Česko-německé Vánoce – Andělský advent již 28. listopadu v Rýnovicích
21.11.2025 10:40:36 | Autor: OHK /PR | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonecko
V Rýnovicích se v pátek 28. 11. 2025 konají Česko-německé Vánoce - Andělský advent. Akce proběhne v areálu Domu česko-německého porozumění od 14 do 20 hodin.
Článek v němčině • Artikel auf Deutsch
O zvycích a veselém soužití Čechů a Němců v městě Jablonci v době předvánoční budou od 14 do 16h nad starými pohlednicemi ze sbírky Petra Loudy vyprávět Petr Louda a Manfred Lindner. Pořad nese název Vánočka a Stollen na jednom stole a bude okořeněný komorní adventní hudbou.
Návštěvníky čeká průvod andělů s bílým koněm i vystoupení muzikantů, zpěváků a tanečníků. V 17h se rozsvítí živý vánoční strom při zpěvu Dua Cordia.
„Těšit se můžete na nejmenší tanečníky z Malé Nisanky, kytarový orchestr Eurydika, komorní adventní zpívaní Dua Cordia i komorní hraní, živá zvířátka (velbloudi, oslík, ovečka s beránkem), živý betlém v podání FS Šafrán, Staropražské Pepíky TS JEN TAK, perníkovou dílnu, šití korálkových andílků, výrobu skleněných stromečků a další", zve Iva Linderová, ředitelka OHK v Jablonci nad Nisou. Celou akci doprovodí malý jarmark regionálních výrobců. Více na www.ohkjablonec.cz, www.ibz-marienthal.de a www.dumrynovice.cz. Celý program je uveden na plakátu.
V kavárně Domu Česko-německého porozumění i u vánočního stromu bude připravené adventní občerstvení.
Akce se koná v rámic projektu „Zažívat tradice", registrační číslo č. ERN-0487-CZ-08-09-2025. Spolufinancovaný z prostředků Evropské unie v rámci Fondu malých projektů v programu Interreg Česko-Sasko 2021-2027.
Projekt „Traditionen erleben", Registriernummer ERN-0487-CZ-08-09-2025. Kofinanziert aus Mitteln der Europäischen Union im Rahmen des Kleinprojektefonds des Programms Interreg Tschechien-Sachsen 2021-2027.
Partneři projektu Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou , Stiftung Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal.
Pod záštitou Jany Hamplové, náměstkyně primátora Statutárního města Jablonec nad Nisou.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj podpoří vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
Liberecký kraj pokračuje v dlouhodobé podpoře vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Rada kraje schválila vyhlášení dotačního programu Systémová podpora vzdělávání žáků v oboru základní škola speciální, jehož cílem je zlepšit podmínky pro vzdělávání dětí se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, včetně kombinovaných vad a poruch autistického spektra. Program je určen základním školám speciálním zřizovaným obcemi i soukromými zřizovateli na území Libereckého kraje. Zaměřuje se na podporu takových opatření, která reagují na specifické vzdělávací potřeby žáků a umožňují jim rozvíjet dovednosti v prostředí přizpůsobeném jejich zdravotnímu stavu, kulturnímu zázemí i životním podmínkám. Součástí podpory jsou také úpravy vzdělávání a školských služeb, které usnadňují každodenní práci pedagogů a přispívají ke kvalitnější výuce. „Vzdělávání žáků v základních školách speciálních vyžaduje individuální přístup, odborné zázemí i stabilní podporu. Tento program pomáhá školám vytvářet takové podmínky, aby se mohli žáci rozvíjet v bezpečném a respektujícím prostředí a aby měli pedagogové potřebné nástroje pro svou práci," uvedla Jitka Skalická, radní pro resort školství a sportu.
Žáci Průmyslovky Liberec vytvořili kolekci pro CityZen
Žáci oborů Textilnictví a Oděvnictví se podíleli na vzniku limitované kolekce šál a nákrčníků, která již zamířila do běžného prodeje. Výuka se tak posunula od školního cvičení k reálnému produktu a část výtěžku z jeho prodeje se navíc vrací zpět do školy na podporu dalšího rozvoje textilního a oděvního oboru. Spolupráce byla od počátku koncipována jako skutečné zadání odpovídající standardům komerční značky. Cílem nebylo vytvořit modelový projekt, ale zapojit žáky do reálného procesu vývoje produktu, se všemi nároky na kvalitu, odpovědnost a výsledek. „Pro žáky šlo o zkušenost, která výrazně přesahuje běžnou výuku. Pracovali s vědomím, že jejich výstup nebude posuzován jen ve škole, ale obstojí na trhu. To s sebou nese jinou míru odpovědnosti i motivace a zároveň posiluje jejich profesní sebevědomí," řekla Zuzana Pluhařová, zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Liberci.
Nejnovější články
Liberecký kraj obnovuje park u Severočeského muzea v Liberci
NSA potvrdila, že Jablonec nad Nisou dodržel dotační podmínky
Nové intervenční centrum pomáhá dětem a rodinám s domácím násilím
Česká smíšená štafeta rozzářila Nové Město
Divočina na závěr jabloneckého soustředění v Turecku
Nejčtenější články
23.01.: Divočina na závěr jabloneckého soustředění v Turecku
24.01.: Česká smíšená štafeta rozzářila Nové Město
25.01.: Nové intervenční centrum pomáhá dětem a rodinám s domácím násilím
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.