Čtrnáctý Leaderfest přinese setkání místních skupin i venkovskou tržnici

03.06.2024 22:22:26 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Kultura | Obce: Harrachov

Čtrnáctý Leaderfest přinese setkání místních skupin i venkovskou tržnici

Největší festival místních akčních skupin v Česku a zároveň setkání všech přátel a významných aktérů rozvoje venkova z evropských zemí pracujících metodou leader - to je každoroční Leaderfest. Ten letošní se koná od 5. do 7. června v Harrachově.

Přináší i dvě akce pro veřejnost. Pro odborníky je na středu 5. června od 9.30 připraven seminář Agrolesnictví, který přiblíží téma adaptace na klimatickou změnu cestou udržitelného zemědělství i legislativu a dostupné dotační tituly. Pro každého jsou v programu venkovské trhy ve čtvrtek 6. června od 14.00. Obě akce se konají v Kulturním centru Harrachov, případně jeho blízkém okolí.

Program tohoto, jíž 14. ročníku Leaderfestu je příležitostí nejen k výměně zkušeností a sdílení dobré praxe, ale také k přátelskému setkávání těch, kteří aktivně podporují rozvoj venkova. V tomto duchu se nese i program, jehož součástí jsou exkurze, workshopy a společenské večery v hotelu Sklář a kulturním centru. Zúčastní se jej přes čtyři sta lidí z celé republiky, především z místních akčních skupin.

Pořadatelem Leaderfestu 2024, který se koná za podpory Libereckého kraje, je Místní akční skupina Rozvoj Tanvaldska ve spolupráci s Národní sítí Místních akčních skupin České republiky a krajskou sítí Místních akčních skupin Libereckého kraje. Záštitu nad akcí převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta a členové rady Libereckého kraje Jiří Ulvr a Václav Židek.

Místní akční skupina je na politice nezávislé společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy, které spolupracuje na rozvoji venkova, zemědělství a získávání finanční podpory z Evropské unie a z národních programů. Základním cílem skupin je zlepšování kvality života a životního prostředí ve venkovských oblastech. Jedním z nástrojů je také získávání a rozdělování dotačních prostředků.

Místní akční skupiny pracují formou komunitně vedeného místního rozvoje a metodou leader, mezi jejíž základní principy patří rozvoj regionů založený na plánech a strategiích, které vznikají takzvaně zdola, v partnerství s místními obyvateli, podnikateli, spolky a samosprávami.

Zkratka leader pochází z francouzského spojení Liaison Entrée Actions de Développement de Économie Rurale, které znamená Propojení aktivit rozvíjejících venkovskou ekonomiku. Základními sedmi principy této metody jsou přístup zdola nahoru, partnerství veřejných a soukromých subjektů, tvorba místní rozvojové strategie, integrované a vícesektorové akce, inovativnost v řešení problémů venkovských regionů, síťování a výměna zkušeností mezi aktéry rozvoje a spolupráce v rámci společných projektů místních akčních skupin v rámci státu, Evropské unie a dalších zemí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace