Chodci dostávali v Jablonci reflexní tkaničky a placky

07.11.2017 09:01:13 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Chodci dostávali v Jablonci reflexní tkaničky a placky

V Jablonci nad Nisou proběhla ve středu 1. listopadu dopravně preventivní akce zaměřená na bezpečnost chodců v silničním provozu, a to především s důrazem na jejich viditelnost. Proto i policisté připomínali chodcům jako nejzranitelnějším účastníkům provozu na silnici, dodržování zásady „vidět a být viděn", přičemž zdůrazňovali nutnost používání reflexních prvků za snížené viditelnosti.

Policejní hlídky chodce také informovali o novém ustanovení v zákoně o provozu na pozemních komunikacích, které se právě jich samotných zásadně dotýká. Toto ustanovení § 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. zní:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích," připomněla tisková mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

V rámci této akce byl také realizován celorepublikový společný projekt Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezídia ČR a oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR Vidíme se? V rámci tohoto projektu během akce policisté rozdávali chodcům reflexní tkaničky do bot a reflexní placky, které si mohou připnout na oblečení nebo tašky či batohy. Přitom s nimi hovořili o nutnosti jejich používání v souvislosti s bezpečnou chůzí v silničním provozu a ochranou zdraví i života.

Chodcům připomínáme základní pravidla zvyšující jejich bezpečí v silničním provozu:

  • Chodci musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce.
  • Kde není chodník, chodí se po levé krajnici.
  • Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe.
  • Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na komunikaci nebo nebezpečných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.
  • Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty", nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce.
  • Osoba pohybující se pomocí ručního motorového vozíku pro invalidy nesmí na chodníku nebo stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce, nemůže-li užít chodník, smí užít pravé krajnice vozovky.
  • Osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce, jinak užije pravého okraje vozovky.
  • Osoba pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce.
  • Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou, musí chodec přecházet jen na těchto místech.
  • Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
  • Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose.
  • Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu.
  • Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
  • Pokud vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat.
  • Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy, nachází-li se na přechodu nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí vozidel.
  • Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.
  • Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.
  • U železničního přejezdu si musí chodec počínat zvlášť opatrně, musí se přesvědčit, zda může přejezd bezpečně přejít.
  • Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.


„Nejenom řidič, ale i chodec je účastníkem silničního provozu. Všichni se musí řídit zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Z tohoto zákona vyplývá, že se účastník musí chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani vlastní. Chodci jsou samozřejmě těmi nejzranitelnějšími účastníky v silničním provozu. Chodec na přechodu morálně vítězí, ale fyzicky podléhá. Proto by se měl podle toho chovat. Ne vždy platí, že má chodec na přechodu přednost. Přecházení vozovky či silnice je vždy riziková situace, při které může dojít k nehodě. Vina nemusí být vždy na straně řidiče," dodala na závěr policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policisté rozdávali řidičům na Jablonecku reflexní vesty
Policisté v Libereckém kraji kontrolovali alkohol a drogy za volantem
Při kontrolách jabloneckých ubytoven vypátrali policisté hledanou osobu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald v dubnu
Program Městské knihovny Jablonec nad Nisou v dubnu
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Smržovský kostel rozezní vážná a filmová hudba
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou

Nejčtenější články

24.04.: Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
24.04.: Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace