Dopřejte si cestu do blízké evropské krajiny – malebného Moldavska
07.08.2019 09:48:28 | Autor: Kateřina Kráslová-Desná | Rubrika: Školství | Obce: Jablonecko
Někdy se opravdu vzdálené krajiny zdají být známé a ty blízké přitom zcela zapomenuté. Kolik z nás může říct, že zná Moldavsko více než jako malý kousek na mapě?
Nechte se proto překvapit a dejte této malé zemi šanci být více než jen velkým dodavatelem vína, odříznutým od hlavního evropského dění.
Poznat svět na vlastní oči. Tato slova se honí hlavou mnoha lidem hlavně v tuto letní dobu. Většina však stále míří do obvyklých dovolenkových destinací na severu Afriky nebo do Jižní Asie. Pokud si však cestování spojíte s příjemnými povinnostmi, dá se kus světa procestovat také v rámci studia na vysoké škole.
Do neznámých zemí díky studiu rozvoje
Prostředníkem k terénním výpravám mimo domovinu může být studium na Katedře rozvojových a environmentálních studií (KRES) na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tato katedra, která se zaměřuje především na aktuální globální problémy, rozvojovou spolupráci a udržitelný rozvoj, úzce spolupracuje s Českou rozvojovou agenturou (ČRA), hlavním orgánem Ministerstva zahraničních věcí pro českou rozvojovou spolupráci. Tento vřelý vztah umožňuje katedře mimo jiné také vysílat lidi z KRES do zemí, ve kterých Česká republika pomáhá, resp. realizuje rozvojové projekty v partnerství s tamními komunitami a organizacemi.
Na začátku letošního léta podnikla část naší katedry exkurzi do Moldavska, kde ČR působí již řadu let. Česká ambasáda zde byla postavena roku 2006. Tato malá zemědělská země se stále vypořádává s pozůstatky vlivu Sovětského svazu, které jsou nejvíce viditelné v Podněstří - na území, usilujícím o samostatnost, jemuž se také říká skanzen Sovětského svazu. Do této velmi sporné oblasti, plné nevyřešených otázek, míří stále více turistů, kteří tu ke svému překvapení naleznou nejednu výbornou moderní restauraci s velkým výběrem evropských i českých piv. Kvůli neuznané měně zde ale nezaplatíte nikde platební kartou.
Češi pomáhají Moldavsku v čištění vody od sovětských pesticidů
V Moldavsku běží mnoho rozvojových projektů s vysokým potenciálem úspěšnosti, protože výsledky projektů předešlých jsou velké a viditelné. Aktivní je zde česká Charita, ADRA, Člověk v tísni a další rozvojové mimovládky. Se spolužáky z KRES jsme měli možnost se o tom přesvědčit na vlastní oči přímo v terénu v několika regionech a vesnicích Moldavska, nejen v Kišiněvě.
Jelikož jde o zemědělskou zemi, mnoho projektů se týká ekologického zemědělství a hospodaření a čištění vody od sovětských pesticidů. Na jednom z menších letišť ve vesnici Markulešti probíhá dekontaminace půdy a spodní vody od kerosinu, leteckého paliva, a to díky české firmě Dekonta, a.s.. Další projekty jsou samozřejmě zaměřené na zdravotnictví a sociální sféru, a řádnou správu věcí veřejných a podporu podnikání.
Pro turisty může být zajímavé, že se v zemi, hlavně v hlavním městě Kišiněv, otevírá stále více nových hotelů, restaurací, kaváren, barů a jiných podniků. Ojedinělá a neokoukaná moldavská kuchyně svojí pestrou nabídkou zachytí každého - jak milovníka masa, tak vegetariána. A nikde nechybí hlavní doplněk k jídlu - slavné moldavské víno.
Klášterní komplex nebo eko-vesnice jako turistická atrakce
Škraloupem zde zůstává znečišťování životního prostředí. Stále více lidí si tento problém však začíná uvědomovat a nízké procento (10-15 %) recyklovaného odpadu se doufejme začne zvyšovat. Lákavá je malebná eko-vesnička Riscova, jejíž obyvatelé jsou zvyklí hostit příchozí, kteří zde můžou načerpat nové vědomosti týkající se ekologického, udržitelného hospodaření, životního stylu či stavebnictví. Domácí rodiny i zahraniční dobrovolníci se zde snaží uživit jenom z toho, co si v areálu sami vypěstují. Jsou soběstační, což přitahuje pozornost vesničanů i eko-aktivistů z jiných měst.
Mezi největší turistické atrakce Moldavska bezpochyby patří Orheiul Vechi, přírodní a historický komplex rozprostírající se v meandrové krajině řeky Raut. Archeologické nálezy zde odkrývají pevnosti z 6. století př. n. l., které se prolínají s monasterií a vesnicí z 14.-16. století. V tamním fotogenickém klášterním komplexu stále žije skupina ortodoxních mnichů. Na vše je malebný pohled, jak za bílého dne, tak při západu slunce. Turisté si odsud mohou odnést malé suvenýry, aniž by atmosféra byla rušena neomalenými prodejci.
Největší podzemní vinné sklepy na světě
Dalším skvostem stojícím za poznání při návštěvě Moldavska je vinařství Milestii Mici, které je zapsáno v Guinnessově knize rekordů za prvenství ve velikosti sbírky vína. V chodbách dlouhých 55 km je zde uskladněno 1,5 milionu lahví vína, přičemž celková délka chodeb tohoto podzemního komplexu činí 200 km.
První láhev zde byla uskladněna roku 1968 a nové jsou přidávány každý rok. Žádné obavy -nikdo není nucen projít toto bludiště pěšky. Na prohlídku vás vezmou malými autobusy, tzv. maršrutkami, které vám za příplatek zastaví i u honosné jídelní tabule s ochutnávkami, v překrásném sále za doprovodu moldavských muzikantů.
Jako důkaz toho, že v této východoevropské zemi je toho mnoho k vidění, je aktivita letecké společnosti WizzAir. Ta spouští přímou linku - spojující Českou republiku s Moldavskem, což bezpochyby pomůže další spolupráci mezi krajinami i rozvoji turismu. Tyto nízkonákladové lety tak budou ideální pro každého cestovatele, který má odvahu poznat a ochutnat něco nového.
Poznámka: Článek vznikl jako součást terénní exkurze KRES do Moldavska a GRV projektu Rozvojová spolupráce na vlastní oči, který byl podpořen Českou rozvojovou agenturou (ČRA).
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Sdílená kola v Turnově prozatím nebudou
Město Turnov zvažovalo zavedení sdílených kol na základě dotační výzvy Libereckého kraje, anketa měla ověřit také názor veřejnosti. Rada města nakonec od možného zřízení tzv. bikesharingu prozatím upustila. Více podrobností
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Nejnovější články
Prioritou je podpora mládežnického sportu a sportování veřejnosti
Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
Druhé kolo atletické ligy bylo opět velmi vyrovnané
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Nejčtenější články
06.06.: Jablonecký tým capoeiristů má nové úspěchy
07.06.: Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
06.06.: Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.