Čardášový sen uchvátil zmenšeninu Vídeňské opery

25.05.2023 23:16:43 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Čardášový sen uchvátil zmenšeninu Vídeňské opery

Opravdovým svátkem hudby by se dal nazvat večer, kdy do Městského divadla Jablonec nad Nisou přivezlo Severočeské divadlo Ústí nad Labem notoricky známou, velmi oblíbenou a druhou nejhranější operetu Čardášová princezna.

Již při příchodu byli návštěvníci ohromeni scénou, která nejenže dokonale sedla operetě, ale dokonce i samotnému kulturnímu stánku. Také orchestr Severočeského divadla již na místě ladil své nástroje, aby je následně rozezněl v těch nejkrásnějších rytmech Emmericha Kálmána.

Roztančená Čardášová princezna spojuje maďarský folklór s atmosférou a elegancí vídeňských valčíků. A protože je jablonecké divadlo vlastně zmenšenou kopií Vídeňské státní opery, neumím si pro něj představit lepší repertoár. Navíc balet, orchestr a sólisté se svých rolí zhostili s takovým umem, nonšalancí a až živočišnou radostí, že výsledek nemohl být jiný, než famózní. Jak všichni víme, hlavní zápletkou jedné z nejúspěšnějších světových operet všech dob je komplikovaná láska knížete Edwina von Lipperta a pěvkyně Sylviy Varescu, zvané Čardášová princezna. Obě tyto role obsadili protagonisté par excellence. V roli Sylvy okouzlila Tereza Mátlová a vedle ní zářil v roli Edwina Dušan Růžička.

Opereta Čardášová princezna<br />Autor: Martin Kubišta Musím podotknout, že především Dušan Růžička mě svým výkonem opravdu nadchl. Pěvecky jsou jeho kvality již známé, tady ovšem uspěl i jako herec a neztratili se ani ostatní pěvci. Když k tomu přidáme dokonalé baletní výkony a překrásnou hudbu v provedení Orchestru Severočeského divadla Ústí nad Labem, a to pod taktovkou Miloše Formáčka, dostaneme se k zážitku, který lze slovy popsat jen stěží.

Vlastně by se vše dalo shrnout větou, že Mátlové Sylva sluší, Růžičkovi svědčí Edwin i Mátlová, a to vše dohromady sluší jabloneckému divadlu. Ještě nikdy mi neutekly tři hodiny tak rychle jako tentokrát a ještě nikdy se mi nestalo, abych si nevšimla alespoň malé chybičky, která sice nebývá na závadu, ale zkrátka tam je. Tentokrát mám jedinou výtku, a to k jabloneckému publiku. „Opravdu si myslíte, že si tento večer a tahle snová Čardášová princezna nezasloužila standing ovation?" Nemluvím teď o hrstce těch, kteří spolu se mnou povstali, ale k valné většině publika, které sice tleskalo ostošest, ale nohy je asi bolely více, než ruce.

Troufám si tvrdit, že kdyby svoje dílo v tomto provedení viděl sám Emmerich Kálmán, byl by šťasten. A my, stojící i sedící, jsme na tom byli stejně. Bylo to dechberoucí, bylo to dokonalé a my jsme si přáli jediné, ať to nikdy neskončí.

Opereta Čardášová princezna byla zahajovacím večerem v rámci letošního ročníku Město plné tónů, který se v Jablonci tradičně koná za finanční podpory Státního fondu kultury ČR.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v květnu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 75 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Dopravní opatření jablonecké MHD od pondělí 27. listopadu

Dopravní opatření jablonecké MHD platné od pondělí 27. listopadu pro linku č. 118: linka se vrací na svoji standardní trasu (kolem plaveckého bazénu), na základě dopravních průzkumů a dat ze systému automatického počítání cestujících ve vozidlech MHD se kvůli dlouhodobě nízkému využívání ruší spoje na lince č. 118 v pracovní dny s odjezdem ve 13:31 a 15:46 z autobusové nádraží a v 16:06 z Jabloneckých Pasek (pro cestu do J. Pasek a zpět lze využít linky č. 104, 106 a 116).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonečtí plavci deklasovali krajskou konkurenci
V Desné přivítají advent v neděli
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Dva drony pro bezpečnější Jablonec
Díky Hanušovi a Kratochvílovi vyhrál Jablonec zápas o šest bodů

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Díky Hanušovi a Kratochvílovi vyhrál Jablonec zápas o šest bodů
28.11.: Pokuty pro řidiče jablonecké MHD nejsou za zpoždění, ale předjetí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace