Co se změnilo v roce 2012 v dopravě v Libereckém kraji

06.12.2012 08:40:04 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Co se změnilo v roce 2012 v dopravě v Libereckém kraji

Na začátku prosince Krajský úřad Libereckého kraje zveřejnil ohlédnutí za rokem 2012 ve veřejné dopravě. Přinášíme to nejzajímavější z tohoto přehledu. Obecnými trendy roku 2012 v krajské dopravě jsou stagnace počtu cestujících a mírný nárůst tržeb z jízdného.

Do budoucna je cílem kraje  koncept veřejné dopravy stabilizovat a zajistit vyšší spolehlivost přestupních vazeb, především mezi vlaky a autobusy.

Jizerskohorská železnice - moderní vlaky v Libereckém kraji

Od prosince 2011 jsou nasazeny na tratích Jizerskohorské železnice (Liberec - Harrachov a Frýdlantsko) nová motorová vozidla (Stadler RS 1), která svou stavbou přinášejí vyšší komfort během cesty - ať už jde o chování vozidla na kolejích či o moderní interiér vozidel. V Libereckém kraji jsou díky veřejným soutěžím na dopravce nasazována na regionální vlaky nejkvalitnější vozidla v celé České republice. Ohlasy cestujících na modernizaci vozového parku regionální dopravy jsou pozitivní, což se odrazilo i na vyšším využití vlakových spojů - v průměru byl v r. 2012 zaznamenán nárůst počtu přepravených cestujících na Jizerskohorské železnici o 13 %, což je vzhledem k silniční konkurenci a zanedbaným tratím významný úspěch.

Otevření terminálu Tanvald

Významnou novinkou v průběhu roku 2012 bylo otevření terminálu Tanvald, kde nově vznikla řada návazností mezi autobusovou a železniční dopravou. Zároveň se v mnoha případech zlepšila dopravní obslužnost i pro samotné město Tanvald - nutno dodat, že město se na tomto zlepšení nemalou měrou podílelo a stále podílí, za což mu patří velký dík. Další zlepšení návazností je naplánováno v souvislosti s velmi očekávanou rekonstrukcí železniční trati Liberec - Tanvald.

Optimalizace veřejné dopravy na Frýdlantsku

Optimalizace veřejné linkové dopravy na Frýdlantsku bezprostředně navazovala na změny železniční dopravy v rámci projektu Jizerskohorské železnice. Cílem bylo vytvoření nových vazeb mezi vlaky a autobusy a nabídka více možností dopravy do zaměstnání v rámci regionu Frýdlantska i v rámci relace Frýdlantsko - Liberec. Přestože nezvyk cestujících se v prvních týdnech a měsících odrážel i v připomínkách k jízdním řádům, počet přepravených cestujících v rámci autobusové dopravy zůstal na přibližně stejné úrovni, což s ohledem na fakt, že nejsilnější přepravní proud v relaci Frýdlant - Liberec byl převeden na páteřní železniční dopravu, lze považovat za úspěch. Pokud bychom počítali počet cestujících za vlaky a autobusy dohromady, pak došlo k mírnému nárůstu přepravených osob.

Spolupráce krajského dopravce se zaměstnavateli

Liberecký kraj si velmi cení spolupráce s významnými zaměstnavateli, kteří se podílejí na financování dopravy svých zaměstnanců. Tato spolupráce je oboustranně výhodná, protože zaměstnavatel má možnost spolurozhodovat o jízdním řádu linek potřebných pro svoz a rozvoz zaměstnanců - zároveň je veřejná doprava levnější oproti tzv. „zvláštní linkové dopravě".

V prosinci 2011 navázal Liberecký kraj spolupráci firmami s průmyslové zóny jih - linky napojující oblasti Frýdlantska, Hrádecka či Jablonecka na průmyslovou zónu patří z hlediska využití k nadprůměrným.

Od června 2012 Liberecký kraj navázal spolupráci taktéž s významným zaměstnavatelem na Českolipsku - firmou IAC Zákupy, kam dojíždí v rámci tří linek lidé z České Lípy, Nového Boru, Mimoně, Cvikova a dalších obcí. Celkový příspěvek zaměstnavatelů na veřejnou dopravu v Libereckém kraji v roce 2012 dosáhnul výše 6,4 milionu.

Kontrola kvality veřejné dopravy

V roce 2012 byla zavedena v rámci kontroly kvality metoda tzv. fiktivního cestujícího. Jde o kontrolora, který se ve všech ohledech chová jako běžný cestující a zaznamenává pozitivní i negativní dojmy z přepravy.

Fiktivní cestující strávili dohromady na cestách cca 40 dní, během kterých bylo zkontrolováno zhruba 400 spojů. Během jízd bylo zaznamenáno přibližně 100 neshod, z čehož ale pouze 15 bylo závažných (ztráta přípoje, příliš velký náskok spoje atp.). Neshody byly projednány s dopravci k zajištění nápravy.

Zapracování připomínek obcí, zaměstnavatelů a cestujících

Během roku koordinátor dopravy přijal přibližně 400 připomínek od cestujících, obcí, zaměstnavatelů či škol. Dalších 200 námětů pak dodali též dopravci, příp. vznikly na základě zjištění koordinátora. Některé připomínky byly zapracovány již během roku 2012 do průběžných změn, další pak nyní v prosinci. Celkem bylo možné zapracovat více než 60 % podnětů.

Opravy pozemních komunikací

Letošní rok byl z pohledu veřejné dopravy poznamenán opravami silnic a mostů, s čímž souviselo velké množství objížděk. Pro největší změny byly připraveny objížďkové jízdní řády, přesto docházelo ke zpožděním a v některých případech k zrušení vazeb mezi přípoji. Práce budou pokračovat i v roce příštím, proto nabádáme cestující k větší obezřetnosti, zvláště při občasném cestování. Aktuální informace o výlukách a objížďkách je možné sledovat na www.iidol.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Novinky v jízdních řádech v Libereckém kraji
Cestující ocenili Jaroslava Havlíčka a Vendulu Bártíkovou

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravotnické memorandum umožní spolupráci na simulační výuce

Cvičení za pomoci modelů a využití nahraných situací v praxi - to je simulační výuka. Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci, Krajská nemocnice Liberec a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje podepsaly memorandum, v němž se zavazují ke spolupráci v této oblasti. Záštitu memorandu udělili rektor Technické univerzity Miroslav Brzezina a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Je to další krok k tomu, aby byli absolventi univerzity a pracovníci v nemocnici a na záchrance ještě lépe připravení a vyškolení na řadu situací, jež mohou v jejich praxi nastat. Díky zkušenostem, které nasbírají při simulační výuce, budou schopni poskytnout odbornou a účinnou pomoc tam, kde to bude potřeba," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 6. května

Od 6. května se začne budovat chodník v ulici Pražského povstání včetně osazení veřejného osvětlení. Z toho důvodu je třeba počítat s částečnou uzavírkou ulice Janovská u křižovatky s ulicí Pražského povstání, která bude úplně uzavřená, a před pp. č. 1171/3. Práce potrvají do 6. června a objízdná trasa značená nebude.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Plánované jablonecké uzavírky od 6. května
Do roka by měl mít Jablonec Portál Jablonečana
Oprava havárie výměníku ZŠ Šumava vyjde Jablonec na milion
Infarktový závěr a zlaté tři body
Vítězové okresních olympiád se setkali na jablonecké radnici

Nejčtenější články

02.05.: Nedal přednost v jízdě na jablonecké křižovatce
03.05.: Střípky Městské policie Jablonec ze závěru dubna
02.05.: Smržovské kulturní a zábavné akce v květnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace