Čtenář roku Libereckého kraje 2024 je z turnovské knihovny

20.03.2024 07:23:35 | Autor: Jitka Šedinová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Čtenář roku Libereckého kraje 2024 je z turnovské knihovny

Místní kolo Čtenáře roku pořádalo celkem 10 knihoven v Libereckém kraji. Krajské kolo se uskutečnilo v sobotu 16. března odpoledne ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Čtenářem roku se stal Miroslav Kobr z turnovské knihovny, a to díky nejvyššímu počtu návštěv i výpůjček.

Knihovny České republiky se v březnu naplno věnují celostátní kampani na podporu čtenářství známé jako „Březen - měsíc čtenářů". Letošním společným mottem je „S knížkou do života - životem s knihou" a zaměřen je na nejmenší čtenáře našich knihoven. Právě jim je věnován letošní ročník tradiční celostátní soutěže pořádané Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky „Čtenář roku" s podtitulem „Největší z nejmenších".

Místní kolo Čtenáře roku pořádalo celkem 10 knihoven v Libereckém kraji. Krajské kolo se uskutečnilo v sobotu 16. března odpoledne ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Sjelo se tam nakonec 8 ohodnocených dětí. Knižní a věcné ceny do soutěže věnovaly městské knihovny v čele s krajskou knihovnou, do dárkových taštiček přispěl hobby setem pro šikovné ručičky i Rautis z Poniklé a hlavní cenu, vstupenky pro celou rodinu a vak s věcnými cenami, věnovala liberecká iQlandia.

A jak regionální výbor SKIP nakonec hodnotil? Čtenářem roku Libereckého kraje 2024 se stal Miroslav Kobr z turnovské knihovny, jemuž titul náleží za nejvyšší počet návštěv a výpůjček. Míra vyrostl na projektu Svazu knihovníků a informačním pracovníků ČR (SKIP ČR) „Bookstart - S knížkou do života". Městská knihovna Antonína Marka Turnov je jednou z prvních knihoven v Libereckém kraji, která do projektu „Bookstart" vstoupila. Knižní sadou vítají, podobně jako jinde, malé občánky města. A když děti odrostou, věnují jim na pořadech knihovny další sadu ve vaku určenou dětem mezi 3 až 6 lety. Celý projekt vrcholí v první třídě „Knížkou pro prvňáčka". Knihovna si tak vychová čtenáře od plenek a provází ho a vzdělává po celý život, což je posláním celého projektu. Projekt patří mezi aktivity podpořené Zdravým městem Turnov a MA21.

Miroslav je aktivní návštěvník hlavní budovy v Jeronýmově ulici, potažmo dětského oddělení, a jak nám prozradil, je i tzv. lovcem perel. Byl jedním z prvních, který letošní ročník soutěže dokončil. Do knihovny chodí s maminkou a tráví zde hodně času, proto si s sebou bere i hrneček se Šmoulou, do kterého si v automatu o patro níže natáčí kakao. A to je možná malý typ pro další knihovny, jak dětem zpříjemnit pobyt v knihovně.

Po slavnostním vyhlášení vítěze soutěže Čtenář roku následovalo zábavné odpoledne pro všechny zúčastněné, které připravili zaměstnanci z knihoven Libereckého kraje.

A co vzkazuje Čtenář roku Libereckého kraje 2024 Miroslav Kobr spolu se svou maminkou? „Zajděte do nejbližší knihovny, vezměte do rukou knihu a ponořte se společně do příběhu. Je to skvěle strávený společný čas."

Jitka Šedinová, předsedkyně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) Liberecký kraj

Související články

Vojtěch Trka vyhlášen nejvěrnějším čtenářem knihoven v kraji
Krajské kolo Čtenáře roku vyhrála žena z Jihlavska. Půjčila si 61 e-knih
Březen je měsíc čtenářů. Liberecká knihovna vybírá nejlepšího e-čtenáře
Čtenář roku připomene učitele národů Komenského
Čtenářem roku 2019 v Libereckém kraji vyhlášen Petr Bergman
Čtenářem roku Libereckého kraje 2018 vyhlášen Ondřej Schneider
Nejlepší táta čtenář Libereckého kraje je Jiří Kraus z České Lípy

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Jablonecké muzeum připravuje jarní bižuterní kurz

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
20.04.: Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace