Češi spolu s Němci upozorňují na podstávkové domy

02.03.2011 23:07:35 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce:

Češi spolu s Němci upozorňují na podstávkové domy

Společně pro zachování podstávkových domů. To je název česko-saského projektu, jehož cílem je zvýšit povědomí o těchto unikátních objektech. Nikde jinde na světě se domy tímto stylem nestavěly.

Podstatnou částí projektu je vzorová rekonstrukce podstávkového domu v německém Hirschfelde. Dům z patnáctého století je už dvacet let prázdný. Má se stát příkladem pro ekologickou opravu podstávkových domů. Leží přímo u žitavské Svatojakubské cesty. V roce 2013 se stane ubytovnou. „Už v průběhu opravy domu se tu budou konat semináře odborníků, kde se poradí, jak postupovat při opravách těchto domů,” vysvětlil Vít Příkazský, náměstek hejtmana Libereckého kraje. Projekt je podpořený penězi z Evropské unie. „Z programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Saskem připutuje šestnáct a půl milionu korun,” uvedl.

Podstávkové domy jsou typické pro architekturu v trojmezí Česka, Německa a Polska. Rozprostírají se od oblasti Labských pískovců a Horní Lužice až k Dolnímu Slezku a severním Čechám. Jsou naprosto unikátní, v Evropě nemají obdobu. „Na německé straně je památkově chráněných šest tisíc podstávkových domů, v Polsku jich napočítali pět stovek. V Česku žádné sčítání neproběhlo, chráněných je zhruba desetina. Odhadujeme, že jich zde je více jak deset tisíc,” upřesnila Jeannette Gosteli ze Žitavy.

Proč se podobné domy stavěly zrovna v této oblasti, se přesně neví. „Obecně se dá řící, že dřevěné domy se stavěly v blízkosti hor. V posledních dvě stě letech zůstal tento region chudý. Kvůli tomu tyto domy nezbourali a nenahradili je kamennými,” zdůraznila.

Domy se vyznačují podpůrnou konstrukcí, podstávkou. „Je složená z vodorovného trámu, svislých sloupů, pásku. Většinou je zdobená a vynáší krov nebo podkrovní polopatro či úplné patro,” osvětlil Miroslav Kolka z liberecké pobočky Českého památkového ústavu. Stav domů je v severních Čechách různý. Některé jsou opravené díky chalupářům. „Řada z nich je ale ve špatném stavu. Mnoho lidí nemá k objektům patřičný vztah,” upozornil.

O podstávkové domy se zajímá i německý novinář z Drážďan, Stefan Frohmader. „O jejich existenci jsem do roku 2004 vůbec nevěděl. Velmi mě zaujalo, že tady máme stavební styl, který se nikde jinde na světě nepoužívá,” konstatoval.


Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci

Ministr životního prostředí Igor Červený po vzájemné dohodě odvolal z funkce ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Správu KRNAP vedl Robin Böhnisch od ledna 2018. Do jejího čela nastoupil s ambicí propojovat odbornou ochranu přírody s otevřenou komunikací směrem k obcím, partnerům i veřejnosti. Během svého působení organizaci směřoval k moderní, odborně silné a datově podložené instituci. Podílel se na přípravě i prosazení klíčových strategických dokumentů. Více podrobbností na Našem Pojizeří

Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy

Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj vyhlašuje soutěž na novou vizuální identitu
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Šenýr Bijoux představil korunku Rising Star pro Miss 2026
Jarní divadelní prázdniny v Josefově Dole uzavře italská komedie
Vlajka pro Tibet opět visí na krajském úřadu

Nejčtenější články

08.03.: Obrazem: Rallye Jizera přilákala stovky diváků
08.03.: Obrazem: Hobby horsing v jablonecké hale
08.03.: Dorostenecká rekordmanka byla druhou nejrychlejší ženou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace