Do škol v Libereckém kraji se vrací výuka první pomoci

05.01.2017 09:55:48 | Autor: Marta Vokurková | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Do škol v Libereckém kraji se vrací výuka první pomoci

Více než třetina obyvatel rolex replica watches Libereckého IWC replica kraje by v případě nouze neposkytla první pomoc. Bojí se nákazy a nevěří svým schopnostem. Vyplynulo to z reprezentativního výzkumu, který provedla společnost Sanofi. I proto se úvodní cartier replica mido replicahodinou na liberecké škole rozběhl vzdělávací program, který do škol v cheap replica watches Libereckém kraji replica watches vrací výuku první pomoci. Best Replica Watches

V tomto školním roce IWC replica by se výukových kurzů mělo zúčastnit na 5000 dětí z regionu. Odborným garantem programu, který připravila společnost Sanofi, je Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Projekt zaštítil krajský hejtman Martin Půta.

Přímou zkušenost se záchranou člověka má v Libereckém kraji třetina lidí. Ostatní zatím první pomoc poskytovat nemuseli. A jsou za to rádi. Z průzkumu, který provedla společnost Sanofi ve spolupráci s agenturou ppm factum na reprezentativním vzorku populace ČR, vyplynulo, že 89 % lidí z Liberecka má strach, že pomoc nezvládnou a pacientovi ještě více uškodí. 77 % dotazovaných také přiznalo obavy, že se od pacienta samo nakazí. 38 % respondentů z regionu dokonce přiznalo, že by se o záchranu raději nepokoušelo ze strachu, že stav pacienta ještě více zhorší.

Většina lidí by se naštěstí postavila k záchraně člověka čelem. Šest z deseti obyvatel regionu by se snažilo první pomoc poskytnout. „Necelá polovina (44 %) dotazovaných tvrdí, že by se o poskytnutí první pomoci pokusila, ale zároveň si nejsou jistí svými schopnostmi. Jen 15 % věří, že by to zvládlo," přibližuje Filip Hrubý, tiskový mluvčí Sanofi v ČR.

A jak to potom vypadá ve skutečnosti? Lidé, kteří se do kritické situace již dostali, se podle svých slov o záchranu v naprosté většině případů pokusili. 5 % respondentů to zvládlo bez pomoci záchranářů (v celé ČR to bylo 22 %). Téměř tři čtvrtiny lidí v regionu pak současně s poskytnutím první pomoci zavolalo záchranku.

„Pokud je člověk postižen náhlou zástavou oběhu na veřejnosti, je ve většině případů odkázán na pomoc kolemjdoucích. Není-li prováděna resuscitace, klesá jeho šance na přežití až o 12 % za minut," říká Barbora Zuchová, záchranářka Zdravotnické záchranné služby. „Pokud člověk třeba na ulici potřebuje resuscitaci, je ve většině případů odkázán na pomoc kolemjdoucích. Mozek totiž vydrží bez kyslíku pouze tři až pět minut. A sanita přijíždí zhruba po deseti minutách od zavolání," doplnila Zuchová. Čím více lidí tedy ví, jak poskytnout první pomoc, tím lépe. Včetně dětí.

I dítě může zachránit život

Společnost Sanofi proto spustila projekt, v němž učí prvňáky principy první pomoci. „Plošné vzdělávání žáků základních škol v této oblasti chybělo. Proto jsme se rozhodli připravit kurzy, které je se zásadami první pomoci seznámí," vysvětluje Filip Hrubý. Pilotní projekt zrealizovala Sanofi v roce 2014 ve Středočeském kraji, kurzy tam tehdy prošlo více než 7000 prvňáků. V následujících letech se projekt rozšířil na Jižní Moravu a Plzeňsko. Liberecký kraj je v pořadí čtvrtý.

Mezi zdejšími prvňáky poběží kurzy až do konce školního roku. Profesionální školitelé za tu dobu zvládnou navštívit na 200 prvních tříd základních škol v regionu. Celkem by se v letošním roce měla výuka týkat zhruba 5000 dětí. Záštitu nad projektem převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta, odbornou stránku výuky zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje.

„Po zkušenostech z předchozích projektů a z praxe víme, že malé děti jsou velice vnímavé a naučené dovednosti v poskytování první pomoci, nebo při volání na tísňovou linku, dokážou správně využít," říká MUDr. Jan Lejsek, náměstek přednemocniční neodkladné péče a vzdělávání Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

I senioři těží ze školních znalostí

Právě školy jsou pro mnoho lidí hlavním zdrojem informací o první pomoci. Většina dotazovaných z průzkumu se totiž se základy první pomoci setkala naposledy jako dítě nebo dospívající. Z průzkumu vyplynulo, že 59 % obyvatel Libereckého kraje získalo stěžejní informace o poskytování první pomoci ve věku do dvaceti let. „Potvrdilo to i 40 % seniorů nad 60 let. Jejich znalosti jsou tedy více než 40 let staré," upozorňuje Filip Hrubý.

Z výzkumu, který pro Sanofi provedla společnost ppm factum mezi 2096 respondenty staršími 15 let, dále vyplynulo:

  • Obyvatelé Libereckého kraje se ve srovnání s celou populací ČR výrazně častěji ocitli v situaci, že bylo třeba poskytnout první pomoc (32 %, v ČR jen 22 %).
  • Nenašel se zde nikdo, kdo by neposkytl pomoc ani nezavolal záchranku (v celé ČR šlo o 1 % dotazovaných na Vysočině 6 %).
  • Jen 14 % občanů Libereckého kraje starší 15 let se domnívá, že jejich znalosti jsou dostatečné k poskytnutí kvalitní první pomoci; 56 % lidí z této oblasti, tj. o 14 procentních bodů (p.b.) více, než je průměr ČR, má jakési znalosti o pravidlech poskytování první pomoci, ale hodně již toho zapomněli.
  • 30 % populace Liberecka má minimální či žádné znalosti o poskytování první pomoci, čímž se Liberečtí výrazně liší od populace ČR, v které je to téměř polovina (47 %), Liberečtí jsou tedy výrazně lépe k poskytnutí první pomoci připraveni.
  • Celkem 70 % obyvatel Liberecka si uvědomuje, že se za posledních 20 let nějakým způsobem změnila pravidla poskytování první pomoci. Liberečtí jsou v této znalosti na prvním místě v republice a výrazně se odlišují od průměru, celkem o 22 p.b. Zásadní změny ve změnách pravidel si je však vědomo 26 % lidí, což je o 10 p.b. více, než je průměr ČR.
  • Obyvatelé Libereckého kraje výrazně častěji než průměrná populace uvádějí jako zdroj informací o pravidlech poskytování PP svého zaměstnavatele (LibK 33 %, ČR 17 %).
  • Naprostá většina (87 %) obyvatel Liberecka souhlasí s tím, aby výuka pravidel první pomoci byla součástí základního vzdělávání. Čtyři pětiny (82 %) populace jsou přesvědčeny, patek philippe calatrava replica že by tato výuka měla být povinná (v ČR to je 71 %). Jen 6 % by ji nechalo jako nepovinný předmět (v ČR 18 %, např. Královéhradecký kraj 26 %). 7 % lidí v regionu je přesvědčeno, že výuka první pomoci do škol nepatří (v ČR 6 %, Královéhradecký kraj 12 %)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberec je nově na mapě evropské železnice
Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace