Čtvrt roku bude Jablonec patřit trienále
16.06.2011 10:23:48 | Autor: tk | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Mezinárodnímu trienále nazvanému Oděv a jeho doplněk bude patřit následující čtvrt rok v Jablonci. Předehrou byla lednová módní přehlídka, většina akcí ale bude probíhat od poloviny června do konce září.
„Naší snahou je pomoci při záchraně tradiční bižuterní výroby v České republice," uvedla za pořadatele Lucie Čejdíková z Muzea skla a bižuterie v Jablonci. To ale podle ní není jediným důvodem pro jeho pořádaní - za cíl si kladou i propojení bižuterie, skla a oděvů a zároveň spojení profesionálních návrhářů se studenty odborných a uměleckoprůmyslových středních a vysokých škol.
Letošního ročníku se zúčastní 33 předních oděvních návrhářů a bižuterních firem a 11 uměleckoprůmyslových a odborných škol z celé republiky. Slavnostní zahájení trienále se uskuteční 16. června v 17 hodin v hlavní budově muzea v Jablonci.
Na akci se kromě muzea podílí Okresní hospodářská komora a Svaz výrobců bižuterie. Penězi trienále podpořily ministerstvo kultury, jablonecká radnice a Nadace Preciosa.
Program trienále:
Výstava Oděv a jeho doplněk
17. června - 25. září, Hlavní budova muzea a Galerie Belveder
Nosné téma výstavy je zdobení člověka od pravěku po současnost.
Historii, zdobení člověka od starověku po secesi, představí muzeum na ojedinělé sbírce unikátních historických šperků a oděvních doplňků v Galerii Belveder. Po ukončení trienále bude tato část výstavy ponechána jako nová stálá expozice muzea s názvem Věčná touha po kráse...Šperk tří tisíciletí.
Současnost tvoří pracovní týmy složené z profesionálních módních a bižuterních návrhářů. Tvoří trendové oděvy s bižuterií, která je jejich nedílnou součástí. Oděvy 17 pracovních týmů, 33 oděvních a bižuterních firem vystaví v tematických sálech hlavní budovy muzea.
Budoucnost je v rukou studentů uměleckoprůmyslových, odborných a vysokých škol. Pracovní týmy se inspirovaly historií a představují své oděvy budoucnosti v Galerii Belveder. Oděvu a jeho doplňku se účastní 11 škol v 8 pracovních týmech.
Součástí výstavy Oděv a jeho doplněk je interaktivní program pro děti i dospělé, který zvídavé návštěvníky provede uměleckými slohy poučně i zábavně.
Mistr křišťálu 2011
17. června - 25. září,
Galerie Belveder
Jablonecká firma Preciosa pořádá každoročně soutěž pro studenty uměleckoprůmyslových středních a vysokých škol v Libereckém kraji. V oborech skleněné bižuterie a svítidel zadala práce na téma Inspirace historií. Výstava vybraných oceněných prací je součástí výstavy Oděv a jeho doplněk - Budoucnost v Galerii Belveder.
Bižuterní jarmark
16. - 24. července, Eurocentrum Jablonec
Areál Eurocentra oživí prezentace sklářského a bižuterního řemesla, prodej bižuterie, kulturní pořady a módní přehlídky Oděv a jeho doplněk.
Křest publikace Jablonecké výstavy
21. července - 17.00, hlavní budova muzea - multifunkční ateliér
Publikace pojednává o historii jabloneckých výstav bižuterie, jejichž tradice má své prvopočátky v 70. letech 19. století. Text není zaměřen na chronologický popis událostí, ale především na postižení širších souvislostí, pokouší se zachytit měnící se atmosféru doby i proměny fenoménu jabloneckých výstav. Podstatnou část knihy tvoří obrazový doprovod, fotografie ze sbírkového fondu jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Součástí křtu publikace bude rovněž přednáška historičky Jany Nové.
Tvůrčí dílna
10. září, 9.00 - 12.00, Galerie Belveder
Kreativní tvorba papírových oděvů a šperků v barokních sklepech Galerie Belveder, které v tento den zpřístupní veřejnosti. 21. - 24. června a 13. - 16. září se dílna uskuteční pro školy.
Seminář
19. září, 10.00 - 16.00, velký sál Eurocentra Jablonec
Programem odborného semináře budou jednotlivé přednášky k tématům: Módní trendy příštího období (Nina Provaan Smetanová), Etika nejen v krejčovských salonech (Marie Matyášová), Půvab dámských společenských kabelek: muzejní sbírka, autorská tvorba, vývojové trendy (Ludmila Růženecká).
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Drobné ťuknutí v garážích vyřešila rychlá domluva
Ve středu 11. února v 15:30 upozornil vedoucí ostrahy OC Central pan C. okrskáře Městské policie Jablonec nad Nisou pro centrum na dopravní nehodu v přízemí garáží obchodního domu. Podle jeho slov tam řidič bílého Renaultu nechtěně narazil do zaparkované černé škodovky a poté odjel zaparkovat do druhého patra. Při manévru poškodil u škodovky přední blinkr na straně řidiče. Okrskář kontaktoval majitele poškozeného vozu pana Š. Ten uvedl, že vzhledem k rozsahu a hodnotě škody nechce věc řešit přes pojišťovnu ani Policii ČR. Upřednostnil rychlou dohodu o náhradě škody. Společně se pak vydali k vozu Renault a počkali na jeho řidiče. Ten se k situaci bez okolků přiznal, omluvil se a s majitelem škodovky se domluvil na náhradě škody ve výši 1 500 korun. Celá událost tak skončila klidnou dohodou přímo na místě.
Krajský stipendijní program podporuje žáky ve vybraných oborech
Rozhodování o studiu na střední škole není pro řadu žáků ani jejich rodičů jednoduché. Vedle zájmu a schopností často vstupují do hry i praktické otázky - dojíždění, náklady na studium nebo nejistota, zda má vybraný obor perspektivu. Právě v těchto situacích hrají roli stipendia, kterými Liberecký kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v důležitých oblastech. Rada kraje nyní schválila pokračování stipendií pro žáky středních škol ve vybraných oborech vzdělávání i pro druhou část školního roku 2025/2026. Jde o obory, které jsou pro region zásadní, ale dlouhodobě o ně není mezi uchazeči takový zájem - například technické, stavební, zemědělské, zdravotnické nebo tradiční řemeslné obory. „Stipendia vnímáme jako praktickou pomoc žákům i jasný signál, že si určitých oborů vážíme. Nejde jen o finanční podporu, ale také o podporu rozhodování v oblastech, které jsou pro Liberecký kraj dlouhodobě důležité," uvedla radní pro oblast školství a sportu Jitka Skalická.
Nejnovější články
V Chile na nejtěžším městském sjezdu měl Tomáš Slavík pád
Do divadla v Josefově Dole přiběhnou Srnky
Lyžníci ve Smržovce už podevětadvacáté
Maloskalští volejbalisté ztratili body v dobře rozjetém utkání
Systém eCall přivolal pomoc hasičů k havarovanému autu v Plavech
Nejčtenější články
17.02.: Krajští hasiči po pondělním sněžení zasahovali u 11 dopravních nehod
17.02.: K požáru dodávky došlo ve Smržovce
19.02.: Lyžníci ve Smržovce už podevětadvacáté
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.