Děkan Oldřich Kolář se stará o devět kostelů

19.02.2011 14:59:48 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Společnost | Obce: Jablonec nad Nisou

Děkan Oldřich Kolář se stará o devět kostelů

Děkan Oldřich Kolář je v Jablonci od srpna roku 2006 a na starosti má devět kostelů.

Vyrůstal v Liberci v početné rodině. „Maminka i tatínek byli věřící a nás osm sourozenců vedli k živé víře, ke vztahu k Pánu Bohu především vlastním životním příkladem,” řekl Oldřich Kolář. Vyučil se provozním zámečníkem, po rozdílových zkouškách pokračoval ve studiu od druhého ročníku Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci. Po maturitě nastoupil na pětileté studium teologie do Litoměřic.

„Nikdy dřív jsem o kněžství nepřemýšlel. Svoji cestu jsem viděl v rodině, bral jsem jako samozřejmost, že se ožením a budu mít děti. Ta změna nastala na průmyslovce. Před maturitou sama přicházela myšlenka, že bych se měl stát knězem. Nejprve jsem se bránil té myšlence, která mi nedala spát a provázela mě všude. Pak jsem řekl: „Pane Bože, jestli to chceš, já tím knězem budu.” Tak jsem byl přivedený ke kněžství a Bůh mi celou tu cestu pomáhal,” vypráví jablonecký děkan. Podle Oldřicha Koláře byla maminka za jeho rozhodnutí ráda, tatínek nesouhlasil, ale názor nedával najevo a synovo rozhodnutí respektoval a přijal.

„Po druhém ročníku jsme museli na vojnu. To bylo cílené, aby ty kluky odradili a aby si to kněžství ještě rozmysleli. Zakazovali mně chodit do kostela a měl jsem dost problémů. Říkal jsem: „Já jsem věřící všude, na vojně nebo kdekoli jinde,” vzpomínal na souboj s totalitním režimem otec Kolář. Po vojně v Jihlavě dostudoval zbylé tři ročníky teologie a v roce 1988 jej kardinál František Tomášek v Praze vysvětil. První místo dostal v Litoměřicích. „Ustanovili mě sekretářem pana biskupa Josefa Koukla a k tomu jsem měl farnosti okolo Litoměřic: Křešice, Žernoseky a Libochovany. Pak tam dali faráře jiného a já dostal Terezín, Brozany a Bohušovice.” Po pětiletém působení v Litoměřicích přemístili Oldřicha Koláře do Frýdlantu, kde pracoval po 12 let a spravoval 12 kostelů. V Jablonci je od srpna roku 2006.

Jedním z osobních koníčků faráře Koláře je řezbářství. Rád vyřezává z lipového dřeva. Chtěl by se vrátit ke včelaření, po kterém od dětství toužil. Za svého působení ve Frýdlantu se pod vedením místních včelařů deset let staral o pilné včelky. Také se věnoval lyžování a jezdil na kole, ale volný čas nemá téměř žádný. „O volný čas musím bojovat. Snažím se alespoň jednou za čtrnáct dní si udělat neděli. A nemůže to být v neděli, protože to bývá nejvíc práce. Předloni se mi podařilo mimořádně vyšetřit tři týdny a navštívit Pyreneje. To bylo poprvé za 21 let kněžství, že jsem si udělal takovou větší dovolenou.”

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.

Další jablonecká uzavírka kvůli havárii plynu

Kvůli havárii plynového vedení v jablonecké ulici SNP včetně křižovatky s ulicí 5. května jsou připravená od pátku 1. března dopravní opatření na některých linkách městské hromadné dopravy. Změny se týkají linek MHD č. 102, 103 a 108. V obou směrech budou od 1. března zrušené zastávky Podhorská a Podhorská, Vikýř. Toto opatření se netýká školní linky č. 132. Náhradní zastávky pro linky č. 102, 103, 108 budou v ulici Bažantí za křižovatkou s ulicí 5. května. Linka č. 102 a 103 v pracovní dny a linka č. 108 o víkendech pojede z autobusového nádraží ulicí 5. května na náhradní zastávku do ulice Bažantí a dále budou linky pokračovat po své standardní trase.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Štěpán Schubert startuje na Mistrovství světa
Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Mistrovství ČR veteránů v jablonecké hale se vydařilo
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: Víkend jablonecké městské policie byl plný alkoholu
27.02.: Primátor Jablonce přijal bronzového cyklistu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace