetanovo 19. století až po hudbu dneška.

„Každému otevře cestu k literatuře něco jiného, i proto se těšíme, že na festivalu pokřtíme nový díl didaktické literární omalovánky z nakladatelství OBLAK s názvem Frantina, opírající se o jeden z románů Světlé. Tento inovativní formát čtenářského deníku od autorek Evy Suchomelové a Evy Hanoutové, věnující se podještědské superhrdince, potěší děti, maturanty i pedagogy," říká Tereza Rafoth, jedna z autorek festivalu.

Děti čeká napínavá cesta za pokladem s Lesní pannou (Babeta Nebusová), kreativní dílny s ateliérem TUBA i tradiční pošta Karoliny Světlé. Hravou a zážitkovou formou tak mohou nahlédnout do literatury 19. století a odnést si domů vlastnoručně vyrobený suvenýr.

V sále Antošova statku budou během festivalu připraveny hned dvě malé výstavy z dílny Podještědského muzea v Českém Dubu a od Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení výrobky ruční výroby: šperky a módní doplňky, med, mýdlo, proutěné košíky, hračky a poprvé také nabídka specializovaného nakladatelství. Své kulinářské dovednosti nabídne několik regionálních podniků jako liberecká Fresh Cantine, Beranův pivovar, Rybárna pod Ještědem, Zmrzlinářství Leda, Palačinky Proseč a další.

Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem a Proseč pod Ještědem, Makalup s.r.o., Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Festival je pomyslným zahájením sezony na naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo „adoptované dcery Podještědí" na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 km. Doplňuje ji 18 audionahrávek (k poslechu přímo v krajině či z internetové stránky www.karolinasvetla.cz), interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické kešky, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Potvrzeno: Kozel na Střelnici
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
15.06.: Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
17.06.: Potvrzeno: Kozel na Střelnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace