Budova jablonecké ZUŠ se vrací ke svým kořenům

20.09.2022 10:30:34 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Budova jablonecké ZUŠ se vrací ke svým kořenům

Historická budova jablonecké Základní umělecké školy (ZUŠ) v Podhorské ulici přes léto prošla rekonstrukcí chodeb za 1,2 milionu korun, přičemž milion uvolnilo město ze svého rozpočtu a zbytek doplatila škola. Po dlouhých letech se tak neoklasicistní objekt vrací k původní historické kráse. Budovu, která byla postavená v letech 1926-1927, navrhl významný jablonecký architekt Robert Hemmrich.

Součástí rozsáhlých stavebních prací byla výměna elektrických rozvodů, nevkusných zářivkových svítidel, vypínačů a zásuvek za dobové, opracování kamenných schodišť, kompletní štukatérské práce a výmalba společných prostor. „Město uvolnilo ze svého rozpočtu milion korun. Budova získala v interiéru zcela nový, důstojný vzhled a jde tak o velmi užitečný a viditelný krok směrem k zachování hodnot vytvořených našimi předky," poodhalil financování náměstek pro ekonomiku a správu majetku Milan Kouřil.

Stavební práce probíhaly intenzivně během letních prázdnin, všechny se podařilo dokončit v termínu. „V minulosti objekt sloužil mnoha různým uživatelům včetně například zdravotního střediska. Všichni předchozí nájemníci se na vnitřní podobě v průběhu let neblaze podepsali. Jsme nesmírně rádi, že rada města rozhodla o investici do rekonstrukce a moc si vážíme toho, že základní umělecká škola může působit v jedinečných a teď už i velice krásných a inspirativních historických prostorách," hodnotil rekonstrukci ředitel ZUŠ Vít Rakušan, který zároveň zve širokou veřejnost na prohlídku nového interiéru hlavní budovy školy. „Vše chceme pochopitelně postupně ještě vylepšovat umístěním vhodných uměleckých předmětů tak, aby bylo zřejmé, že v budově sídlí umělecká škola," doplnil Rakušan.

Budova v Podhorské ulici byla postavená v letech 1926-1927. Od roku 1928 začala sloužit jako okresní úřad a pro schůze okresního zastupitelstva. Slavnostní zasedací sál sloužil zároveň pro pořádání městských kulturních akcí. Průčelí sálu zdobí triptych obrazů jizerskohorského malíře Eduarda Enzmanna (1882-1965). Centrální motiv zobrazuje Malou jizerskou louku, na menším obrazu vlevo je zachycen Josefův Důl s Josefodolskou vyhlídkou a vpravo Jablonec nad Nisou s Černou studnicí. Eduard Enzmann, žijící v té době na Jizerce, ho pro tento sál vytvořil na objednávku v roce 1927.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Smetanovo trio uchvátilo publikum
FOTO: Pomerančový mítink mládeže se vydařil
Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
V Harrachově ocenili sportovce do 21 let. Králem sezony Jiří Konvalinka
Modlitba za demokracii aneb Koncert sestavený z hudby Karla Kryla

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace