Energetici a hasiči podepsali dohodu o spolupráci
11.03.2020 21:30:06 | Autor: Soňa Holingerová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Za účelem efektivnější spolupráce byla na základě zkušeností s orkánem Herwart a následných praktických cvičení na téma dopadů dlouhodobých výpadků dodávek elektrické energie vytvořena platforma pro automatizovanou výměnu dat mezi informačním systémem Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) a dispečerskými řídicími systémy distribučních společností. Hasiči a energetici (ČEZ Distribuce a E.ON Distribuce) pak počátkem března podepsali dohodu o vzájemné spolupráci.
„Dohoda o výměně dat mezi ČEZ Distribucí a HZS je další z cest, jak rychleji a efektivněji komunikovat při kalamitách a jiných mimořádných stavech v distribuční soustavě. Specialisté ČEZ Distribuce jsou trvale součástí kalamitních a krizových štábů v krajích i obcích s rozšířenou působností, kde sdílí potřebné informace všem složkám IZS a požadavky štábů předávají k řešení do ČEZ Distribuce. V loňském roce jsme podepsali s mobilními operátory memorandum o krizové komunikaci v době kalamit, a tato spolupráce se velmi osvědčila již při kalamitě Sabine. Spolupráci s HZS vítám a věřím tomu, že i dohoda o výměně dat mezi distributory a HZS přispěje v rámci krizového řízení ke zlepšení vzájemné komunikace, odstraňování následků kalamit, a tedy rychlejším opravám na našich zařízení a samozřejmě i při záchraně životů a majetku," uvedl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Distribuce Martin Zmelík.
Předmětem uzavřené dohody je vzájemná spolupráce při řešení mimořádných událostí nebo krizových situací spočívající ve vytvoření automatizovaného systému pro předávání informací o lokalizaci místa mimořádných událostí, u kterých operační střediska HZS ČR vyžadují součinnost s havarijními četami distribučních společností. Zároveň HZS ČR jeho prostřednictvím přijímá od distributorů informace o poruchách na distribuční soustavě, seznam jimi postižených adres a předpokládané době jejich odstranění, a to při každé změně ve stavu poruchy nebo počtu poruchou dotčených odběrných míst.
Tyto informace jsou následně analyzovány a výsledky analýzy jsou zobrazeny v mapovém prostředí pro potřeby operačních středisek HZS krajů, štábů HZS krajů, krizových štábů krajů a krizových štábů obcí s rozšířenou působností. Příslušné mapové výstupy obsahují strukturovaná data o počtu odběrných míst s výpadkem, době trvání výpadků, době předpokládané obnovy dodávek elektrické energie vývoji situace na území za posledních 24 hodin a podílu zasažených odběrných míst s výpadkem na území. Zvláštním výstupem je tzv. heat mapa, která slouží k zobrazení aktuálního rozsahu zasažení území výpadky.
„Zprovozněním systému automatizované výměny dat mezi HZS ČR a distributory hasiči získají nástroj k rychlejší a efektivnější komunikaci mezi operačními středisky HZS krajů a dispečinky distributorů při řešení následků mimořádných událostí spojených s dodávkami elektrické energie. Systém nám umožňuje získat automaticky okamžitý přehled o situaci na území, na jehož základě bude možné efektivněji plánovat priority nasazení sil a prostředků pro nejvíce postižená území. A v neposlední řadě umožňuje také zjistit aktuální rozsah výpadku u společensky významných subjektů a případné ohrožení osob, jejichž životní funkce jsou závislé na elektrických zdravotnických přístrojích, a které požádaly o zařazení na seznam osob vedený u jednotlivých HZS krajů," řekl generální ředitel HZS ČR generálporučík Ing. Drahoslav Ryba.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Související články
Hasiči kvůli větru zasahovali celou noc, někde stále nejde elektřina
Orkán Sabine z pohledu ČEZ: 2755 poruch, škody za 25 milionů korun
Energetici ještě opravují škody po orkánu Sabine
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Krajský úřad spouští nový evidenční systém smluv
Tisíce fyzických podpisů - to ještě v roce 2024 bylo nutné pro uzavírání smluv a objednávek na Krajském úřadě Libereckého kraje. Od 1. ledna 2025 však krajský úřad spustil nový modul od společnosti Gordic pro evidenci smluv a objednávek, který bude sloužit k elektronickému podepisování těchto dokumentů. Zásadní změnou je povinné elektronické uzavírání smluv na stavební práce, ostatních smluv na veřejné zakázky s hodnotou nad 2 miliony korun bez DPH a dále smluv uzavíraných s obcemi. Všechny ostatní smlouvy budou uzavírány buď v listinné podobě nebo elektronicky, pokud bude druhá strana disponovat tzv. uznávaným elektronickým podpisem. Vedení krajského úřadu již proškolilo příslušné zaměstnance jednotlivých odborů, aby mohli elektronické podepisování zdárně provádět.
Studenti waldorfského lycea pomáhají pacientům semilské nemocnice
Žáci 12. třídy (3. ročník SŠ) Waldorfské základní a střední školy Semily, p.o. se od října 2024 aktivně zapojili do dobrovolnické činnosti na oddělení následné ústavní péče v semilské nemocnici. Dobrovolnictví studentů je skvělým příkladem vhodného doplnění komplexní zdravotní péče. Díky jejich aktivitám může nemocnice pacientům nabídnout nejen odbornou zdravotní péči, ale i lidskou blízkost a podporu. Více podrobností
Nejnovější články
Město Jablonec připravuje Koncepci oživení centra
Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
Nadace Euronisa rozdělila 1 milion korun mezi neziskové organizace
Sedmnáctý benefiční ples hejtmana opět podpoří dobrou věc
Krásné branky na úvod jablonecké přípravy
Nejčtenější články
13.01.: Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
12.01.: Krásné branky na úvod jablonecké přípravy
11.01.: Program asistentů prevence kriminality je v Jablonci úspěšný
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.