Dřevosochání v Desné vyneslo přes sedmdesát tisíc korun pro děti

14.05.2013 16:24:45 | Autor: Květa Šírová | Rubrika: Zprávy | Obce: Desná v Jizerských horách

Dřevosochání v Desné vyneslo přes sedmdesát tisíc korun pro děti

Sobotní aukce soch, které vytvořili umělci v Desné během minulého týdne při 12. ročníku Sympozia Desná 2013 - dřevosochání motorovými pilami, vynesla Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, Klub Jablonec nad Nisou celkem 73 290 korun.

Aukce a celá akce se konala pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, kterého na místě zastoupil jeho ekonomický náměstek Marek Pieter. Mezi diváky nechyběl ani senátor Jaroslav Zeman, který desenské sympozium navštěvuje každý rok.

„V dnešní době zná každé dítě nejnovější aplikace v telefonech či počítačích, ale málo které ví, jak vznikají taková díla, jako jsou dřevěné sochy či plastiky. Děti již neznají ani práci kováře, dráteníka a dalších řemesel, která tu byla vidět a děti si je mohly i vyzkoušet. Liberecký kraj podporuje tradiční akce, proto na průběh této týdenní dřevařské akce věnoval částku dvacet tisíc korun," řekl v úvodu sobotní aukce Marek Pieter.

V sobotu se konala aukce soch

Aukce soch do zahrady Riedlovy vily v Desné i přes nepřízeň počasí přilákala několik desítek návštěvníků. První dražba malých předmětů od dětí, dráteníka, skláře, kováře, šindelářů a dalších naladila návštěvníky a naučila je dražebnímu protokolu. Poté již následovala dražba soch vzniklých v průběhu týdne tvorby přímo v zahradě Riedlovy vily. Největší boj se strhl o uměleckou lavičku s názvem „S tebou a na tebe" od autorky Mileny Bauerové, která se z vyvolávací ceny 9 000 vyšplhala až na 22 000 korun českých.

12. ročník dřevosochařského Sympozia Desná<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje Celkový výtěžek aukce po odečtení autorských práv se tedy vyšplhal na 73 290 korun. Symbolický šek s touto částkou převzala při večerní vernisáži při svíčkách zástupkyně Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, os.s - Klub Jablonec nad Nisou Bohuslava Zikmundová. Podle ní budou peníze věnovány na provoz takzvaného sociálního automobilu, který zajišťuje každodenní svoz doma žijících zdravotně postižených dětí do škol a organizací z Tanvaldu, Desné a Kořenova.

„Na zahradě Riedlovy vily budou ještě dva týdny vystaveny sochy, které se v aukci neprodaly. Další zájemci, kteří se například kvůli nepřízni počasí nemohli aukce zúčastnit, si tak mohou ještě nyní udělat radost. Zároveň tak navýší výtěžek aukce a podpoří motto celé akce - Důležité je, nebýt sám," upozorňuje desenský starosta Jaroslav Kořínek, s tím, že případní zájemci o koupi soch a plastik se mohou hlásit přímo v desenském Kulturním a informačním centru v Riedlově vile nebo se podívat na webové stránky města Desná, kde jsou sochy k prodeji také nabídnuty.

Letos se účastnilo 12 sochařů

Dřevosochání v Desné navštěvuje každoročně deset až patnáct sochařů a řezbářů z celé republiky. Letos to byli: Milena Bauerová z Jablonce nad Nisou, Jaromír Bernart z Příchovic, Zdeněk Franz z Desné, Jiří Genzer z Panenských Břežan, Josef Indra z Velkých Bílovic, Václav Křížek z Křepenic - Sedlčany, Filip Kubeš z Vlčího Dolu u České Lípy, Lukáš Róka ze Smržovky, Lenka Severová z Příchovic, David Smrčka z Desné, Jan Švadlenka z Prahy, Pavel Vávra z Tanvaldu. Dalšími umělci byli Aleš Kulhánek - dráteník z Pardubic, Jaroslav Zíval - kovář, Petr Šikola - sklář z Desné, Šindeláři z Podkrkonošší ve složení - Luděk Horáček, Pavel Holec, Libor Lesák.

„Všechny účastníky sympozia jsme představili při závěrečné tradiční vernisáži při svíčkách. Atmosféra celé akce byla skvělá a vše se povedlo. Věřím, že se ještě podaří některé sochy prodat v poaukčním prodeji a konečná částka, která bude připsána asociaci, se ještě navýší," řekla hlavní organizátorka akce Lenka Neumannová z desenského Kulturního a informačního střediska.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Desné pořádají 12. ročník dřevosochařského sympozia

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vlivem mikrospánku narazil na Smržovce do dvou zaparkovaných aut
Příznivci traktorů se opět sjedou do Bozkova
V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť
Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec

Nejčtenější články

28.09.: Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec
28.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
27.09.: Nové lavičky v botanické nabídnou paletu barev i vůni pryskyřice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace