Děti představily Montessori, emotivní byl recitál Budaře

09.03.2024 23:20:33 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Děti představily Montessori, emotivní byl recitál Budaře

Udělají pro svou školu maximum. Kdo? Děti ze ZŠ Montessori v Jablonci. A proč? Aby mohly ve specifickém způsobu výuky podle Marie Montessori pokračovat.

Výtěžek večera, v němž účinkovaly žáci 2. a 3. trojročí Montessori školy v Jablonci, bude totiž kompletně použit na financování jejich výuky podle principů zmíněné italské lékařky, antropoložky a pedagožky, jenž byla nominována na Nobelovu cenu míru.

Nebudu zde popisovat všechny aktivity Spolku Montessori, který se všemožně snaží nashromáždit prostředky potřebné na pokračování dvou školních roků 23/ 24 2. trojročí a 24/ 25 3. trojročí tohoto typu výuky v našem městě (ať se již jedná o sbírku na Donio, jarmark, prodej upomínkových předmětů či letálů s QR kódem), zaměřím se na famózní počin dětí samotných. Ty totiž iniciovaly nastudování divadelního představení o životě slavné Marie Montessori a svou pílí a vytrvalostí opravdu přivedly půlhodinové představení až na prkna kulturního stánku.

A podívaná to byla velkolepá, ačkoli jsem o životě italské ikony dopodrobna nevěděla, po zhlédnutí zmíněného kusu jsem na tom podstatně lépe. Děti naservírovaly obraz života i práce Marie Montessori s takovou opravdovostí, umem i vtipem, že to muselo vzít za srdce každého z diváků. A pokud jsou výsledkem vzdělávacího systému děti, které dokáží počáteční nápad realizovat a dotáhnout do takového úspěšného konce, jaký jsme viděli v jabloneckém divadle, musí jít o systém vynikající, který by bylo škoda nezachopvat. Však si také děti vysloužily potlesk par excellence.

Po přestávce vystoupil se svým recitálem hudebník, malíř i herec v jedné osobě, Jan Budař, kterému je myšlenka Marie Montessori velmi blízká a v podstatě se základními Montessori principy sám řídí. „Já dělám všechno rád. K čemu by mi bylo, kdybych dělal věci nerad? Vždyť by to na tom bylo vidět. Zároveň jsem si vědom, že mohu při realizaci svých snů udělat chybu, ale nijak mě to nermoutí. Z chyb se poučíma jdu dál dělat věci s láskou," uvedl hned v úvodu dvouhodinového koncertu Budař, jež zároveň vyzval publikum, aby zpívalo, když bude mít chuť a nebo si přišlo zatančit přímo na pódium.

A pak již jeho emotivní písně tekly jako něžný proud vody mezi všemi buňkami našeho těla a videoprojekce zaměstnávala další z našich smyslů, tedy vedle uší, srdce a duše, i oči. A pak vplul na pódium taneční pár, který dokonale dotvořil spokojenou atmosféru večera. „To je poprvé, co se někdo skutečně odhodlal přijít si sem ke mně zatančit," šťastně reagoval Budař.

Během dalších písní se zase tu a tam ozval jasný a prozpěvující si dětský hlásek. Proč to zmiňuji? Protože je krásné, že se nikdo nestyděl (a jestli ano, tak to na sobě nedal znát) a ve všech byla taková porce lidskosti, až to bralo za srdce. A jestli je tohle to, co systém Marie Montessori dokáže, tak je škoda, že jsme jím neprošli všichni.

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Jablonecké muzeum připravuje jarní bižuterní kurz

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
20.04.: Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace