Den architektury pozve v našem kraji opět za architektonickými skvosty

25.09.2023 07:31:10 | Autor: Silvie Marková | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Den architektury pozve v našem kraji opět za architektonickými skvosty

Největší architektonický festival u nás nabídne od 29. září do 5. října na více jak 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Libereckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky nebo program pro děti.

Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.-21. století. „Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás - Karla Pragera, který se narodil před 100 lety," dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

13. ročník festivalu Den architektury nabízí bohatý program i v Libereckém kraji. Například v Jablonci nad Nisou se mohou zájemci vydat na procházku po skrytých dvorech, vnitroblocích, podzemních prostorách i běžně nepřístupných architektonických skvostech v centru města. V Kamenickém Šenově pozvou festivaloví průvodci do krovů dvou zcela odlišných staveb, a to barokního kostela Narození sv. Jana Křtitele a "industriálního chrámu" sklářské huti Jílek. Zájemci mohou nahlédnout také do sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. Oceňovaná současná realizace podle návrhů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha unikátním způsobem propojuje původní dva památkově chráněné domy s dvěma novými budovami.

V Liberci bude věnována diskuse a přednáška dnes již ikonické stavbě vysílače a horského hotelu Ještěd architekta Karla Hubáčka, která v letošním roce slaví jubilejní 50. výročí svého otevření. Své dveře otevře festivalovým návštěvníkům opět Továrna Masných v Lomnici nad Popelkou. Tentokrát se exkurze v duchu festivalového motta „Objev konstrukce!" zaměří zejména na konstrukční řešení bývalé mechanické tkalcovny z poloviny 19. století. Výklad doplní představení původních historických plánů budovy. Prohlídka bude doplněna i o prezentaci historických strojů určených k zacházení a práci s kovem.

V Semilech program nabídne procházku po zásadních stavbách centra města (obecní dům, archiv města, spořitelna, městský úřad) až k autentické prohlídce Mateřské školy Treperka a waldorfská. Další z akcí zde bude komentovaná prohlídka kulturního centra Golf spojená s přednáškou o historii a současném stavu této výrazné stavby ze sedmdesátých let minulého století. Po stopách architekta Vladimíra Krýše se festival vydá v Turnově a pozve na komentovanou prohlídku obřadních a církevních staveb realizovaných před 2. světovou válkou. Zahrne například novostavbu turnovského sboru Církve československé, márnici nebo obřadní síň na hřbitově u kostela Narození Panny Marie.

Pestrý program opět připravil spolek Avantgart v Zauhlovačce, který se bude věnovat památce od architekta Leopolda Bauera ve Vratislavicích nad Nisou. Po prohlídkách věže a výstavy Konverze věžových vodojemů bude následovat projekce filmu Sestavený život věnující se komunitnímu bydlení. Ve Vratislavicích nad Nisou mají zájemci možnost zavítat také na komentovanou prohlídku po nové městské knihovně od studia atakarchitekti. Spojení původního objektu bývalé fary s moderní přístavbou dalo vzniknout jedinečnému prostoru, jehož kvalit si cení laická i odborná veřejnost. V loňském roce získala čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2022.

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. - 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích - Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?
Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
Obrazem: Vánoční přehrávka v ZUŠ Jablonec 2023

Nejčtenější články

04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
05.12.: Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
06.12.: Střípky ze zahájení jabloneckého adventu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace