Divadlo F. X. Šaldy na 17. listopadu rozsvítí demokracii zpěvem hymny
16.11.2020 16:36:34 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Divadlo F. X. Šaldy se připojuje ke dvěma iniciativám oslav Dne boje za svobodu a demokracii. K akci s názvem Rozsviťme demokracii českou státní hymnou od Jihočeského divadla a k iniciativě neziskové organizace Díky, že můžem z.s. rozsvícením významných budov po celé republice do barev české trikolory.
V úterý 17. 11. 2020 se tak přesně v 17.11 rozsvítí budova liberecké radnice a Šaldova divadla v barvách trikolory a pro umocnění tohoto momentu zazní z balkonu radnice píseň Modlitba pro Martu, kterou zazpívá Claudia Ottlová. Poté zazní česká státní hymna v podání sólistů operního souboru Lívie Obručník Vénosové, Věry Poláchové, Dušana Růžičky a Josefa Kovačiče. Akce bude přenášena v přímém přenosu na Facebookový profil Divadla F. X. Šaldy.
K těmto netradičním formám oslav se připojují i další divadla v České republice, která přijala nabídku Lukáše Průdka z Jihočeského divadla. Hymna zazní například z balkonu Západočeského divadla v Chebu, Národního divadla v Brně, Divadlo Na zábradlí zahraje hymnu na piano před budovou divadla, demokracii hymnou rozsvítí i Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Brno, Městské divadlo Mladá Boleslav a Dejvické divadlo. K rozsvícení významných budov po celé republice do barev české trikolory se připojuje více než 40 subjektů nejen po České republice.
„Hledali jsme formu důstojné oslavy, která nebude v rozporu s platnými epidemickými opatřeními a aspoň trochu nám dovolí poděkovat těm, kteří pro nás svobodu a demokracii vybojovali. Proto nepořádáme průvod, nevyzýváme ke shlukování lidí, jen v otevřeném prostoru a z bezpečné vzdálenosti zahrajeme hymnu. Nechceme, aby se jednalo o jakoukoli formu demonstrace nebo protestu, celou akci chápeme jako oslavu demokracie. Jsem rád, že moji výzvu přijali i kolegové z jiných divadel, a hymna bude znít na více místech v České republice," dodal k celé akci Lukáš Průdek z Jihočeského divadla.
„Naše společnost se nachází ve složité situaci. A možná právě proto je letos více než kdy jindy důležité připomenout si křehkost svobody, kterou jsme před 31 lety jako společnost nabyli. Uvědomit si, jak se stala samozřejmou součástí našich životů. Svoboda je ale především zodpovědnost - proto jsme se v letošním roce rozhodli přenést atmosféru oslav do online prostoru a dát občanům možnost připomenout si tento významný den naší historie z domova. Jako součást této připomínky bychom rádi uspořádali symbolický a bezpečný akt ve veřejném prostoru," doplnila nezisková organizace Díky, že můžem z.s.
Související články
Novým šéfem opery Divadla F. X. Šaldy se stane Linda Keprtová
Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek
V libereckém divadle má premiéru opera Lovci perel od Georgese Bizeta
Liberecké divadlo F. X. Šaldy v červnu opět hraje pro živé diváky
Diváci Divadla F. X. Šaldy Liberec se z obýváků vrací zpět do hlediště!
Pod rouškou Divadlo F. X. Šaldy hraje dál
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Zemřel Imrich Bugár, dlouholetý manažer turnovského mítinku
Atletickým fanouškům přinášíme smutnou zprávu, že ve středu 8. dubna zemřel diskař Imrich Bugár, dlouholetý manažer atletického Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Zanedlouho - 14. dubna by přitom oslavil 71 let. Více podrobností
Hasiči – lezci zachránili u Semil paraglidistu i zraněného ferratistu
V úterý 24. března odpoledne měli hasiči - lezci z centrálních hasičských stanic Semily a Liberec velmi napilno. Semilští lezci na dvou různých místech zachránili dvě osoby - paraglidistu v nesnázích a zraněného muže na ferratě u Semil, tam zachraňovali společně s libereckými kolegy. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Jablonec zvyšuje míru třídění odpadu, celková produkce dál roste
Velikonoční pomlázka probíhala i za volantem
Víkend MP: porucha v centru, napadení i pátrání po hledané osobě
Přišel, viděl a skóroval - Okeke!
Nový jablonecký projekt má posílit stabilitu městských lesů
Nejčtenější články
11.04.: Policie hledá svědky nehody na cyklostezce v Malé Skále
13.04.: Víkend MP: porucha v centru, napadení i pátrání po hledané osobě
12.04.: Kultura v Železném Brodě v dubnu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.