Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele

23.05.2024 18:58:01 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele

Dokončen je další úsek na cyklostezce sv. Zdislavy, která má propojit Nový Bor s Bílým Kostelem nad Nisou. Část směrem na Rozkoš dlouhá 1.212 metrů vyšla na 15.143.928 korun včetně DPH. Z toho činil příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury 85 % z uznatelných nákladů, a to konkrétně 7.543.541 korun včetně DPH.

Projektovou dokumentaci zajišťovalo sdružení obcí Cyklostezka sv. Zdislavy za zásadní finanční podpory Libereckého kraje. Stavba začala v březnu roku 2022 a skončila v dubnu roku letošního. Projekt byl na zhruba rok a půl přerušen z důvodu vybudování přeložek inženýrských sítí společnosti CETIN. Zhotovitelem úseku cyklostezky byla EUROVIA CZ. Cyklostezka bude otevřena se získáním rozhodnutí o předčasném užívání od příslušného stavebního úřadu. Cyklisté by se po novém povrchu mohli oficiálně poprvé projet nejpozději na začátku letních prázdnin.

„Jsem moc rád, že se dokončil další úsek cyklostezky sv. Zdislavy. První etapa prací začala již v roce 2017, přičemž na přípravě se pracuje již od roku 2012. Zhruba 38 kilometrů dlouhá trasa má propojit Nový Bor s Bílým Kostelem nad Nisou na Liberecku. Hlavním cílem projektu je odvést cyklisty z frekventované silnice I/13 a I/9 mezi Libercem a Děčínem," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy.

Otevření dalšího úseku cyklostezce sv. Zdislavy<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého krajeNyní dokončená cyklostezka se nachází jihozápadně od obce Bílý Kostel nad Nisou podél silnice I/13 v nadmořské výšce v rozmezí 297-340 m n. m. Navazuje na bývalou silnici I. třídy ze sousední obce Rynoltice, která je nyní zčásti využívána jako lesní cesta vedoucí z lokality Na Rozkoši před jejím napojením na silnici I/13. Stezka pokračuje obloukem po pozemku po bývalé silnici I. třídy, který je nyní zemědělsky obhospodařovaný, a u vodoteče se přimyká k silnici I/13, podél které vede až do obce Bílý Kostel nad Nisou, kde se napojuje na tamní komunikaci. Trasa prochází nezastavěným územím tvořeným zemědělskými pozemky.

„Z vybudované cyklostezky mám velkou radost. Obec Bílý Kostel nad Nisou se díky tomu stala významnou lokalitou z pohledu cyklodopravy v celém Libereckém kraji. Dochází k propojení dvou významných cyklostezek tohoto regionu - cyklostezky sv. Zdislavy a cyklostezky Odra-Nisa. Došlo také k bezpečnému propojení Liberecka a Českolipska," doplnil Jiří Formánek, starosta obce Bílý Kostel nad Nisou.

„Chtěl bych poděkovat panu doktorovi Pavlu Landovi, že s tímto nápadem před lety přišel a dokázal pro něj získat podporu nejen od starostů několika obcí, ale i dalších lidí a nadšenců, kteří fandí cyklistům v našem regionu. Na samém prvopočátku nově se rodící myšlenky bylo využití bývalého kolejiště zrušené železniční trati mezi Svorem, Cvikovem, Kunraticemi a Jablonným v Podještědí. Inspiraci jsme v té době našli v Rakousku i na jižní Moravě, kde tímto způsobem postavili krásné cyklostezky. Dalším důvodem, proč se snažíme o vybudování celého úseku mezi Novým Borem a Bílým Kostelem nad Nisou je propojení dalších páteřních cyklostezek v Libereckém kraji. Chceme tím především přispět ke zvýšení bezpečnosti a rozvoji cyklodopravy podél silnice I/13, kde již v minulosti došlo k vážným střetům cyklistů s dopravními prostředky, a bohužel došlo i k několika úmrtím. Kolem Jablonného jsou i krásné cyklotrasy směřované do přeshraničního Saska, a proto bychom návštěvníkům Lužických a Žitavských hor rádi nabídli další alternativní trasy, a to především pro rodiny s dětmi," doplnil Jiří Rýdl, starosta města Jablonné v Podještědí a také předseda zájmového sdružení právnických osob Cyklostezka sv. Zdislavy.

Otevření dalšího úseku cyklostezce sv. Zdislavy<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje„Důležitou součástí naší činnosti jsou nejen dálnice, železnice a mosty, ale i lesní komunikace, polní cesty a cyklostezky. Nový úsek cyklostezky sv. Zdislavy o délce 1,2 kilometru mezi Bílým Kostelem a Jítravou je dalším cyklistickým propojením Liberce s malebným Podještědím přes Ještědský hřeben - nyní výrazně bezpečnější a zřejmě i s nejnižším výškovým profilem," dodal Miroslav Slatinka, ředitel závodu Liberec, EUROVIA CZ ze Skupiny VINCI Construction CS.

Do podpory cyklodopravy letos Liberecký kraj investuje zhruba 16,5 milionu korun, z toho polovina míří na výstavbu nových cyklotras nebo rekonstrukce, opravy a údržbu těch stávajících. „Pracujeme dále na stezce Greenway Jizera, kde již máme žádost o dotaci na úsek z Turnova do Svijan, dalšími žadateli jsou Svijany a Příšovice," doplnil Sviták.

Cyklostezka sv. Zdislavy prochází krajem české šlechtičny, matky rodiny a ochránkyně chudých a nemocných, která ve 13. století žila v Jablonném v Podještědí - paní Zdislavy z Lemberka. Proslula skutky milosrdenství, dobročinnosti a křesťanské lásky k bližnímu i svým léčitelským umem a charismatem uzdravování. Zasloužila se o vznik dominikánského kláštera v Jablonném v Podještědí. Paní Zdislava z Lemberka byla svatořečena v květnu 1995 a je patronkou Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj třemi miliony korun opět podpoří sdílená kola
Cyklostezka Varhany vede po zaniklé železniční trati
Cyklostezka sv. Zdislavy povede po zrušené železnici i opuštěné silnici
Policisté dohlíželi na správný pohyb na cyklostezkách
Policisté i Tým silniční bezpečnosti kontrolovali cyklostezky
Ralsko, Kozákov i Jizerská magistrála. Nový průvodce cyklistů krajem
Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře
Česko-polský projekt zkvalitní značení cyklotras i na Jablonecku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Potvrzeno: Kozel na Střelnici
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Plavecký bazén zatím uzavřen: Komplikace při výměně skříněk
15.06.: Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
17.06.: Potvrzeno: Kozel na Střelnici

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace