Dny lidové architektury zaujaly, rekordmanem byl Beranův hostinec

27.08.2021 22:52:57 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Dny lidové architektury zaujaly, rekordmanem byl Beranův hostinec

Již podeváté mohli lidé v regionu navštívit v červenci v rámci Dnů lidové architektury vybrané historické objekty a zúčastnit se programu, v němž nechyběly ukázky řemesel, divadla, dílničky a další zajímavosti. Kromě Dlaskova statku v Dolánkách uvítaly návštěvníky například ještě Beranův hostinec v Trávníčku, Liščí bouda na Kristiánově, Památník K. H. Máchy v Doksech nebo Stará škola v Křižanech.

„Podmínkou zapojení jednotlivých objektů do Dnů lidové architektury je, že majitel nebo provozovatel zpřístupní objekt zdarma návštěvníkům, případně zajistí komentovanou prohlídku nebo další doprovodný program. A to je to, co kromě památkové hodnoty budov lidi láká," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Letos zavítaly na patnáct míst, které se do Dnů lidové architektury zapojily, více než dva tisíce lidí. Rekordmanem byl Beranův hostinec v Trávníčku, kde se vystřídalo přes sedm set návštěvníků. Největší zájem je zejména o nové objekty, které zatím nebyly přístupné. Stoupá také zájem o stavby, jež se otevírají návštěvníkům pouze omezeně, kupříkladu Stará škola v Křižanech.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dnů lidové architektury se tradičně účastní i Liščí bouda na Kristiánově
Dny lidové architektury otevírají dveře patnácti objektům v kraji
Bohaté prázdniny v jabloneckém muzeu
Horní Maxov zve na kostel, roubené chalupy i mokřady
Památková rezervace Karlov představuje vrchol dřevěného urbanismu
Lovecký zámeček na Nové Louce proslavil prezidentův kancléř Šámal
Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách
Šolcův dům: kulturní památka unikla demolici, sídlí v ní ochranáři
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury
O Dny lidové architektury stoupá zájem: památky navštívily tisíce lidí

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie

Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.

Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów

Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj jedná dál o koupi Ještědu
Kam za sportem a zábavou o víkendu 6. a 7. prosince
Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!

Nejčtenější články

04.12.: Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
05.12.: Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
04.12.: Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace