Budova jablonecké ZUŠ se vrací ke svým kořenům
20.09.2022 10:30:34 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Historická budova jablonecké Základní umělecké školy (ZUŠ) v Podhorské ulici přes léto prošla rekonstrukcí chodeb za 1,2 milionu korun, přičemž milion uvolnilo město ze svého rozpočtu a zbytek doplatila škola. Po dlouhých letech se tak neoklasicistní objekt vrací k původní historické kráse. Budovu, která byla postavená v letech 1926-1927, navrhl významný jablonecký architekt Robert Hemmrich.
Součástí rozsáhlých stavebních prací byla výměna elektrických rozvodů, nevkusných zářivkových svítidel, vypínačů a zásuvek za dobové, opracování kamenných schodišť, kompletní štukatérské práce a výmalba společných prostor. „Město uvolnilo ze svého rozpočtu milion korun. Budova získala v interiéru zcela nový, důstojný vzhled a jde tak o velmi užitečný a viditelný krok směrem k zachování hodnot vytvořených našimi předky," poodhalil financování náměstek pro ekonomiku a správu majetku Milan Kouřil.
Stavební práce probíhaly intenzivně během letních prázdnin, všechny se podařilo dokončit v termínu. „V minulosti objekt sloužil mnoha různým uživatelům včetně například zdravotního střediska. Všichni předchozí nájemníci se na vnitřní podobě v průběhu let neblaze podepsali. Jsme nesmírně rádi, že rada města rozhodla o investici do rekonstrukce a moc si vážíme toho, že základní umělecká škola může působit v jedinečných a teď už i velice krásných a inspirativních historických prostorách," hodnotil rekonstrukci ředitel ZUŠ Vít Rakušan, který zároveň zve širokou veřejnost na prohlídku nového interiéru hlavní budovy školy. „Vše chceme pochopitelně postupně ještě vylepšovat umístěním vhodných uměleckých předmětů tak, aby bylo zřejmé, že v budově sídlí umělecká škola," doplnil Rakušan.
Budova v Podhorské ulici byla postavená v letech 1926-1927. Od roku 1928 začala sloužit jako okresní úřad a pro schůze okresního zastupitelstva. Slavnostní zasedací sál sloužil zároveň pro pořádání městských kulturních akcí. Průčelí sálu zdobí triptych obrazů jizerskohorského malíře Eduarda Enzmanna (1882-1965). Centrální motiv zobrazuje Malou jizerskou louku, na menším obrazu vlevo je zachycen Josefův Důl s Josefodolskou vyhlídkou a vpravo Jablonec nad Nisou s Černou studnicí. Eduard Enzmann, žijící v té době na Jizerce, ho pro tento sál vytvořil na objednávku v roce 1927.
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów
Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."
Nejnovější články
Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Nejčtenější články
03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
04.12.: Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.