Boj se závislostmi pokračuje. K marihuaně a pervitinu přibývá i kratom

20.10.2023 23:18:15 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Boj se závislostmi pokračuje. K marihuaně a pervitinu přibývá i kratom

Výroční zprávu o stavu politiky v oblasti závislostí za rok 2022 schválili krajští radní. Kraj na protidrogovou politiku vydal téměř 12 milionů korun. Z toho více než 5,5 milionu směřovalo na podporu protidrogové prevence. Dotace na ošetření narkomanů činila dalších 5 milionů.

„V roce 2022 jsme vypracovali Plán protidrogové politiky Libereckého kraje 2023-2027, ve kterém jsou stanoveny cíle a opatření protidrogové politiky v oblastech specifické primární prevence, léčby a resocializace nebo snižování dostupnosti drog," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Loni protidrogovou činnost v kraji podpořilo několik programů. Například odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu v rámci Dotačního fondu Libereckého kraje vyhlásil pro školy program s názvem Specifická primární prevence rizikového chování s částkou ve výši 695.760 korun.

Liberecký kraj podpořil minulý rok také organizaci Maják o. p. s. částkou 450.000 korun na projekt Krizová intervence na školách. Odbor sociálních věcí zase podpořil kampaň Společně proti kouření, která v minulém roce činila 35 tisíc korun.

„Při hodnocení situace v užívání nelegálních návykových látek lze Liberecký kraj stále zařadit mezi kraje s extrémně zasaženými regiony jako je Praha, Ústecký kraj nebo Moravskoslezský kraj. Dostupné informace navíc vypovídají o tom, že zneužívání drog narůstá. Nezastupitelné místo v boji proti závislostem mají poskytovatelé sociálních služeb, kteří se velmi významně podílejí na naplňování cílů protidrogové politiky," dodal Tulpa.

Nejrozšířenější nelegální návykovou látkou je tradičně marihuana, mezi problémovými uživateli drog pak má pomyslnou první příčku pervitin. Stále častěji uživatelé kombinují své primární drogy spolu s dalšími - například alkohol a pervitin, marihuanu a pervitin s léčivy nebo syntetické drogy MDMA s energetickými nápoji.

„Z nových trendů jsou to zejména moderní nikotinové sáčky zneužívané žáky základních a středních škol. Užívání s sebou nese i některá závažná zdraví poškozující rizika, která si mládež vůbec neuvědomuje. Bohužel kvůli způsobu aplikace není odhalení snadné, je velmi těžko zachytitelné. Rozšiřuje se i užívání kratomu, který je studentům volně dostupný na internetu a v automatech obchodních center," dodal Petr Tulpa.

Počet lidí, kteří užívají drogy rizikově, se odhaduje na tři tisíce, spíše je ale vyšší. „Na situaci na drogové scéně měl dopad koronavirové pandemie i energetická krize, na které v průběhu roku 2022 navázaly migrační vlny osob z Ukrajiny a Sýrie," uzavřel Tulpa.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na protidrogovou politiku vyčlení Liberecký kraj šest milionů
Miliony od kraje obdrží organizace, které pomáhají drogově závislým
Na boj proti drogám vydal v roce 2019 kraj bezmála 11 milionů
Na boj s drogovou závislostí dá letos kraj přes čtyři miliony korun

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Nejčtenější články

21.02.: Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
21.02.: Maloskalští volejbalisté se přibližují kvalifikaci o I. ligu
21.02.: Čtyři zlaté medaile mladšího žactva zůstaly v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace